Sendikal Hakların Kullanılmasının Engellenmesi

 Sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi Türk Ceza Kanunu uyarınca suç olarak değerlendirilir. Bir kimsenin sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi için cebren ve/veya hile yoluna başvurulması cezai yaptırımı olan bir uygulamadır. Sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi hakkındaki yasal yükümlülükler ve yaptırımlar Türk Ceza Kanununda ‘’Hürriyete Karşı Suçlar’’ bölümünde 118.maddede 2 fıkra halinde düzenlenmiştir.

İçindekiler

 • Sendikal Hakların Kullanılmasının Engellenmesi Suçu Nedir?
 • Sendikal Hakların Kullanılmasının Engellenmesi Sonucunda Uygulanan Cezai Yaptırım Nedir?
 • Sendikal Hakların Kullanılmasının Engellenmesi Suçunun Nitelikli Halleri Nedir?
 • Sendikal Hakların Kullanılmasının Engellenmesi Sonucu Kasten Yaralama Suçu Neticesi Sebebiyle Ağırlaşmış Halin Ortaya Çıkması Durumunda Ne Olur?
 • Sendikal Hakların Kullanılmasının Engellenmesi Suçuna Hangi Mahkeme Bakar?
 • Sendikal Hakların Kullanılmasının Engellenmesi Suçu Adli Para Cezasına Çevrilir Mi?
 • Sendikal Hakların Kullanılmasının Engellenmesi Suçunda Ceza Ertelemesi Olabilir Mi?
 • Sendikal Hakların Kullanılmasının Engellenmesi Suçunda Hükmün Açıklanması Geri Bırakılabilir Mi?
 • Sendikal Hakların Kullanılmasının Engellenmesi Şikayete Bağlı Suçlar Arasında Yer Alır Mı?
 • Sendikal Hakların Kullanılmasının Engellenmesi Uzlaşmaya Tabii Suçlar Arasında Yer Alır Mı?
 • Sendikal Hakların Kullanılmasının Engellenmesi Zamanaşımına Tabii Sayılır Mı?

Sendikal Hakların Kullanılmasının Engellenmesi Suçu Nedir?

Sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi suç kapsamında değerlendirilmesi ile çalışanların yasal haklarının güvence altına alınması amaçlanır.

TCK 118.madde ile çalışan vatandaşın bireysel sendika hürriyeti ve kolektif sendika hürriyeti koruma altına alınmıştır. Bu maddede, vatandaşa uygulanan cebir ve tehdit yolu ile engelleme derken   kast edilen cebir yolu fiziksel güç kullanılarak bireylerin engellenmesi, tehdit yolu da manevi güç kullanarak bireylerin haklarını kullanmalarının engellenmesidir.

Bu kanun kapsamında cebir veya tehdit yolu ile sendikal hakların kullanılmasına engel olunmaya çalışılması, suçun gerçekleşmiş olduğu anlamına gelir. Sonuç olarak bireyin herhangi bir eylemde bulunup bulunmaması olayın suç sayılıp sayılmaması üzerinde etkili değildir. Burada önemli olan kasıtlı olarak vatandaşın bireysel veya kolektif sendika özgürlüğünün kısıtlanmaya çalışılmasıdır. Bu durum yapılan eylemin suç olarak cezalandırılması için yeterlidir.

118.maddenin 1fıkrasında herhangi bir kimsenin sendikal haklarının kullanılmasını engellenmesinin suç kabul edilmesi için göz önünde tutulacak maddeler şunlardır:

Cebir ve tehdit yoluyla;

 • Bireyin sendikaya üye olmaya ya da olmamaya zorlanması
 • Bireyin sendikal faaliyetlerine katılmaya veya katılmamaya zorlanması
 • Bireyin sendikada halihazırda yürüttüğü görevinden ayrılmaya zorlanması  

118.maddenin 2fıkrası uyarınca ise;  

 • Cebir ve/veya tehdit yolu ile ya da yasalara aykırı başka yollar kullanılarak sendikanın faaliyet göstermesine engel olunması suç kapsamındadır.

Sendikal Hakların Kullanılmasının Engellenmesi Sonucunda Uygulanan Cezai Yaptırım Nedir?

Sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi suçunun işlenmesi halinde bireysel sendikal hakların kullanılmasına müdahale edilmesi halinde verilecek ceza 6 ay ila 2 yıl arasında hapis cezasıdır.

Sendika çalışmalarının cebir tehdit ya da yasal olmayan yollarla engellenmesi halinde ise verilmesi uygun görülen ceza 1 yıl ila 3 yıl arası hapis cezasıdır.

Sendikal Hakların Kullanılmasının Engellenmesi Suçunun Nitelikli Halleri Nedir?

Sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi nitelikli suçlar kapsamında yer almamaktadır. Her ne kadar bazı kaynaklarda söz konusu suçun TCK 119 maddede belirtilen nitelikli suç kapsamına girdiği iddia edilse de, sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi suçunun nitelikli hali bulunmamaktadır.

Sendikal Hakların Kullanılmasının Engellenmesi Sonucu Kasten Yaralama Suçu Neticesi Sebebiyle Ağırlaşmış Halin Ortaya Çıkması Durumunda Ne Olur?

Sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi sonucu kasten yaralama suçu neticesiyle ağırlaşmış hallerin  yaşanması halinde verilen temel cezaya kasten yaralama suçu için verilecek ceza da ilave edilir.

Sendikal Hakların Kullanılmasının Engellenmesi Suçuna Hangi Mahkeme Bakar?

Sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi suçuna bakmakla resmi olarak yetkili mahkeme, suçun işlendiği yerde görev yapan asliye ceza mahkemesidir.

Sendikal Hakların Kullanılmasının Engellenmesi Suçu Adli Para Cezasına Çevrilir Mi?

Sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi suçu için verilen cezanın adli para cezasına çevrilebilmesi aşağıdaki koşullarda mümkündür. :

 • Suçun basit hali işlenmiş olmalıdır.
 • Suç için mahkeme tarafından takdir edilen ceza alt sınırdan ( verilen hapis cezası en fazla 1 yıl) verilmiş olmalıdır.

Sendikal Hakların Kullanılmasının Engellenmesi Suçunda Ceza Ertelemesi Olabilir Mi?

Sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi suçunun işlenmesi halinde mahkeme tarafından verilen hapis cezasının hapishanede yatılarak ödenmesinden belli koşullar altında vazgeçilebilir. Yani sendikal hakların kullanılmasının engellendiği hallerde ceza ertelemesi uygulaması mümkündür.

Sendikal Hakların Kullanılmasının Engellenmesi Suçunda Hükmün Açıklanması Geri Bırakılabilir Mi?

Sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi suçunun işlenmesi halinde mahkeme tarafından verilen hükmün açıklanması, belli koşullar altında geri bırakılabilir. Sendikal hakların kullanılmasının engellendiği hallerde  5 yıl boyunca denetimli serbestlik şartı ile hükmün açıklanması geri bırakılabilir.

Bu uygulamadan yararlanılabilmesi için failin daha önceki yaşamına ait sabıka kaydı olmamalıdır.

Sendikal Hakların Kullanılmasının Engellenmesi Şikayete Bağlı Suçlar Arasında Yer Alır Mı?

Sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi bireylerin temel özgürlük hakları çerçevesinde incelenir. Bu nedenle söz konusu suçun araştırılması için mağdurun şikayetçi olması şartı aranmaz. Böyle bir suç için belirlenmiş şikayet süresi yoktur.

 Sendikal hakların kullanılmasının cebir, tehdit ya da yasal olmayan yolların kullanılarak engellenmiş olduğunu haber alan savcılık makamı şikayet beklemeden resen dava açabilir.

Sendikal Hakların Kullanılmasının Engellenmesi Uzlaşmaya Tabii Suçlar Arasında Yer Alır Mı?

Sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi suçu uzlaşmaya tabii suçlar arasında yer almaz. Yani üçüncü bir tarafın araya girerek mağdur ile failin ortak bir noktada buluşmasını sağlamasının davanın gidişatı üzerinde hiçbir etkisi yoktur.   

Sendikal Hakların Kullanılmasının Engellenmesi Zamanaşımına Tabii Sayılır Mı?

Sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi suçunun soruşturulması ve kovuşturulması için olayın üzerinden 8 yıl geçmemiş olması gereklidir. Yani bahse konu suç, zamanaşımına tabii suçlar arasında yer alır. Engellemenin gerçekleşmesini takip eden ilk 8 yıl içinde herhangi bir dava açılmamış ya da açılan dava sonuçlanmamış ise zamanaşımı nedeniyle dava düşer.

 • BU MAKALENİN TÜM TELİF HAKLARI AVUKAT İBRAHİM HALİL AYDIN’A AİTTİR. İZİN ALINMADAN MAKALELERİMİZİN PAYLAŞILMASI DURUMUNDA YASAL SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR.
 • MAKALE SİTEMİZDE MAKALERELERİNİN PAYLAŞILMASINI İSTEYEN HUKUKÇU,HUKUK ÖĞRENCİSİ,AVUKAT VE DİĞER BRANŞLARDAN OLAN SİZ DEĞERLİ ARKADAŞLARIMIZ AD -SOYAD VE MAKALELERİNİ av.ibrahimhalilaydin@gmail.com  ADRESİNE GÖNDEREBİLİRLER. MAKALELERDE KONU SINIRLAMASI YOKTUR. ANCAK YAZIM KURALLARINA DİKKAT EDİLMESİ RİCA OLUNUR.
 • MAKALE İÇERİKLERİ AVUKAT İBRAHİM HALİL AYDIN TARAFINDAN ÜRETİLMEKTE OLUP HERHANGİ BİR HUKUKİ TAVSİYE İÇERMEMEKTEDİR. OKUDUĞUNUZ BU MAKALELERE DAYANILARAK YAPTIĞINIZ HUKUKİ İŞLEMLERDE SORUMLULUK KABUL ETMİYORUZ. TAVSİYEMİZ HUKUKİ DESTEK İÇİN BİR AVUKATLA İLETİŞİME GEÇMENİZDİR.

Etiketler

#ailehukuku #cezahukuku #cezakanunu #TürkCezaKanunu #türkiye avukat bitcoin Boşanma Davası boşanma kararı emeklilik FETÖ FETÖ ÜYELİK hukuk devleti ilkesi hukuki danışmanlık Kasten öldürme kripto para kripto para kullanımı kripto para yasal mı KÖTÜ MUAMELE kıdem tazminatı mahkeme malulen emeklilik masumluk karinesi miras hakkı miras hukuku reddi miras SINIRDIŞI EDİLME sorgu SORGUDA AMAÇ SORGULAMA SORUŞTURMA tanıma ve tenfiz turk hukuku turk hukukunda bitcoin türk hukuku URFA AVUKAT vasiyetname Vasiyetnamede saklı payların ihlal edilmesi vasiyetname iptali vekalet vekaletverme yabancı mahkemeler YASAK SORGU İFADE ALMA İŞKENCE

 

 Sendikal Hakların Kullanılmasının Engellenmesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön