Cinsel İstismar Suçu Nedir? Cezası Ne Kadar?

Cinsel İstismar Suçu Nedir? Cezası Ne Kadar?

Cinsel istismar suçu, Türk Ceza Kanunu’nun Kişilere Karşı Suçlar kısmında yer alır. Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlar bölümünde 103. Maddede yer alan bu suç kapsamında çocuklara yönelik olan ve cinsel dürtülerini tatmin etme adına istismarda bulunan kişilere yaptırım yer alır.

Cinsel istismar suçu; Basit cinsel istismar suçu, sarkıntılık düzeyinde cinsel istismar suçu ve nitelikli cinsel istismar suçu olarak üç farklı seviyede değerlendirilir. Basit cinsel istismar suçu, bu suçların en basit durumudur. Cinsel ilişkiye girmeden cinsel arzuları tatmin etmek amacıyla gerçekleştirilen eylemler, bu suç bölümünün kapsamında girmektedir.

Sarkıntılık düzeyinde cinsel istismar suçu dahilinde; failin gerçekleştirdiği istismar eyleminin ani ve kesintili olması gerekmektedir. Bu gibi ani gerçekleşen temaslı istismarlar, sarkıntılık düzeyinde değerlendirilmektedir. Örnek olarak bir çocuğun kalçasına isteyerek dokunup ve anında çekmek, basit cinsel istismar suçu kapsamındadır.

Nitelikli cinsel istismar suçu ise eylemin vücuda organ ya da bir cisim sokulması sebebiyle gerçekleştirilmiş halini içerir. Basit cinsel istismar suçuna göre daha ağır bir yaptırımın öngörüldüğü bu suç kapsamında on sekiz yaşını doldurmamış çocuğa anal veya vajinal yoldan bir cisim ya da organ sokulması sonucunda bu suç işlenmiş kabul edilecektir.

Çocuğa Cinsel İstismar Suçu Nedir?

Çocuk, TCK’nın 6. Maddesinde tanımlanarak 18 yaşını doldurmayan bireydir. Cinsiyeti fark etmeden 18 yaşını tamamlamamış kişiye cinsel istismarda bulunan kişi, çocuğa karşı cinsel istismarda bulunmuş olacaktır. Cinsel istismar suçu, yaşlara göre üç farklı şekilde değerlendirilir:

  1. On beş yaşını tamamlamayan çocuklara uygulanan cinsel davranışlar,
  2. On beş yaşını tamamlamış olan fakat zihinsel yetenekleri geri kalmış olan çocuklara uygulanan cinsel davranışlar,
  3. On beş yaşını tamamlamış ve zihinsel gelişiminde eksik bulunmayan çocuğa uygulanan cinsel davranışlar.

Cinsel İstismar Suçu Cezası Ne Kadar?

Basit ve temel cinsel istismar suçunun cezası sekiz yıl ile on beş yıla kadar hapis cezasıdır. Eğer mağdur olan çocuk on iki yaşını doldurmadıysa verilen ceza en az on yıl olacaktır.

Sarkıntılık düzeyinde cinsel istismar suçunun cezası, üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezasını kapsamaktadır. Mağdur olan çocuk on iki yaşından küçük ise faile verilen ceza en az beş yıl olacaktır.

Nitelikli cinsel istismar suçunun cezası ise 16 yılından aşağı olamaz. Ayrıca mağdur olan çocuk on iki yaşını tamamlamadıysa faile verilecek olan ceza en az on sekiz yıl olacaktır.

Cinsel istismar suçunda şu unsurların işlenmesi halinde daha ağır ceza verilecektir;

  • Birden fazla kişi ile birlikte işlenmesi durumunda,
  • Üçüncü derece de dahil kan bağı bulunan kişiye karşı işlenmesi halinde,
  • Kamu görevinin veya hizmet ilişkisinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle işlenmesi halinde,
  • Üvey baba, üvey anne, üvey kardeş, öğretici, bakıcı, koruyucu aile tarafından gerçekleştirilmesi halinde,
  • Cinsel istismara uğrayan çocuğun ölmesi halinde(ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası),

Bu durumlarda daha ağır cezalar verilmektedir.

Cinsel İstismar Suçunda Hangi Mahkeme Görevlidir?

Sarkıntılı düzeyinde gerçekleşen cinsel istismar suçunda asliye ceza mahkemesi görevlidir. Bu dava, suçun işlendiği yerdeki asliye ceza mahkemesinde görülür. Sarkıntılık düzeyindeki cinsel istismar suçu olmayan suçlarda ise ağır ceza mahkemeleri görev almaktadır. Suçun işlendiği bölgedeki ağır ceza mahkemesinde bu dava görülür.

Cinsel istismar suçunda zaman aşımı süresi ise 15 yıldır. Suçun işlendiği tarihten itibaren dava açılamazsa ya da davanın açılmasına rağmen dava sona ermemiş ise zaman aşımının dolması halinde dava düşmektedir.

HUKUKİ YARDIM ALMAK VE AVUKAT İBRAHİM HALİL AYDIN İLE GÖRÜŞMEK İÇİN RANDEVU ALABİLİRSİNİZ.

İletişim: 0542 761 8406

E-mail: av.ibrahimhalilaydin@gmail.com

Atatürk Bulvarı Urfa İşhanı Kat:2 No: 217 Haliliye/ Şanlıurfa

Av. İbrahim Halil Aydın
Cinsel İstismar Suçu Nedir? Cezası Ne Kadar?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön