TCK 104 Reşit Olmayanla Cinsel İlişki

Reşit olmayanla cinsel ilişki kurmak Türk Ceza Kanunu kapsamında suç kabul edilir. Reşit olmayanla cinsel ilişki suçu TCK 104. Maddesinde hükme bağlanmıştır. Reşit olmayanla cinsel ilişki suçu 104. maddede 3 fıkra halinde düzenlenmiştir. Söz konusu suç TCK’nın ‘’ Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlar ‘’bölümünde bulunmaktadır.

İçindekiler

 • Reşit Olmayanla Cinsel İlişki Suçu Nedir?
 • Reşit Olmayanla Cinsel İlişki Sonucunda Uygulanan Cezai Yaptırım Nedir?
 • Reşit Olmayanla Cinsel İlişki Suçunun Nitelikli Halleri Nedir?
 •  Reşit Olmayanla Cinsel İlişki Suçuna Hangi Mahkeme Bakar?
 • Reşit Olmayanla Cinsel İlişki Şikayete Bağlı Suçlar Arasında Yer Alır Mı?
 • Reşit Olmayanla Cinsel İlişki Adli Para Cezasına Çevrilebilir Mi?
 • Reşit Olmayanla Cinsel İlişki Suçu İçin Ceza Ertelemesi Olabilir Mi?
 • Reşit Olmayanla Cinsel İlişki Suçu Hükmü Açıklanması Geri Bırakılabilir Mi?
 • Reşit Olmayanla Cinsel İlişki Uzlaşmaya Tabii Suçlar Arasında Yer Alır Mı?
 • Reşit Olmayanla Cinsel İlişki Zamanaşımına Tabii Sayılır Mı?

Reşit Olmayanla Cinsel İlişki Suçu Nedir?

Reşit olmayanla cinsel ilişki suçu denildiğinde 15 ila 18 yaş arasındaki ( henüz 18 yaşını doldurmamış ve reşit olmamış) çocuklar ile reşit bireyler arasında gerçekleşen cinsel ilişki kast edilmektedir. Yapılan eylemin bu madde kapsamında değerlendirilebilmesi için mağdurun ve failin karşılıklı rızası olması esas alınır.

Yani failin hiçbir şekilde hile cebir ya da şiddet uygulamadan reşit olmayanla cinsel ilişkiye girmesi halinde işlenen suç 104.madde kapsamında yer alır. Aksi takdirde yani failin hile cebir ve/veya şiddet uygulayarak cinsel ilişkiye girmiş olması durumunda olay, çocuğun cinsel istismarı kapsamında değerlendirilir.

Reşit Olmayanla Cinsel İlişki Sonucunda Uygulanan Cezai Yaptırım Nedir?

Reşit olmayanla cinsel ilişki suçu için uygun görülen ceza mağdur ile fail arasındaki bağlantıya/ ilişkiye göre değişiklik gösterir. Buna göre;

 • 15 ila 18 yaş arasındaki çocukla çocuğun da rızası dahilinde, cinsel ilişkiye girilmesi halinde verilecek ceza 2 yıl ila 5 yıl arası hapis cezasıdır. Yukarıda belirtilen şartlar altında girilen cinsel ilişkinin soruşturulması ve kovuşturulması için mağdurun şikayette bulunması şartı aranır. Burum 104. Madde 1 fıkrada belirtilmiştir.
 • Reşit olmayanla cinsel ilişki kuran kişi ile mağdur arasında evlenme yasağı olması halinde verilecek ceza 104 madde 2. fıkrasına göre 10 yıl ila 15 yıl arasında hapis cezasıdır. Fail ile mağdur arasında evlenme yasağı olan durumlarda reşit olmayanla cinsel ilişki suçu işlendi ise, olayın soruşturulması ve kovuşturulması için mağdurun şikayet şartı aranmaz. Savcılık resen soruşturma açabilir. Bu durum 104.madde 2.fıkrada belirtilmiştir.
 • Söz konusu suçun, evlat edinilecek çocukla, evlat edinme işlemleri tamamlanmadan önce koruyucu aile tarafından ya da çocuğun korunması bakımı ve gözetiminden sorumlu birey tarafından işlenmesi durumunda da yine mağdurun şikayetçi olması şartı düşer ve savcılık resen soruşturma açabilir. Böyle bir durumda verilecek ceza 2.fıkrada hükmedilen 10 ila 15 yıl arası hapis cezasıdır. Bu konu 104.madde 3.fıkrada açıklığa kavuşturulmuştur.

Reşit Olmayanla Cinsel İlişki Suçunun Nitelikli Halleri Nedir?

Reşit olmayanla cinsel ilişki suçunun nitelikli halleri 104. Maddenin 2.ve 3.fıkrasında belirtilen  durumları kapsamaktadır. Bu bilgi ışığında aralarında evlenme yasağı olan bireyler TÜRK Medeni Kanunu 129. maddede belirtilmiştir. Yasa gereği aralarında evlenme yasağı olan bireyler şunlardır:

 • Üstsoy ile altsoy arasında evlenme olamaz.
 • Kardeşler arasında evlenme olamaz.
 • Amca, dayı, hala, teyze ve yeğen arasında evlenme olamaz.
 • Kayın hısımlığı yaşanan evliliklerin sona ermesi halinde dahi, eşlerden birisi diğerinin üst soyu veya altsoyu ile evlenemez.
 • Evlat edinen birey ile evlat edinilen kişi ya da bunlardan bir tanesi ile diğerin altsoyu ve eşi arasında evlenme olamaz. Yine aynı şekilde evlat edinecek bireyle evlat edinilen birey arasında evlat edinme resmi işlemleri tamamlanmadan girilen ilişki de suçun nitelikli hale gelmesine yol açar.

Yukarıda belirtilen durumlarda yaşanan reşit olmayanla cinsel ilişki suçu işlenmesi halinde söz konusu suç nitelikli hale gelmiş sayılır ve uygulanacak ceza hükmü suçun basit halinden daha fazla olacaktır.

Reşit Olmayanla Cinsel İlişki Suçuna Hangi Mahkeme Bakar?

Reşit olmayanla cinsel ilişki suçuna bakmakla yetkili mahkemeler, suçun nitelikli hali ya da basit halinin işlenmiş olmasına göre değişebilir. Suçun basit hali işlenmiş ise davaya bakmakla yetkili mahkemeler asliye ceza mahkemeleridir. Suçun nitelikli halinin işlenmesi durumunda davaya bakmakla yetkili mahkeme ağır ceza mahkemesidir.

 Davaya suçun işlendiği yerin mahkemesinde bakılır.

Reşit Olmayanla Cinsel İlişki Şikayete Bağlı Suçlar Arasında Yer Alır Mı?

Reşit olmayanla cinsel ilişki suçunun şikayete bağlı olması için söz konusu suçun 104. madde 1.fıkraya göre işlenmiş olması, yani mağdurun da rızası olması ve fail ile mağdur arasında evlenme yasağı olmaması halinde mümkündür.

104. Maddenin 2.ve 3. Fıkrasında anlatılan koşullar altında gerçekleşen reşit olmayanla cinsel ilişki suçu şikayete bağlı suçlar arasında değildir.

Reşit Olmayanla Cinsel İlişki Adli Para Cezasına Çevrilebilir Mi?

Reşit olmayanla cinsel ilişki cezasının tek başına adli para cezasına çevrilebilmesi mümkün değildir.

Reşit Olmayanla Cinsel İlişki Suçu İçin Ceza Ertelemesi Olabilir Mi?

Ceza ertelemesi mahkemenin hükme bağladığı cezanın hapiste yatılarak gerçekleştirilmesinden, belli koşullara bağlı olarak vaz geçilmesi olup, reşit olmayanla cinsel ilişki suçu için verilen ceza, ceza ertelemesi kapsamında değerlendirilebilir.

Reşit Olmayanla Cinsel İlişki Suçu Hükmü Açıklanması Geri Bırakılabilir Mi?

Türk Ceza Kanununa göre uygun koşulların gerçekleşmesi halinde reşit olmayanla cinsel ilişki suçu için verilen hükmün açıklanması geri bırakılabilir.

Reşit Olmayanla Cinsel İlişki Uzlaşmaya Tabii Suçlar Arasında Yer Alır Mı?

Reşit olmayanla cinsel ilişki suçu her ne şekilde olursa olsun uzlaşmaya bağlı suçlar arasında yer almaz.

Reşit Olmayanla Cinsel İlişki Zamanaşımına Tabii Sayılır Mı?

Reşit olmayanla cinsel ilişki suçu zamanaşımı kapsamı içinde yer alır. Bu suç için belirlenen zamanaşımı süresi 8 yıldır.

Reşit olmayanla cinsel ilişki suçunun şikayete bağlı olduğu hallerde, suçun işlenmesini takip eden ilk 6 ay içinde mağdur tarafından resmi yollardan şikayetçi olması gereklidir.

 

 • BU MAKALENİN TÜM TELİF HAKLARI AVUKAT İBRAHİM HALİL AYDIN’A AİTTİR. İZİN ALINMADAN MAKALELERİMİZİN PAYLAŞILMASI DURUMUNDA YASAL SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR.
 • MAKALE SİTEMİZDE MAKALERELERİNİN PAYLAŞILMASINI İSTEYEN HUKUKÇU,HUKUK ÖĞRENCİSİ,AVUKAT VE DİĞER BRANŞLARDAN OLAN SİZ DEĞERLİ ARKADAŞLARIMIZ AD -SOYAD VE MAKALELERİNİ av.ibrahimhalilaydin@gmail.com  ADRESİNE GÖNDEREBİLİRLER. MAKALELERDE KONU SINIRLAMASI YOKTUR. ANCAK YAZIM KURALLARINA DİKKAT EDİLMESİ RİCA OLUNUR.
 • MAKALE İÇERİKLERİ AVUKAT İBRAHİM HALİL AYDIN TARAFINDAN ÜRETİLMEKTE OLUP HERHANGİ BİR HUKUKİ TAVSİYE İÇERMEMEKTEDİR. OKUDUĞUNUZ BU MAKALELERE DAYANILARAK YAPTIĞINIZ HUKUKİ İŞLEMLERDE SORUMLULUK KABUL ETMİYORUZ. TAVSİYEMİZ HUKUKİ DESTEK İÇİN BİR AVUKATLA İLETİŞİME GEÇMENİZDİR.

Etiketler

#ailehukuku #cezahukuku #cezakanunu #TürkCezaKanunu #türkiye avukat bitcoin Boşanma Davası boşanma kararı emeklilik FETÖ FETÖ ÜYELİK hukuk devleti ilkesi hukuki danışmanlık Kasten öldürme kripto para kripto para kullanımı kripto para yasal mı KÖTÜ MUAMELE kıdem tazminatı mahkeme malulen emeklilik masumluk karinesi miras hakkı miras hukuku reddi miras SINIRDIŞI EDİLME sorgu SORGUDA AMAÇ SORGULAMA SORUŞTURMA tanıma ve tenfiz turk hukuku turk hukukunda bitcoin türk hukuku URFA AVUKAT vasiyetname Vasiyetnamede saklı payların ihlal edilmesi vasiyetname iptali vekalet vekaletverme yabancı mahkemeler YASAK SORGU İFADE ALMA İŞKENCE

TCK 104 Reşit Olmayanla Cinsel İlişki

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön