TCK 81 Kasten Öldürme

KASTEN ÖLDÜRME SUÇU

Türk Ceza Kanunu ikinci kısmında ‘’insanlara karşı işlenen suçlar’’ incelenir. İkinci kısım birinci bölümde ise ‘’Hayata Karşı Suçlar’’ başlığı altında bireylerin hayatlarına karşı işlenen suçlara karşı uygulanabilecek yasal yaptırımlardan bahsedilir.

 Türk Ceza Kanunu 81. Maddesi ‘’Kasten Öldürme Suçu’’ hakkında düzenlenmiştir. Kasten öldürme denildiğinde anlatılmak istenen durum, bir bireyin bir başka bireyin yaşamına bilerek ve isteyerek son vermesidir. Kasten öldürme, cinayet suçu işlendiğinde kişinin yanlışlıkla ya da kaza sonucu değil kasıtlı olarak öldürüldüğünü tanımlamak için kullanılan bir hukuki deyimdir.  

Kasten öldürme suçu en temel tanımı TCK 81’de tarif edilmiştir. Aynı kanun maddesine göre kasten adam öldürme suçu için verilmesi uygun görülen ceza, katilin müebbet hapis cezası almasıdır.

Cinayeti işleyen kişi veya kişilerin uyguladıkları eylemin sonucunun tamamen farkında olarak bir insanın hayatına son vermeleri halinde bu suç kasten öldürme kapsamına girer.

İnsan Öldürme Suçunun Kasıtlı Olarak İşlendiğine Nasıl Karar Verilebilir?

Herhangi bir cinayet vakasının kasıtlı kabul edilmesi için aşağıdaki şartların sağlanmış olması gerekir:

  • Söz konusu öldürme eylemi mutlaka canlı bir kişiye karşı gerçekleştirilmiş olmalıdır. Yapılan hareket sonucu kişinin ölmüş olması gereklidir. Kişinin uğradığı saldırı sonucu halen yaşamını sürdürdüğü hallerde kasten öldürme suçu değil, ‘’kasten öldürmeye teşebbüs’’ suçu işlenmiş demektir.
  • Öldürme eyleminde bulunan birey yaptığı hareketin nasıl sonuçlanacağını bilerek ve bu sonucu isteyerek yapmış  olmalıdır.
  • Kasıtlı olarak insan öldürme fiili bir sonuca ulaşmak amacı le yapılır. Bu nedenle yapılan eylem ile elde edilen sonuç arasında bir neden – sonuç ilişkisi ( illiyet bağı) olmalıdır.

Kasten Öldürme Suçu Bileşenleri/ Maddi Unsurları Nedir?

Kasten öldürme suçu işlendiğinde eylemin bileşenleri, bir başka deyişle maddi unsurları şunlardır:

  • Fail

Cinayeti işleyen ya da işlenmesini sağlayan kişi veya kişiler  

  • Mağdur

Cinayete kurban giderek yaşamını yitiren kişi, bireyin bu madde kapsamında mağdur sayılabilmesi için cinayetten önce yaşamını sürdürüyor olması şartı aranır. Ölü bir bedene yapılan saldırı kasten öldürme suçu kapsamında incelenmez.

  • Hareket  

Hareket, öldürme suçunun gerçekleştirilmesi için yapılan faaliyettir. Bireyin ölümüne yol açan hareketin fail tarafından gerçekleştirilmiş olması gerekir. Söz konusu kişi cinayet saldırısına uğradığı halde bir başka sebepten yaşamını yitirirse, fail bu suçtan sorumlu tutulmaz.

Kasten Öldürme Suçunda Müşterek Fail Nedir?

Kasten öldürme suçu bir kişi tarafından işlenebileceği gibi birden fazla kişi tarafından da işlenebilir. Böyle hallerde suçun işlenmesinde rol oynayan herkes ‘’müşterek fail’’ olarak tanımlanır.

Kasten Öldürme Suçu Manevi Bileşenleri/ Unsurları Nedir?

Kasten öldürme suçunun temel manevi unsuru kast olarak tanımlanır. Suçun maddi unsurlarının sebep olacağı sonucun, fail tarafından bilinerek ve isteyerek gerçekleştirilmesi haline kast denir.

BU MAKALENİN TÜM TELİF HAKLARI AVUKAT İBRAHİM HALİL AYDIN'A AİTTİR.İZİN ALINMADAN MAKALELERİMİZİN PAYLAŞILMASI DURUMUNDA YASAL SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR.
MAKALE SİTEMİZDE MAKALERELERİNİN PAYLAŞILMASINI İSTEYEN HUKUKÇU ,HUKUK ÖĞRENCİSİ,AVUKAT VE DİĞER BRANŞLARDAN OLAN SİZ DEĞERLİ ARKADAŞLARIMIZ AD -SOYAD VE MAKALELERİNİ av.ibrahimhalilaydin@gmail.com  ADRESİNE GÖNDEREBİLİRLER  . MAKALELERDE KONU SINIRLAMASI YOKTUR. ANCAK YAZIM KURALLARINA DİKKAT EDİLMESİ RİCA OLUNUR. 
MAKALE İÇERİKLERİ AVUKAT İBRAHİM HALİL AYDIN TARAFINDAN ÜRETİLMEKTE OLUP HERHANGİ BİR HUKUKİ TAVSİYE İÇERMEMEKTEDİR. OKUDUĞUNUZ BU MAKALELERE DAYANILARAK YAPTIĞINIZ HUKUKİ İŞLEMLERDE SORUMLULUK KABUL ETMİYORUZ. TAVSİYEMİZ HUKUKİ DESTEK İÇİN BİR AVUKATLA İLETİŞİME GEÇMENİZDİR.

Kasten Öldürme

#ailehukuku #cezahukuku #cezakanunu #TürkCezaKanunu #türkiye avukat bitcoin Boşanma Davası boşanma kararı emeklilik FETÖ FETÖ ÜYELİK hukuk devleti ilkesi hukuki danışmanlık Kasten öldürme kripto para kripto para kullanımı kripto para yasal mı KÖTÜ MUAMELE kıdem tazminatı mahkeme malulen emeklilik masumluk karinesi miras hakkı miras hukuku reddi miras SINIRDIŞI EDİLME sorgu SORGUDA AMAÇ SORGULAMA SORUŞTURMA tanıma ve tenfiz turk hukuku turk hukukunda bitcoin türk hukuku URFA AVUKAT vasiyetname Vasiyetnamede saklı payların ihlal edilmesi vasiyetname iptali vekalet vekaletverme yabancı mahkemeler YASAK SORGU İFADE ALMA İŞKENCE

TCK 81 Kasten Öldürme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön