Hakaret Suçu İçin Soruşturma ve Kovuşturma Koşulu

Hakaret suçu için soruşturma ve kovuşturma koşulu Türk Ceza Kanununun 131 maddesinde 2 fıkra halinde düzenlenmiştir. Bahse konu soruşturma ve kovuşturma koşulu TCK ‘’Şerefe Karşı Suçlar’’ bölümü altında yer alır.

İçindekiler

 • Hakaret Suçu İçin Soruşturma ve Kovuşturma Koşulu Nedir?
 • Hakaret Suçu İçin Soruşturma ve Kovuşturma Koşulu Şikayete Bağlı Mıdır?
 • Hakaret Suçu İçin Soruşturma ve Kovuşturma Koşulu Uzlaşmaya Tabii Mi?
 • Hakaret Suçu İçin Soruşturma ve Kovuşturma Koşulu Zamanaşımına Tabii Sayılır Mı?

Hakaret Suçu İçin Soruşturma ve Kovuşturma Koşulu Nedir?

Hakaret suçu için soruşturma ve kovuşturma koşulu TCK 131.maddede hükme bağlanmıştır. Söz konusu kanun maddesi gereği hakaret suçu için soruşturma ve kovuşturma başlatılması için mağdurun şikayetçi olması gereklidir. Mağdurun şikayeti olmadığı hallerde savcılık makamı resen mahkeme açamaz. Ayrıca mağdurun şikayetini geri çekmesi de davanın düşmesi için yeterli sebeptir.

Yalnız hakarete uğrayan kişinin kamu görevlisi olup, yaptığı görev nedeniyle hakarete uğraması durumunda savcılık makamı herhangi bir şikayet beklemeden resen dava açabilir. Böyle durumlarda hakarete uğrayan taraf şikayetini geri çekse bile dava düşürülmez.

Kendisine hakaret edilen kişinin şikayette bulunmadan önce vefat etmesi halinde ya da vefat eden kişinin hatırasına hakaret edilmesi halinde, yasal olarak şikayetçi olabilme hakkına sahip kişiler şunlardır:

 • Vefat eden kişinin 2.dereceye kadar altsoyu
 • Vefat eden kişinin 2 dereceye kadar üstsoyu
 • Vefat eden kişinin eşi
 • Vefat eden kişinin kardeşleri

Böyle durumlarda yukarıda sayılan özellikleri taşımayan kişilerin yasal olarak şikayetçi olma hakkı bulunmamaktadır.

Hakaret Suçu İçin Soruşturma ve Kovuşturma Koşulu Şikayete Bağlı Mı?

Hakaret suçu için soruşturma ve kovuşturma koşulu gerçekleşmesi için mağdurun kendisinin ya da mağdurun vefat etmesi halinde yasal olarak şikayet etme hakkı bulunan bireylerin şikayetçi olması şartı aranır.

Fakat hakaret uğrayan kişinin kamu görevlisi olup, yürüttüğü kamu görevi nedeniyle hakaret görmüş olması halinde savcılık makamı herhangi bir şikayet olmadan resen soruşturma ve kovuşturma yürütebilir. 

 Hakaret Suçu İçin Soruşturma ve Kovuşturma Koşulu Uzlaşmaya Tabii Mi?

Hakaret suçunda soruşturma ve kovuşturma koşulu uzlaşmaya tabiidir. Üçüncü taraf yardımı ile hakaret uğrayan kişi ve fail arasında yapılan bir uzlaşma ile davanın düşmesi sağlanabilir.

Hakarete uğrayan kişinin kamu görevlisi olup, yaptığı kamu  görevi nedeniyle hakaret uğraması halinde ortaya çıkan suçun soruşturulup kovuşturulması uzlaşmaya tabii değildir.

Hakaret Suçu İçin Soruşturma ve Kovuşturma Koşulu Zamanaşımına Tabii Sayılır Mı?

Hakaret suçunda soruşturma ve kovuşturma koşulu suçun işlendiği zamanın üzerinden 8 yıl geçinceye kadar yürürlüktedir. Hakaret suçunun işlenmesini takip eden 8 yıl içinde dava açılmamış ise zamanaşımı nedeniyle dava açılamaz.

 • BU MAKALENİN TÜM TELİF HAKLARI AVUKAT İBRAHİM HALİL AYDIN’A AİTTİR. İZİN ALINMADAN MAKALELERİMİZİN PAYLAŞILMASI DURUMUNDA YASAL SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR.
 • MAKALE SİTEMİZDE MAKALERELERİNİN PAYLAŞILMASINI İSTEYEN HUKUKÇU,HUKUK ÖĞRENCİSİ,AVUKAT VE DİĞER BRANŞLARDAN OLAN SİZ DEĞERLİ ARKADAŞLARIMIZ AD -SOYAD VE MAKALELERİNİ av.ibrahimhalilaydin@gmail.com  ADRESİNE GÖNDEREBİLİRLER. MAKALELERDE KONU SINIRLAMASI YOKTUR. ANCAK YAZIM KURALLARINA DİKKAT EDİLMESİ RİCA OLUNUR.
 • MAKALE İÇERİKLERİ AVUKAT İBRAHİM HALİL AYDIN TARAFINDAN ÜRETİLMEKTE OLUP HERHANGİ BİR HUKUKİ TAVSİYE İÇERMEMEKTEDİR. OKUDUĞUNUZ BU MAKALELERE DAYANILARAK YAPTIĞINIZ HUKUKİ İŞLEMLERDE SORUMLULUK KABUL ETMİYORUZ. TAVSİYEMİZ HUKUKİ DESTEK İÇİN BİR AVUKATLA İLETİŞİME GEÇMENİZDİR.

Etiketler

#ailehukuku #cezahukuku #cezakanunu #TürkCezaKanunu #türkiye avukat bitcoin Boşanma Davası boşanma kararı emeklilik FETÖ FETÖ ÜYELİK hukuk devleti ilkesi hukuki danışmanlık Kasten öldürme kripto para kripto para kullanımı kripto para yasal mı KÖTÜ MUAMELE kıdem tazminatı mahkeme malulen emeklilik masumluk karinesi miras hakkı miras hukuku reddi miras SINIRDIŞI EDİLME sorgu SORGUDA AMAÇ SORGULAMA SORUŞTURMA tanıma ve tenfiz turk hukuku turk hukukunda bitcoin türk hukuku URFA AVUKAT vasiyetname Vasiyetnamede saklı payların ihlal edilmesi vasiyetname iptali vekalet vekaletverme yabancı mahkemeler YASAK SORGU İFADE ALMA İŞKENCE

 

 Hakaret Suçu İçin Soruşturma ve Kovuşturma Koşulu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön