Eşlerden Biri Yurt Dışındaysa Boşanma

Eşlerden biri yurt dışındaysa boşanma nasıl olur gibi birçok soru ön plana çıkar. Bu gibi durumlarda boşanma süreçlerinin uzadığı da çok konuşulur. Eğer taraflardan biri yurt dışında diğeri Türkiye’de ise boşanma davası açabilir. Burada bir sınırlama ya da sorun çıkmaz. Çünkü boşanma kişiye sunulan bir haktır. Diğer kişiden bağımsız olacak şekilde sunulur. Burada önemli olan şu ki diğer eşin de buna rıza göstermesidir. Eğer diğer eş buna rıza gösterirse boşanma daha kolay gerçekleşir. Ancak burada sürecin uzaması da gerekebilir. Boşanmanın gerçekleşmesi için kişiye birkaç yol çıkmaktadır. Bunlar yazıda incelenecektir

Eşlerden Biri Hakkında Yabancı Mahkemeden Alınan Bir Boşanma Kararı Varsa

Eşlerden biri yurt dışında ise boşanma konusunda eğer bir karar varsa bu davanın sonucunu bekler. Ancak burada önemli olan husus şudur ki yabancı mahkemede bir dava açılacaksa eğer karşıdaki kişi de o yabancı ülkenin yurttaşı olmalıdır. Eğer kişi başka bir ülkenin yurttaşıysa bu durumda işlem uzayabilir. Ancak kişi de o ülkenin vatandaşıysa eğer boşanma davası temyiz edilir. Dava eğer açan kişinin lehineyse boşanma anında karara bağlanır. Buna ek olarak davayı açan kişinin yanında karşı taraf eğer davaya itiraz etmezse boşanma davası anında gerçekleşir. Ancak davanın açıldığı kişinin davaya itiraz etme hakkı da vardır.

Eşler Hakkında Bir Boşanma Kararı Yoksa Ne Yapılır?

Boşanma kararı yoksa eşlerden biri yabancı bir ülkede Türk mahkemesine dava açabilir. Bu gibi durumlarda farklı bir tebligat karşı tarafa gönderilir. Davayı açan kişinin sunduğu tüm belgeler incelenerek boşanmaya karar verilir. Boşanma eğer davayı açanın lehineyse karşı taraf hiçbir şekilde boşanma davasına engel olmaz. Bir celsede boşanma gerçekleşir. Ancak karşı tarafın davaya itiraz etme hakkı da vardır. Eğer davaya itiraz edilirse bu gibi durumlarda kişinin ya da tebligatla ya da fiilen kendisinin mahkemeye başvurması gerekir. Mahkeme her iki tarafı da dinleyerek gerekli kararı bildirir. Her iki taraf da dava sürecine fiilen girerse dava daha şeffaf bir yol alır.

Boşanma Davasında Yargılama Usulünün Gerçekleşmesi

Boşanma davası için yargılama usulü mahkemeye bağlı usuller etrafında gerçekleşir. Bu hususlar şu şekilde işlenir:

  • Hakim boşanma davasında ortaya çıkan olguların gerçekliğine vicdanen kanaat getirmezse dava kesin karara bağlanmaz.
  • Hakim karara bağlama gibi durumlarda her iki taraf için de bir yemin önermez. Yemin işlemi boşanma davasında ortaya çıkan bir olgu değildir.
  • Tarafların ortaya koyduğu herhangi bir ikram hakimi bağlamaz. Hakim dava için verdiği kararda hür ve özgür bir şekilde davranır.
  • Hakim sunulan kararları serbest bir şekilde inceler ve bunları kararla birleştirip sonucu açıklar.
  • Boşanma ile ilgili sonuçlar hakim tarafından onaylanmadıkça sürece dahil edilmez.
  • Eğer taraflardan biri duruşmasının gizli yapılmasını isterse hakim bu kararı gerçekleştirebilir.

Yurt Dışında Yaşayan Eşten Boşanma Ne Kadar Bir Sürede Gerçekleşir?

Boşanma süreci eğer uluslar arası bir arenada gerçekleşiyorsa azami süre olarak ortaya 1 ya da 3 yıl çıkar. Bu süreç yurt içi boşanma davalarında da genellikle uzamaktadır. Ancak taraflardan her ikisi gerekli onayı verirlerse boşanma süreci 1 yılı bile bulmaz. Anında dava sonuca bağlanır. Burada sadece tek taraf davayı açıp gerekli diretmeyi yaparsa boşanma en az 1 yıla kadar sürer. Ancak 1 yıl ve 3 yıl gibi bir süreç etrafında boşanma gerçekleşir. Burada sadece hakimin davayı açan kişiye inanması ve delilleri incelemesine bağlı bir süreç söz konusudur.

Yurt Dışında Yaşayan Eşten Boşanma için Avukat

Boşanma avukatı her halükarda ön plana çıkabilir. Sadece yurt içi değil  kişi eğer yabancı bir ülkedeyse ya da ayrılacağı kişi yabancı bir ülkedeyse avukat tutabilir. Avukat fiilen kişinin hakkını meşru yoldan savunan bir bireydir. Bu yüzden kişi de avukat tutma hakkına sahiptir. Avukat özellikle zorlu dava süreçlerinde kurtarıcı rol oynar. Davaları uzayan ve her defasında sorunlar yaşayan bireyler için kurtarıcı rol oynar. Özellikle kişi davada bir yol kat edemiyorsa avukattan yararlanarak hakkını daha iyi savunabilir. Bu tür dava süreçlerinin belirlenmesinde avukatlar her zaman önemli bir rolü üstlenir.

HUKUKİ YARDIM ALMAK VE AVUKAT İBRAHİM HALİL AYDIN İLE GÖRÜŞMEK İÇİN RANDEVU ALABİLİRSİNİZ.

İletişim: 0542 761 8406

E-mail: av.ibrahimhalilaydin@gmail.com

Atatürk Bulvarı Urfa İşhanı Kat:2 No: 217 Haliliye/ Şanlıurfa

Av. İbrahim Halil Aydın
Eşlerden Biri Yurt Dışındaysa Boşanma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön