İsnadın İspatı

İsnadın ispatı Türk Ceza Kanunu 127. Maddesinde 2 fıkra halinde düzenlenmiştir. İsnat, hukuk dilinde iftira ya da kara çalmak anlamına gelebileceği gibi, yasal olarak suç kabul edilen bir eylemin  işlenmiş olduğunun iddia edilmesi  ve söz konusu eylemin o kişiye yüklenmesi olarak da tanımlanabilir. İsnadın ispatı halinde faile ceza verilmez.

İsnadın ispatı, hakarete uğrayan kişinin hakarette sözü geçen suçu işlemiş olduğu için yasal olarak ceza alması halidir. İsnadın ispatı Türk Ceza Kanununda ‘’Şerefe Karşı Suçlar’’ kapsamında hakaret suçu için ceza verilmesi sırasında, karmaşa olmaması için oluşturulmuş bir maddedir.

İçindekiler

  • İsnadın İspatı Maddesinin Amacı Nedir?
  • İsnadın İspatı Halinde Verilecek Ceza Nedir?
  • İsnadın İspatına Hangi Mahkeme Bakar?

İsnadın İspatı Maddesinin Amacı Nedir?

İsnadın ispatı herhangi bir bireye somut bir isnatta bulunulması halinde, ilgili suçlamanın ispatlanmasının gerekli olduğu düşüncesinden yola çıkılarak düzenlenmiştir.

Anayasa gereği isnadın ispatı için düzenlenmiş özel bir hüküm vardır. Anayasada yer alan düzenleme uyarınca kamu görevlileri ya da kamu hizmeti verilmesi hakkında herhangi bir isnatta bulunan kişi bu isnadını ispatlamakla yükümlüdür. Bu durumun dışında kalan hallerde herhangi bir bireye somut bir eylem isnat edilerek hakaret edilmesi durumunda isnadın ispatı için aşağıda belirtilen 2 koşuldan en az  birinin gerçekleşmiş olması şartı aranır. Bu şartlar şunlardır:

  • İsnadın doğruluğunun ispat edilmesinin kamu yararına bir özellik taşıması gereklidir.
  • Hakarete uğrayan bireyin yani isnada uğrayan kimsenin söz konusu hakaretin ispat edilmesine razı olması gereklidir.

İsnadın İspatı Halinde Verilecek Ceza Nedir?

İsnadın ispatı gerçekleştiğinde yani isnat edilenin kanıtlanması halinde işlenen hakaret suçu, hukuka aykırı olma özelliğini yitirir. Bu nedenle isnadın ispatı edildiği durumda, hakaret eden kişiye herhangi bir ceza verilmez.

TCK 127.madde kapsamında isnadın ispatı için söz konusu isnadın herhangi bir suç olayına dair olması şartı aranır.  İsnadın ispatı kapsamında faile ceza verilmesine hükmedilmesi için aşağıdaki koşullar gereklidir:

  • Hakaret eden kişi, hakarete uğrayan kişiye belirgin ve net bir suçu işlemiş olduğuna dair hakarette bulunulmuş olmalıdır
  • Hakaretin yapıldığı zaman diliminde isnat edilen suç nedeniyle hakarete uğrayan kişi hakkında verilmiş kesin bir hüküm bulunmamalıdır.

İsnadın ispatı TCK 127.maddenin 2 fıkrası uyarınca, hakarete uğrayan kişinin kendisine isnat edilen suç nedeniyle yargılanması sonucu beraat etmesi, davaya takipsizlik kararı verilmesi ya da davanın düşürülmesi halinde hakaret eden kişi ceza alır.

İsnadın İspatına Hangi Mahkeme Bakar?

İsnadın ispatı için hüküm vermekle görevli ve yetkili mahkeme hakaret suçuna dair davanın görüldüğü mahkeme olacaktır. İsnadın ispatı için söz konusu hakaret davasının sonuca bağlanması beklenir.

  • BU MAKALENİN TÜM TELİF HAKLARI AVUKAT İBRAHİM HALİL AYDIN’A AİTTİR. İZİN ALINMADAN MAKALELERİMİZİN PAYLAŞILMASI DURUMUNDA YASAL SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR.
  • MAKALE SİTEMİZDE MAKALERELERİNİN PAYLAŞILMASINI İSTEYEN HUKUKÇU,HUKUK ÖĞRENCİSİ,AVUKAT VE DİĞER BRANŞLARDAN OLAN SİZ DEĞERLİ ARKADAŞLARIMIZ AD -SOYAD VE MAKALELERİNİ av.ibrahimhalilaydin@gmail.com  ADRESİNE GÖNDEREBİLİRLER. MAKALELERDE KONU SINIRLAMASI YOKTUR. ANCAK YAZIM KURALLARINA DİKKAT EDİLMESİ RİCA OLUNUR.
  • MAKALE İÇERİKLERİ AVUKAT İBRAHİM HALİL AYDIN TARAFINDAN ÜRETİLMEKTE OLUP HERHANGİ BİR HUKUKİ TAVSİYE İÇERMEMEKTEDİR. OKUDUĞUNUZ BU MAKALELERE DAYANILARAK YAPTIĞINIZ HUKUKİ İŞLEMLERDE SORUMLULUK KABUL ETMİYORUZ. TAVSİYEMİZ HUKUKİ DESTEK İÇİN BİR AVUKATLA İLETİŞİME GEÇMENİZDİR.

Etiketler

#ailehukuku #cezahukuku #cezakanunu #TürkCezaKanunu #türkiye avukat bitcoin Boşanma Davası boşanma kararı emeklilik FETÖ FETÖ ÜYELİK hukuk devleti ilkesi hukuki danışmanlık Kasten öldürme kripto para kripto para kullanımı kripto para yasal mı KÖTÜ MUAMELE kıdem tazminatı mahkeme malulen emeklilik masumluk karinesi miras hakkı miras hukuku reddi miras SINIRDIŞI EDİLME sorgu SORGUDA AMAÇ SORGULAMA SORUŞTURMA tanıma ve tenfiz turk hukuku turk hukukunda bitcoin türk hukuku URFA AVUKAT vasiyetname Vasiyetnamede saklı payların ihlal edilmesi vasiyetname iptali vekalet vekaletverme yabancı mahkemeler YASAK SORGU İFADE ALMA İŞKENCE

İsnadın İspatı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön