Haksız Fiil Nedeniyle Veya Karşılıklı Hakaret Suçu

Haksız fiil nedeniyle veya karşılıklı hakaret suçu işlenmesi halinde yapılan eylem suç kapsamı içinde değerlendirilir. Haksız fiil nedeniyle veya karşılıklı hakaret suçunun, hakaret suçundan ayrı bir maddede düzenlenmesi böyle durumlarda cezai indirim veya tümüyle cezanın ortadan kaldırılması hükmü verilebileceği içindir. Haksız fiil nedeniyle veya karşılıklı hakaret eylemleri Türk Ceza Kanununda ‘’Şerefe Karşı Suçlar’’ başlığı altında 129.maddede 3 fıkra halinde hükme bağlanmıştır.

 

İçindekiler

 • Haksız Fiil Nedeniyle veya Karşılıklı Hakaret Suçu Nedir?
 • Haksız Fiil Nedeniyle veya Karşılıklı Hakaret Sonucunda Uygulanan Cezai Yaptırım Nedir?
 • Haksız Fiil Veya Karşılıklı Hakaret Suçu Kasten Yaralama Suçuna Tepki ise Ne Olur?
 • Haksız Fiil Veya Karşılıklı Hakaret Suçuna Hangi Mahkeme Bakar?
 • Haksız Fiil Nedeniyle Veya Karşılıklı Hakaret Suçu Adli Para Cezasına Çevrilir Mi?
 • Haksız Fiil Nedeniyle Veya Karşılıklı Hakaret Suçunda Ceza Ertelemesi Olabilir Mi?
 • Haksız Fiil Nedeniyle Veya Karşılıklı Hakaret Suçu İçin Verilen Hükmün Açıklanması Geri Bırakılabilir Mi?

Haksız Fiil Nedeniyle veya Karşılıklı Hakaret Suçu Nedir?

Her ne kadar hakaret, TCK kapsamında cezai yaptırım gerektiren bir suç olsa da, yapılan eylemin haksız fiil nedeniyle veya karşılıklı hakaret edilmesi şeklinde gerçekleşmesi durumunda failin suçu hafiflemiş kabul edilir.

Bireylerin haksız fiil nedeniyle veya karşılık hakaret suçunu kendilerini savunmak amaçlı işlemeleri durumunda yani kasten yaralamaya vb. eylemlere karşı işlemeleri halinde de failin suçu hafiflemiş kabul edilir.

Yukarıda sayılan durumlarda hafifletici sebep göz önünde tutularak verilen cezada indirim yapılabileceği gibi verilen temel cezadan tamamen vazgeçilmesi mümkündür.

Burada sözü edilen karşılıklı hakaret kavramı tarafların birbirlerine karşılıklı olarak kötü söz söylemesi anlamına kullanılmaktadır. Karşılıklı hakaretin aynı zaman dilimi içinde gerçekleşmesi şart değildir. Önemli olan bireylerin birbirine karşılıklı hakaret etmiş olmasıdır.

Haksız Fiil Nedeniyle veya Karşılıklı Hakaret Sonucunda Uygulanan Cezai Yaptırım Nedir?

Haksız fiil nedeniyle veya karşılıklı hakaret eylemlerinin gerçekleşmesi halinde TCK 129.maddeye göre verilecek cezada yapılabilecek değişiklikler şunlardır:

 • Hakarete uğrayan kişiye hakaret edilme sebebinin kendi haksız hareketleri olması durumunda verilen temel cezada 1/3 oranında indirim yapılabileceği gibi cezanın tamamen kaldırılması da söz konusu olabilir. Böyle bir olayda mağdurun yaptığı haksız hareketin ağırlığına göre hakim takdir yetkisini kullanabilir.
 • Eğer kişi kasten yaralama eylemine maruz kalmış ve bu duruma istinaden kendisini yaralayan kişiye hakaret etmiş ise işlemiş olduğu hakaret suçu nedeniyle ceza almaz.
 • Eğer söz konusu suç her iki tarafın birbirine karşılıklı hakaret etmesi ya da hakarete karşılık yaralama eylemi şeklinde gerçekleşmesi halinde hakim olayın nasıl geliştiğine bağlı olarak kendi takdir yetkisini kullanabilir. Böyle durumlarda taraflardan yalnızca birine ya da her ikisine verilen temel cezada indirim yapılabilir ya da cezanın tamamen kaldırılmasına karar verilebilir.

Haksız Fiil Nedeniyle Veya Karşılıklı Hakaret Suçu Kasten Yaralama Suçuna Tepki ise Ne Olur?

Haksız fiil nedeniyle veya karşılıklı hakaret suçunun kasten yaralama suçuna tepki olarak gerçekleştirilmesi durumunda hakim olayın nasıl geliştiğine bağlı olarak kendi takdir yetkisini kullanarak, hakaret eden kişinin ceza almamasına karar verebilir.

 Haksız Fiil Nedeniyle Veya Karşılıklı Hakaret Suçuna Hangi Mahkeme Bakar?

Hakaret davası için karar verme yetkisi resmi olarak asliye ceza mahkemelerine verilmiştir. Bu kapsam üzerinden konuya yaklaşıldığında haksız fiil nedeniyle veya karşılıklı hakaret suçu için karar vermek de asliye ceza mahkemelerinin yetki alanı içerisindedir.

Haksız Fiil Nedeniyle Veya Karşılıklı Hakaret Suçu Adli Para Cezasına Çevrilir Mi?

Haksız fiil nedeniyle veya karşılıklı hakaret suçunun adli para cezasına çevrilmesi hakimin inisiyatif yetkisini kullanmasına bağlıdır.

Bu durumda hakaret suçun temel hali gerçekleşmiş ise hakim ya hapis cezası ya da adli para cezasına hükmeder. Her iki ceza birlikte verilemez. Fakat olay haksız fiil nedeniyle veya karşılıklı hakaret suçu şeklinde gelişmiş ise verilen ceza adli para cezasına çevrilebilir.    

Hükme bağlanacak adli para cezasının miktarı, mahkeme tarafından karar verilen hapis cezası gün sayısına göre hesaplanır.

Haksız Fiil Nedeniyle Veya Karşılıklı Hakaret Suçunda Ceza Ertelemesi Olabilir Mi?

Haksız fiil nedeniyle veya karşılıklı hakaret suçu için hakimin verilen temel cezada indirim yapması halinde ceza ertelemesi uygulaması olabilir. Türk Ceza Kanunu uyarınca ceza ertelemesine karar verilmesi mağdurun taşıması gereken şartlar şunlardır:

 • Hakkında ceza ertelemesi kararı verilecek kişinin sabıkası olmaması, 
 • Hakkında ceza ertelemesi kararı verilecek kişinin hakim üzerinde tekrar aynı suçu işlemeyeceği izlenimini uyandırmış olması
 • Hakkında ceza ertelemesi kararı verilecek kişi için hükme bağlanan son cezanın en fazla 2 yıl hapis cezası olması.  

Haksız Fiil Nedeniyle Veya Karşılıklı Hakaret Suçu İçin Verilen Hükmün Açıklanması Geri Bırakılabilir Mi?

Haksız fiil nedeniyle veya karşılıklı hakaret suçu için ceza tamamen ortadan kaldırılmamış sadece ceza indirimi uygulanmış ise, hükmün açıklanması geri bırakılabilir. 

 

 • BU MAKALENİN TÜM TELİF HAKLARI AVUKAT İBRAHİM HALİL AYDIN’A AİTTİR. İZİN ALINMADAN MAKALELERİMİZİN PAYLAŞILMASI DURUMUNDA YASAL SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR.
 • MAKALE SİTEMİZDE MAKALERELERİNİN PAYLAŞILMASINI İSTEYEN HUKUKÇU,HUKUK ÖĞRENCİSİ,AVUKAT VE DİĞER BRANŞLARDAN OLAN SİZ DEĞERLİ ARKADAŞLARIMIZ AD -SOYAD VE MAKALELERİNİ av.ibrahimhalilaydin@gmail.com  ADRESİNE GÖNDEREBİLİRLER. MAKALELERDE KONU SINIRLAMASI YOKTUR. ANCAK YAZIM KURALLARINA DİKKAT EDİLMESİ RİCA OLUNUR.
 • MAKALE İÇERİKLERİ AVUKAT İBRAHİM HALİL AYDIN TARAFINDAN ÜRETİLMEKTE OLUP HERHANGİ BİR HUKUKİ TAVSİYE İÇERMEMEKTEDİR. OKUDUĞUNUZ BU MAKALELERE DAYANILARAK YAPTIĞINIZ HUKUKİ İŞLEMLERDE SORUMLULUK KABUL ETMİYORUZ. TAVSİYEMİZ HUKUKİ DESTEK İÇİN BİR AVUKATLA İLETİŞİME GEÇMENİZDİR.

Etiketler

#ailehukuku #cezahukuku #cezakanunu #TürkCezaKanunu #türkiye avukat bitcoin Boşanma Davası boşanma kararı emeklilik FETÖ FETÖ ÜYELİK hukuk devleti ilkesi hukuki danışmanlık Kasten öldürme kripto para kripto para kullanımı kripto para yasal mı KÖTÜ MUAMELE kıdem tazminatı mahkeme malulen emeklilik masumluk karinesi miras hakkı miras hukuku reddi miras SINIRDIŞI EDİLME sorgu SORGUDA AMAÇ SORGULAMA SORUŞTURMA tanıma ve tenfiz turk hukuku turk hukukunda bitcoin türk hukuku URFA AVUKAT vasiyetname Vasiyetnamede saklı payların ihlal edilmesi vasiyetname iptali vekalet vekaletverme yabancı mahkemeler YASAK SORGU İFADE ALMA İŞKENCE

 

Haksız Fiil Nedeniyle Veya Karşılıklı Hakaret Suçu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön