TCK 100 Çocuk Düşürme Suçu

cocuk dusurme sucu

Türk Ceza Kanunu uyarınca gebelik süresinin 10 haftayı geçmiş olması halinde, gebe kadının çocuk düşürme eylemini gerçekleştirmesi ve  çocuğunu bilerek düşürmesi suç kapsamında incelenir ve cezai yaptırımı vardır.

İçindekiler

  • Çocuk Düşürme Suçu Nedir?
  • Çocuk Düşürme Suçunun Cezası Nedir?
  • Çocuk Düşürme Suçu Taksirle İşlenebilir Mi?
  • Çocuk Düşürme Suçu Uzlaşmaya Tabii Suçlar Arasında Sayılır Mı?
  • Çocuk Düşürme Suçu Şikayete Bağlı Suçlar Arasında Mıdır?
  • Çocuk Düşürme Suçunda Zamanaşımı Geçerli Midir?
  • Hangi Mahkemenin Çocuk Düşürme Suçu İçin Karar Verme Yetkisi Bulunmaktadır?

Çocuk Düşürme Suçu Nedir?

Türk Ceza Kanunu 100. Maddesinde çocuk düşürme suçu, gebe kalmasının üzerinden 10 haftadan daha fazla bir süre geçen anne adayının çocuğunu bilerek ve isteyerek düşürmesi şeklinde tanımlanmaktadır.

Çocuk düşürmesi için kadını teşvik eden ya da azmettiren kişi veya kişiler de suça iştirak etmiş sayılır ve ceza alabilirler. Ayrıca çocuk düşürme eylemin gerçekleştirmek isteyen kadına gerekli malzemeyi elde etmesinde yardımcı olmak da yasal olarak suç kapsamında sayılmaktadır.

Çocuk Düşürme Suçunun Cezası Nedir?

Çocuk düşürme suçu için, çocuğunu bilerek ve isteyerek düşüren kadına verilecek ceza TCK 100 . maddede bir yıla kadar hapis veya adli para cezası verilmesi şeklinde belirtilmiştir.

Çocuk Düşürme Suçu Taksirle İşlenebilir Mi?

Çocuk düşürme suçu, isteyerek gerçekleştirildiği için yalnızca kasıtlı gerçekleştirilen suçlar kapsamında değerlendirilir. Çocuk düşürme suçunun taksirle işlenmiş kabul edilmesi mümkün değildir.

Çocuk Düşürme Suçu Uzlaşmaya Tabii Suçlar Arasında Sayılır Mı?

Çocuk düşürme suçu uzlaşmaya tabii suçlar arasında değerlendirilmez. Her koşulda çocuk düşürme hakkında başlatılan soruşturma  ve kovuşturmanın devam etmesi durdurulamaz.

Çocuk Düşürme Suçu Şikayete Bağlı Suçlar Arasında Mıdır?

Çocuk düşürme suçu şikayete bağlı suçlar arasında yer almaz. Çocuk düşürme olayının gerçekleştiği bilgisini alan savcılık makamı herhangi bir şikayet olmasını beklemeden resen soruşturma ve kovuşturma yürütülmesine karar verme etkisine sahiptir.

Hangi Mahkemenin Çocuk Düşürme Suçu İçin Karar Verme Yetkisi Bulunmaktadır?

Türk Ceza Kanunu 100.maddede belirtildiği şekilde çocuk düşürme suçunun işlenmesi halinde bu mahkemeye bakmak ve karar vermekle resmi makamlar tarafından yetkilendirilen mahkemeler Asliye Ceza Mahkemeleridir.

Çocuk Düşürme Suçunda Zamanaşımı Geçerli Midir?

TCK 100.maddede belirtilen çocuk düşürme suçu için zamanaşımı geçerlidir. Çocuk düşürme suçunun üzerinden 8 yıl geçtiği halde, konu hakkında dava açılmamış ya da açılan dava karara bağlanamamış ise dava zamanaşımına uğramış kabul edilir ve düşer.

  • BU MAKALENİN TÜM TELİF HAKLARI AVUKAT İBRAHİM HALİL AYDIN’A AİTTİR. İZİN ALINMADAN MAKALELERİMİZİN PAYLAŞILMASI DURUMUNDA YASAL SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR.
  • MAKALE SİTEMİZDE MAKALERELERİNİN PAYLAŞILMASINI İSTEYEN HUKUKÇU,HUKUK ÖĞRENCİSİ,AVUKAT VE DİĞER BRANŞLARDAN OLAN SİZ DEĞERLİ ARKADAŞLARIMIZ AD -SOYAD VE MAKALELERİNİ av.ibrahimhalilaydin@gmail.com  ADRESİNE GÖNDEREBİLİRLER. MAKALELERDE KONU SINIRLAMASI YOKTUR. ANCAK YAZIM KURALLARINA DİKKAT EDİLMESİ RİCA OLUNUR.
  • MAKALE İÇERİKLERİ AVUKAT İBRAHİM HALİL AYDIN TARAFINDAN ÜRETİLMEKTE OLUP HERHANGİ BİR HUKUKİ TAVSİYE İÇERMEMEKTEDİR. OKUDUĞUNUZ BU MAKALELERE DAYANILARAK YAPTIĞINIZ HUKUKİ İŞLEMLERDE SORUMLULUK KABUL ETMİYORUZ. TAVSİYEMİZ HUKUKİ DESTEK İÇİN BİR AVUKATLA İLETİŞİME GEÇMENİZDİR.

Etiketler

#ailehukuku #cezahukuku #cezakanunu #TürkCezaKanunu #türkiye avukat bitcoin Boşanma Davası boşanma kararı emeklilik FETÖ FETÖ ÜYELİK hukuk devleti ilkesi hukuki danışmanlık Kasten öldürme kripto para kripto para kullanımı kripto para yasal mı KÖTÜ MUAMELE kıdem tazminatı mahkeme malulen emeklilik masumluk karinesi miras hakkı miras hukuku reddi miras SINIRDIŞI EDİLME sorgu SORGUDA AMAÇ SORGULAMA SORUŞTURMA tanıma ve tenfiz turk hukuku turk hukukunda bitcoin türk hukuku URFA AVUKAT vasiyetname Vasiyetnamede saklı payların ihlal edilmesi vasiyetname iptali vekalet vekaletverme yabancı mahkemeler YASAK SORGU İFADE ALMA İŞKENCE

TCK 100 Çocuk Düşürme Suçu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön