Siyasi Hakların Kullanılmasının Engellenmesi

Siyasi hakların kullanılmasının engellenmesi Türk Ceza Kanunu uyarınca suç kabul edilir. Siyasi haklarını kullanmak, vatandaşların temel hakları arasında yer alır ve siyasi hakların kullanılmasının engellenmesi ‘’ Hürriyete Karşı İşlenen Suçlar ‘’ kapsamında değerlendirilir. Siyasi hakların kullanılmasının engellenmesi ile ilgili cezai yaptırımlar TCK 114.maddede 2 fıkra ile hükme bağlanmıştır.

İçindekiler

 • Siyasi Hakların Kullanılmasının Engellenmesi Suçu Nedir?
 • Siyasi Hakların Kullanılmasının Engellenmesi Suçu İçin Uygulanan Cezai Yaptırım Nedir?
 • Siyasi Hakların Kullanılmasının Engellenmesinin Nitelikli Halleri Nedir?       
 • Siyasi Hakların Kullanılmasının Engellenmesinde Kasten Yaralama Suçu Neticesi Sebebiyle Ağırlaşmış Hallerin Ortaya Çıkması Halinde Verilecek Ceza Nedir?
 • Siyasi Hakların Kullanılmasının Engellenmesi Suçuna Hangi Mahkeme Bakar?
 • Siyasi Hakların Kullanılmasının Engellenmesi Adli Para Cezasına Çevrilir Mi?
 • Siyasi Hakların Kullanılmasının Engellenmesi Suçunda Ceza Ertelemesi Olabilir Mi?
 • Siyasi Hakların Kullanılmasının Engellenmesi Suçunda Hükmün Açıklanması Geri Bırakılabilir Mi?
 • Siyasi Hakların Kullanılmasının Engellenmesi Şikayete Bağlı Suçlar Arasında Yer Alır Mı?
 • Siyasi Hakların Kullanılmasının Engellenmesi Uzlaşmaya Tabii Suçlar Arasında Yer Alır Mı?
 • Siyasi Hakların Kullanılmasının Engellenmesi Zamanaşımına Tabii Sayılır Mı?

Siyasi Hakların Kullanılmasının Engellenmesi Suçu Nedir?

Siyasi hakların kullanılmasının engellenmesi suçu bir kişiye veya herhangi bir siyasi partinin faaliyetlerini sürdürmesine karşı işlenebilir. Siyasi hakların kullanılmasının engellenmesinin aşağıda belirtilen şekillerde gerçekleşmesi yasal olarak suç oluşturur.

Cebir ve tehdit yolu kullanarak,

 • Herhangi bir kişinin siyasi bir partiye üye olmaya ya da olmamaya zorlanması
 • Herhangi bir bireyin siyasi parti faaliyetlerine katılmaya ya da katılmamaya zorlanması
 • Herhangi bir kişinin siyasi partide yürüttüğü siyasi görevinden ya da doğrudan siyasi partiden ayrılmaya zorlanması
 • Herhangi bir kişinin seçimle gelinen bir kamu görevine aday olmasının engellenmesi ya da seçilmiş olduğu görevden ayrılmaya zorlanması
 • Cebir, tehdit veya hukuka aykırı bir yolla siyasi partinin faaliyetinin engellenmesi

Siyasi Hakların Kullanılmasının Engellenmesi Suçu İçin Uygulanan Cezai Yaptırım Nedir?

Siyasi hakların kullanılmasının engellenmesi suçu için Türk Ceza Kanununda belirlenen ceza 1 yıl ila 5 yıl arasında hapis cezası şeklindedir.

Faile 1 yıl ila 3 yıl arasında hapis cezası verilen haller şunlardır:

 • Herhangi bir kişinin siyasi bir partiye üye olmaya ya da olmamaya zorlanması
 • Herhangi bir bireyin siyasi parti faaliyetlerine katılmaya ya da katılmamaya zorlanması
 • Herhangi bir kişinin siyasi partide yürüttüğü siyasi görevinden ayrılmaya ya da doğrudan siyasi partiden ayrılmaya zorlanması
 • Herhangi bir kişinin seçimle gelinen bir kamu görevine aday olmasının engellenmesi ya da seçilmiş olduğu görevden ayrılmaya zorlanması

Aşağıdaki durumun gerçekleşmesi halinde faile 2 yıl ila 5 yıl arasında hapis cezası verilmesi uygun bulunur.

 • Cebir, tehdit veya hukuka aykırı bir yolla siyasi partinin faaliyetinin engellenmesi

Siyasi Hakların Kullanılmasının Engellenmesinin Nitelikli Halleri Nedir?

Siyasi hakların kullanılması aşağıdaki maddelerde belirtildiği gibi engellenmiş ise, suçun nitelikli hali ortaya çıkmış kabul edilir. Bu durumda verilecek ceza mahkeme tarafından hükme bağlanan temel cezanın bir katı kadar arttırılır. Siyasi hakların kullanılmasının engellenmesi suçunun nitelikli halleri şunlardır:

 • Söz konusu suçun işlenmesi sırasında silah kullanılmış olması
 • Failin suçu işlerken kimliğini gizlemesi ( imzasız mektup yollamak ya da özel işaretler kullanma yolunun seçilmesi)
 • Suçu birden fazla kişi tarafından işlenmesi
 • Failin bu suçu kamu görevinin kendisine sağladığı nüfuzu kötüye kullanarak işlemesi

Siyasi Hakların Kullanılmasının Engellenmesinde Kasten Yaralama Suçu Neticesi Sebebiyle Ağırlaşmış Hallerin Ortaya Çıkması Halinde Verilecek Ceza Nedir?

 Siyasi hakların kullanılmasının engellenmesi sırasında ya da sonucunda kasten yaralama suçu neticesi sebebiyle ağırlaşmış hallerin ortaya çıkması durumunda, fail için verilen temel cezaya kasten yaralama suçu için uygulanan ceza ilave edilir.

Siyasi Hakların Kullanılmasının Engellenmesi Suçuna Hangi Mahkeme Bakar?

Siyasi hakların kullanılmasının engellenmesi suçuna bakmakla yetkili mahkeme suçun işlendiği yerde görev yapan asliye ceza mahkemesidir.

Siyasi Hakların Kullanılmasının Engellenmesi Adli Para Cezasına Çevrilir Mi?

Siyasi hakların kullanılmasının engellenmesi suçu için uygun görülen cezanın adli para cezasına çevrilebilmesi için öncelikle suçun basit halinin işlenmiş olması ve verilen hapis cezasının en fazla 2 yıl olması şartı aranır. Daha uzun süre için verilen hapis cezası adli para cezasına çevrilemez.

Siyasi Hakların Kullanılmasının Engellenmesi Suçunda Ceza Ertelemesi Olabilir Mi?

Bazı durumlarda mahkemenin belirlediği cezanın, denetimi serbestlik şartı ile cezaevinde gerçekleşmesinden vazgeçilebilir. Bu durum ceza ertelemesi olarak tanımlanır. Siyasi hakların kullanılmasının engellenmesi suçu için ceza ertelemesi mümkündür.

Siyasi Hakların Kullanılmasının Engellenmesi Suçunda Hükmün Açıklanması Geri Bırakılabilir Mi?

Siyasi hakların kullanılmasının engellenmesi suçu için verilen hükmün açıklanması geri bırakılabilir. Böyle bir durumda failin, mahkeme tarafından verilen denetimli süre içerisinde herhangi bir kasıtlı suç işlememesi ve yasal yükümlülüklerini yerine getirmesi koşuluyla verilen ceza, davanın düşmesi ile kaldırılabilir.

Siyasi Hakların Kullanılmasının Engellenmesi Şikayete Bağlı Suçlar Arasında Yer Alır Mı?

Siyasi hakların kullanılmasının engellenmesi şikayete bağlı suçlar arasında yer almaz. Böyle bir suç işlendiği bilgisine ulaşan savcılık makamı, resen dava açabilir.

Siyasi Hakların Kullanılmasının Engellenmesi Uzlaşmaya Tabii Suçlar Arasında Yer Alır Mı?

Siyasi hakların kullanılmasının engellenmesi uzlaşmaya tabii suçlar arasında yer almaz. Yani üçüncü kişi sayesinde mağdur ile fail arasında ortak bir noktada uzlaşma sağlanması bahse konu suç için yasal olarak geçerli bir durum değildir.

Siyasi Hakların Kullanılmasının Engellenmesi Zamanaşımına Tabii Sayılır Mı?

Siyasi hakların kullanılmasının engellenmesi zamanaşımına tabii suçlar arasında yer alır. Söz konusu suçun işlenmesinin üzerinden 8 yıl geçtikten sonra dava zamanaşımı nedeniyle düşmüş kabul edilir.

 

 

 • BU MAKALENİN TÜM TELİF HAKLARI AVUKAT İBRAHİM HALİL AYDIN’A AİTTİR. İZİN ALINMADAN MAKALELERİMİZİN PAYLAŞILMASI DURUMUNDA YASAL SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR.
 • MAKALE SİTEMİZDE MAKALERELERİNİN PAYLAŞILMASINI İSTEYEN HUKUKÇU,HUKUK ÖĞRENCİSİ,AVUKAT VE DİĞER BRANŞLARDAN OLAN SİZ DEĞERLİ ARKADAŞLARIMIZ AD -SOYAD VE MAKALELERİNİ av.ibrahimhalilaydin@gmail.com  ADRESİNE GÖNDEREBİLİRLER. MAKALELERDE KONU SINIRLAMASI YOKTUR. ANCAK YAZIM KURALLARINA DİKKAT EDİLMESİ RİCA OLUNUR.
 • MAKALE İÇERİKLERİ AVUKAT İBRAHİM HALİL AYDIN TARAFINDAN ÜRETİLMEKTE OLUP HERHANGİ BİR HUKUKİ TAVSİYE İÇERMEMEKTEDİR. OKUDUĞUNUZ BU MAKALELERE DAYANILARAK YAPTIĞINIZ HUKUKİ İŞLEMLERDE SORUMLULUK KABUL ETMİYORUZ. TAVSİYEMİZ HUKUKİ DESTEK İÇİN BİR AVUKATLA İLETİŞİME GEÇMENİZDİR.

Etiketler

#ailehukuku #cezahukuku #cezakanunu #TürkCezaKanunu #türkiye avukat bitcoin Boşanma Davası boşanma kararı emeklilik FETÖ FETÖ ÜYELİK hukuk devleti ilkesi hukuki danışmanlık Kasten öldürme kripto para kripto para kullanımı kripto para yasal mı KÖTÜ MUAMELE kıdem tazminatı mahkeme malulen emeklilik masumluk karinesi miras hakkı miras hukuku reddi miras SINIRDIŞI EDİLME sorgu SORGUDA AMAÇ SORGULAMA SORUŞTURMA tanıma ve tenfiz turk hukuku turk hukukunda bitcoin türk hukuku URFA AVUKAT vasiyetname Vasiyetnamede saklı payların ihlal edilmesi vasiyetname iptali vekalet vekaletverme yabancı mahkemeler YASAK SORGU İFADE ALMA İŞKENCE

Siyasi Hakların Kullanılmasının Engellenmesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön