Mağdurun Belirlenmesi

Mağdurun belirlenmesi maddesi Türk Ceza Kanunu uyarınca hakaret suçunun ispatlanabilmesi için oluşturulmuştur. Hakaret suçunda mağdurun belirlenmesi TCK 126maddede 1 fıkra halinde düzenlenmiştir. Mağdurun belirlenmesi maddesinin tanımlanması ile birlikte usul hukuku kapsamında hakaret suçunun ispatlanması yönünde bir ölçü oluşturulduğu söylenebilir.

ceza muhakemesi kanunu 126 madde

Mağdurun Belirlenmesi Maddesi Amacı Nedir?

Mağdurun belirlenmesi Türk Ceza Kanununda Şerefe Karşı Suçlar bölümünde hakaret suçuna destek olarak hazırlanmıştır. Mağdurun belirlenmesi maddesi uyarınca hakaret suçunu işleyen şahıs, suçu işlediği sırada yani hakarette bulunurken mağdurun kimliğini net olarak belirtmemiş ya da dolaylı olarak bahsetmiş olabilir. Fakat bu sırada failin mağdurun şahsına yönelik olduğu alenen belli bir ifade kullanması halinde, yasal olarak mağdurun ismini açığa vurarak hakaret etmiş sayılır.

Durumun bu şekilde değerlendirilmesinin nedeni Türk Ceza Kanununda mağdurun ‘’işlenen suçtan direk zarar gören birey’’ olarak tanımlanmasından kaynaklanır.

  

  • BU MAKALENİN TÜM TELİF HAKLARI AVUKAT İBRAHİM HALİL AYDIN’A AİTTİR. İZİN ALINMADAN MAKALELERİMİZİN PAYLAŞILMASI DURUMUNDA YASAL SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR.
  • MAKALE SİTEMİZDE MAKALERELERİNİN PAYLAŞILMASINI İSTEYEN HUKUKÇU,HUKUK ÖĞRENCİSİ,AVUKAT VE DİĞER BRANŞLARDAN OLAN SİZ DEĞERLİ ARKADAŞLARIMIZ AD -SOYAD VE MAKALELERİNİ av.ibrahimhalilaydin@gmail.com  ADRESİNE GÖNDEREBİLİRLER. MAKALELERDE KONU SINIRLAMASI YOKTUR. ANCAK YAZIM KURALLARINA DİKKAT EDİLMESİ RİCA OLUNUR.
  • MAKALE İÇERİKLERİ AVUKAT İBRAHİM HALİL AYDIN TARAFINDAN ÜRETİLMEKTE OLUP HERHANGİ BİR HUKUKİ TAVSİYE İÇERMEMEKTEDİR. OKUDUĞUNUZ BU MAKALELERE DAYANILARAK YAPTIĞINIZ HUKUKİ İŞLEMLERDE SORUMLULUK KABUL ETMİYORUZ. TAVSİYEMİZ HUKUKİ DESTEK İÇİN BİR AVUKATLA İLETİŞİME GEÇMENİZDİR.

Etiketler

#ailehukuku #cezahukuku #cezakanunu #TürkCezaKanunu #türkiye avukat bitcoin Boşanma Davası boşanma kararı emeklilik FETÖ FETÖ ÜYELİK hukuk devleti ilkesi hukuki danışmanlık Kasten öldürme kripto para kripto para kullanımı kripto para yasal mı KÖTÜ MUAMELE kıdem tazminatı mahkeme malulen emeklilik masumluk karinesi miras hakkı miras hukuku reddi miras SINIRDIŞI EDİLME sorgu SORGUDA AMAÇ SORGULAMA SORUŞTURMA tanıma ve tenfiz turk hukuku turk hukukunda bitcoin türk hukuku URFA AVUKAT vasiyetname Vasiyetnamede saklı payların ihlal edilmesi vasiyetname iptali vekalet vekaletverme yabancı mahkemeler YASAK SORGU İFADE ALMA İŞKENCE

 

Mağdurun Belirlenmesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön