TCK 92 Organ Veya Doku Ticareti Zorunluluk Hali

Organ veya Doku Ticareti Zorunluluk Hali

Zorunluluk hali verilecek cezada indirim yapılması için geçerli bir sebeptir. Organ ve/veya doku ticareti yapılması Türk Ceza Kanunu kapsamında suç olarak değerlendirilse de, bu eylemi gerçekleştiren kişinin koşulları göz önünde tutularak cezada indirim yapılabilir.Bireyin organ ve/veya dokusunu, içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik zorluklar nedeniyle satması hukuk literatüründe ıztırar olarak da tanımlanır.

Organ veya doku ticareti için ceza kararı alınmadan önce organ veya doku ticaretini  gerçekleştiren kişinin sosyal ve ekonomik şartları, yani böyle bir eylemi gerçekleştirmesindeki zorunluluk hali dikkate alınır. Bu şartların uygun olmaması yani failin zorunluluk hali olması , yaşamını zor koşullar altında idame ettiriyor olması verilecek cezada indirim yapılmasına yol açabileceği gibi, ilgili koşullar dikkate alınarak failin ceza alması Türk Ceza Kanunu 92 madde uyarınca tümüyle önlenebilir.

Yalnız burada dikkate alınacak konu failin içinde bulunduğu maddi zorluğu, organ veya doku satmaktan başka yolla telafi edip edemeyeceğidir. Söz gelimi çocuğunun sağlık giderleri gibi büyük bir meblağın karşılanması için organını satan kimse TCK 92. madde kapsamında belirtilen indirimden veya ceza muafiyetinden faydalanabilir. Fakat alelade günlük yaşam ekonomik sıkıntısında bir rahatlama sağlamak için organ veya doku ticaretine kalkışmak, Türk Ceza Kanunu 92. Maddede belirtilen cezai indirmden yararlanılmasını çok zorlaştırır.

  • BU MAKALENİN TÜM TELİF HAKLARI AVUKAT İBRAHİM HALİL AYDIN’A AİTTİR. İZİN ALINMADAN MAKALELERİMİZİN PAYLAŞILMASI DURUMUNDA YASAL SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR.
  • MAKALE SİTEMİZDE MAKALERELERİNİN PAYLAŞILMASINI İSTEYEN HUKUKÇU,HUKUK ÖĞRENCİSİ,AVUKAT VE DİĞER BRANŞLARDAN OLAN SİZ DEĞERLİ ARKADAŞLARIMIZ AD -SOYAD VE MAKALELERİNİ av.ibrahimhalilaydin@gmail.com  ADRESİNE GÖNDEREBİLİRLER. MAKALELERDE KONU SINIRLAMASI YOKTUR. ANCAK YAZIM KURALLARINA DİKKAT EDİLMESİ RİCA OLUNUR.
  • MAKALE İÇERİKLERİ AVUKAT İBRAHİM HALİL AYDIN TARAFINDAN ÜRETİLMEKTE OLUP HERHANGİ BİR HUKUKİ TAVSİYE İÇERMEMEKTEDİR. OKUDUĞUNUZ BU MAKALELERE DAYANILARAK YAPTIĞINIZ HUKUKİ İŞLEMLERDE SORUMLULUK KABUL ETMİYORUZ. TAVSİYEMİZ HUKUKİ DESTEK İÇİN BİR AVUKATLA İLETİŞİME GEÇMENİZDİR.

Etiketler

#ailehukuku #cezahukuku #cezakanunu #TürkCezaKanunu #türkiye avukat bitcoin Boşanma Davası boşanma kararı emeklilik FETÖ FETÖ ÜYELİK hukuk devleti ilkesi hukuki danışmanlık Kasten öldürme kripto para kripto para kullanımı kripto para yasal mı KÖTÜ MUAMELE kıdem tazminatı mahkeme malulen emeklilik masumluk karinesi miras hakkı miras hukuku reddi miras SINIRDIŞI EDİLME sorgu SORGUDA AMAÇ SORGULAMA SORUŞTURMA tanıma ve tenfiz

TCK 92 Organ Veya Doku Ticareti Zorunluluk Hali

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön