Telefonda Dolandırma Suçu ve Telefon Dolandırıcılığı

Telefon, günümüzde hemen hemen herkesin kullandığı bir cihaz halini almıştır. Her evde aile bireyi sayısı kadar, hatta bazı durumlarda daha fazla telefon bulunabilmektedir. Bu kadar artan bir kullanım ise dolandırıcıların iştahını kabarttırıyor. Telefonda dolandırma ve telefon dolandırıcılığı her geçen gün artarak devam ediyor. Bu yol ile milyonlarca lira para dolandıranlar, kimi zaman yaşlı birisini kimi zaman ise bir devlet çalışanını hedef alabiliyor. Eğer bu tarz bir durum ile karşılaştıysanız ve telefon dolandırıcılığı sonucunda paranızı, malınızı kaybettiyseniz bizler ile iletişime geçebilirsiniz. Gerekli davaların açılması ve takibin başlaması için profesyonel Avukatlık desteği alamanız gerekmektedir.

Telefon Dolandırma Suçu Hangi Kapsamda Değerlendirilir?

Telefon dolandırıcılığı, geçmişten günümüze gelen dolandırıcılık yöntemlerine eklenmiş yeni bir yöntemdir. Bu yöntem ile dolandırıcılar, hedef seçtikleri kişileri çeşitli mesajlar ile taciz eder. Bu mesajların içeriklerinde genel olarak adınız terör örgütüne karıştı, haciz davanız başladı veya haciz işlemleri yapılacak gibi tedirgin edici içerikler bulunur. Ani olarak kişinin paniklemesi ve sonrasında kişinin istenileni yapması amaçlanır. Bu kapsamda kişiler paralarını, evlerini, arabalarını kaybedebilmektedir.

Telefonda dolandırma ve telefon dolandırıcılığı sebebiyle hüküm giyecek olan kişi Anayasa da geçen ‘’Nitelikli dolandırıcılık’’ suçlaması ile dava edilebilir. Türk Ceza Kanunu’nda nitelikli dolandırıcılık ile ilgili ciddi hükümler vardır. Bu kapsamda kişinin bankaların adına veya devlet kurumları adına para toplaması, dolandırıcık yapması suçu en az 4 yıldan başlayan hapis ile cezalandırılır. Siz de bu tarz bir dolandırıcılığa maruz kaldıysanız ve telefonda dolandırma sonucu mağdursanız bir avukat  ile iletişime geçebilirsiniz.

Telefonda dolandırılma

Dava Açma Süreci ve Davanın Takibi

Öncelikle telefonda dolandırma sonucunda paranızı kaybettiyseniz dava açma yolunu tercih edebilirsiniz. Bu anlamda sizi dolandıran numaraya ait bilgiler istenecektir. Bu numara üzerinden kişilere ulaşılması hedeflenmektedir. Eğer dolandırma işlemi telefon kulübesi vasıtasıyla yapıldıysa bu kapsamda belirtilen noktalardaki güvenlik kameralarının kontrolü de talep edilebilmektedir. Sizi arayan kişinin orada bulunduğu saatler, arama saatinden tespit edilerek kameralar üzerinden eşkal tespiti yapılabilmektedir. Tüm bunlar hakkında bilgi almak ve dava açmak için hemen bizlere ulaşabilirsiniz.

Telefonda Dolandırma ve Telefon Dolandırıcılığına Maruz Kalmamak İçin Bunlara Dikkat!

Öncelikle telefonda dolandırma ve dolandırıcılığa maruz kalan kişilerden birisinin de siz olabileceğinizi aklınızdan çıkarmamanız gerekmektedir. Telefon dolandırıcılığına maruz kalan birçok profesör, doktor, genç, yaşlı, okumuş veya okumamış insan bulunmaktadır. Sürekli olarak taktik değiştiren bu hırsızlardan korunmak için dikkat etmeniz gereken temel nokta kişisel verileriniz olacaktır. Anne kızlık soyadı, kart bilgileri, kart şifresi gibi bazı detaylar telefonda verilmemelidir. Çağrı merkezi ile görüştüğünüzü düşünseniz de bazen istenmeyen kişiler kendisini çağrı merkezi olarak tanıtabilir.

Öncelikle eğer böyle bir durum ile karşılaşıyorsanız mutlaka sizi arayan numaranın markaya ait çağrı merkezi numarası olduğunu teyit etmelisiniz. Bir diğer önemli konu ise terör olaylarına karıştığınız için ödeme yapılmasının istenmesidir. Devlet kurumları kesinlikle böyle bir ödeme talep etmeyecektir. Adınızın bu tarz bir dosyada geçmesi halinde adliyeye çağırılarak ifade vermeniz istenecektir. Bu gibi durumlar dolandırıcılıkta sık tercih edilen yalanlardandır. Mutlaka konuyla alakalı detaylı bilgi almadan bir işlem yapmamalısınız. Kesinlikle kimseye nakit veya farklı şekilde para ödemesi yapmamalısınız.

Telefonda dolandırılma

Dolandırıcılara Para Kaptırdım Ne Yapmalıyım?

Eğer sizi arayan numara ve gönderim yaptığınız iban bilgisi mevcutsa bu durumda dava yolu açıktır. Hızlı bir şekilde açılacak dava ile bu kişilere ulaşabilirsiniz. Ulaşamasanız bile dava yoluyla yatırdığınız parayı geri almayı deneyebilirsiniz. Zamanında yapılan müdahaleler ile çeşitli paraların kurtarılması mümkündür. Bir diğer yöntem ise polise gitmek olacaktır. Direk olarak polise giderek suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Ancak sadece suç duyurusunda bulunmak yeterli olmayacaktır. Bunun yerine avukatlardan destek almanız gerekmektedir. Avukat desteği ile dava sürecini hızlandırabilirsiniz. 

Manevi tazminat davası ile daha yüksek paraları geri alabilirsiniz. Tüm bunlar hakkındaki detaylara ulaşmak için bizlere ulaşabilirsiniz. Telefonda dolandırma mağduruysanız muhakkak adli makamlarla iletisime geçmelisiniz. Bizlerden alacağınız destek ile bu sürecin en iyi şekilde yönetilmesini sağlayabilirsiniz. Tüm başvurular gerekli mercilere yapılacaktır. Vekalet vermeniz halinde tüm işlemler ile bizzat ilgilenecek olan büromuz herhangi bir problem yaşamanızı engeller.

Hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti almak için

+905427618406

Av.ibrahimhalilaydin@gmail.com

Şanlıurfa avukat İbrahim Halil aydın

https://youtube.com/channel/UC2tCXK3iOFb27mShQlol1CA

Telefonda Dolandırma Suçu ve Telefon Dolandırıcılığı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön