Uyuşturucudan Yakalanmanın Cezası Nedir?

Uyuşturucudan Yakalanmanın Cezası Nedir?

Uyuşturucudan yakalanmanın cezası genel olarak 2 ile 5 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Genel olarak bu ceza yanında uyuşturucu taşıyan kişilere verilmektedir. Türkiye ceza hukuku kanunları doğrultusunda herhangi bir bireyin uyuşturucu taşıması, uyuşturucu kullanması veya uyuşturucu ticareti yapması kesinlikle yasaktır.

Bu kurala uymayan kişiler, uyuşturucuyla yakalanmaları veya uyuşturucu ticareti yaptıkları tespit edilmeleri durumunda tutuklanmaktadır. Uyuşturucu sebebiyle tutuklanan şahıslar eğer herhangi bir şekilde uyuşturucu ticareti yapmıyorsa ve sadece uyuşturucu barındırıyorsa bu durumda minimum 2 yıl olarak cezalandırılmaktadır.

Görevli mahkemelerce uyuşturucudan yakalanan kişilere genel olarak 2 yıl ila 5 yıl arasında ceza verilmektedir. Ayrıca suçun niteliğine göre ceza miktarı ve süresi değişiklik gösterebilmektedir.

Uyuşturucu Kullanmak Yasak Mı?

Avrupa ülkelerinin genelinde uyuşturucu kullanmak veya herhangi bir uyuşturucu maddenin ticaretini yapmak kesinlikle yasaktır. Bu Avrupa ülkeleri içerisinde Türkiye de yer almaktadır. Bu nedenle ülkemizde herhangi bir şekilde uyuşturucu içmek veya bu maddeleri barındırmak ve ticaretini yapmak kesinlikle yasaktır.

Bu nedenle herhangi bir şekilde uyuşturucu kullanan veya yanında uyuşturucu bulunduran kişiler yakalanmaları dahilinde tutuklanarak cezalandırılmaktadır. Ayrıca uyuşturucuyla yakalanan bir kimse herhangi bir şekilde kamuya açık bir alanda uyuşturucuyla yakalanırsa verilecek ceza da otomatik olarak artmaktadır. Bu nedenle uyuşturucudan yakalanmanın cezası birçok faktör doğrultusunda değişiklik göstermekte ve duruma göre artmaktadır.

Uyuşturucu Bulundurma Suçunda Pişmanlık Yasası Geçerli Mi?

Uyuşturucudan yakalanmanın cezası verilmeden önce uyuşturucuyla yakalanan birey herhangi bir şekilde bu suçu işlediğinden pişmanlık duyduğunu ifade ederse etkin pişmanlık yasası uygulanabilmektedir. Bu yasayla birlikte genel olarak verilen ceza pişmanlık sebebiyle düşürülebilmektedir.

Etkin pişmanlık yasası hem uyuşturucu bulundurma hem uyuşturucu kullanma hem de uyuşturucu ticareti yapma suçları için geçerlidir. Bu nedenle uyuşturucu kullanan, belirli miktarda uyuşturucuyla yakalanan veya herhangi bir şekilde uyuşturucu ticareti yapan kişiler etkin pişmanlık yasasından faydalanabilmektedir.

Etkin pişmanlık yasasının yanı sıra birçok noktada uyuşturucudan yakalanmanın cezası düşürülebilmektedir. Ancak bu durum mahkemeye bakan hakimin kararına göre değişmektedir. Yasalarda belirli miktarda cezai indirimler de uygulanmaktadır.

Uyuşturucudan Yakalanmanın Cezasını Düşüren Faktörler

Uyuşturucudan yakalanmak genel olarak 2 ile 5 yıl arasında ceza verilmesine sebep olur. Duruma göre bu ceza arttırılabilir veya azaltılabilir. Cezanın indirilmesine veya tamamen cezanın affedilmesine olanak sağlayan pek çok yasa ve koşul da bulunmaktadır. Bunlar genel olarak aşağıdaki gibidir;

  • Uyuşturucu içen veya bulunduran bir kişi, çeşitli güvenlik güçlerine yakalanmadan önce uyuşturucu barındırdığını kurumlara bilgi verirse, aynı zamanda suçlu şahıs yetkili kurumlara uyuşturucuyu üreten, satan ve kullanan diğer bireyler hakkında bilgi verirse bu koşulları sağlayan kişilere ceza verilmemektedir.
  • Uyuşturucu kullanan kişiler yakalanmadan önce maddeyi aldıkları kişiyi kurumlara söylemeleri ve maddeyi satan kişinin yakalanması durumunda uyuşturucuyu kullanan kişiye ceza verilmemektedir.
  • Uyuşturucuyla yakalanan ve sonrasında gönüllü bir şekilde suçun ortaya çıkarılmasına ve suçluların yakalanmasına yardımcı olan kişilerin cezası 4/1 oranında düşürülmektedir.
  • Herhangi bir şekilde uyuşturucu suçundan hakkında soruşturma açılmamış kişiler eğer uyuşturucu kullanma sebebiyle sağlık kurumlarına tedavi için başvuru yaparsa, kişiye ceza verilmemektedir.
Uyuşturucudan Yakalanmanın Cezası Nedir?

Uyuşturucudan Yakalanmanın Cezası Nedir?” hakkında 3 yorum

  1. 4:aydır kızım ceza evinde umuverisite son sınıf öğrencisi final dönemine yakın kızımın fiziki takip ve tape takibine takılmıştır üzerinde hiçbir şey yakalanması tahlillerde de bir şey çıkmamış emiyette böyle ifede verirsen mahkemede serbest kalirsin diye söylemişler ama olmamış ortada hiçbir. Şey yok ama kızım içerde hal saygılarımla

  2. Merhabalr kardesim ve bir arkadasi 400 uyusturcu hapla yakalandi iciyorlar ama o gun para sikismislar birazini satacaklarmis ama yakalandilar kimden aldiklarini adamin tlf verdiler sinyaller hepsi tutuyor ama savci ve hakim bunlara bile bakmadi pismanlik yasasasindan yararlanamadilar 10 yil verdi. Ne yapmak lazim temyiz gonderirlerse karar bozulur mu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön