Yurtdışı Boşanmalarına Yeni Düzenleme Nedir?

Yurtdışında yaşayan ve eşinden boşanan kişilerin yaşadığı bir büyük problem ise bu boşanmanın Türkiye’de gerçekleşmemesidir. Yurt dışında alınan boşanma kararları ülkemizde geçerli olmamaktadır. Geçerli olması için çeşitli davalar açılması ve belirli aşamalardan geçilmesi gerekmektedir. Yurtdışı boşanmalarına yeni düzenleme nedir sorusuna cevap arıyorsanız bu aşamaları incelemeniz gerekebilir. Yapılan düzenlemeler ile ilgili detaylara ulaşmak için bizleri arayabilirsiniz. Makalemizi inceleyerek bu düzenlemeler hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yurtdışı boşanmalarına yeni düzenleme

Yurtdışı Boşanmalarına Yeni Düzenleme Nedir? Düzenleme Detayları Nelerdir?

Eğer yurtdışında boşandıysanız bu durum ülkemizde geçerli olmayacaktır. Bu ise Türkiye’de halen evli gözüktüğünüz anlamına gelmektedir. Türkiye’de halen evli gözüktüğünüz için miras, diğer haklar, emeklilik ve maaş gibi konularda evli gibi işlem görmeniz gerekecektir. Bu durumu engellemek ve yurtdışındaki boşanma kararını Türkiye içinde de geçerli kılmak için profesyonel destek almanız gerekmektedir. 2 farklı yöntem ile bu sorunu çözebilirsiniz. Yurtdışı boşanmalarına yeni düzenleme nedir sorusuna yanıt arayışınıza bu 2 yöntemi inceleyerek cevap bulmanız mümkündür.

29.04.2017 tarihinde Nüfuz Hizmetleri Kanunu üzerinde çeşitli değişiklikler yapılmıştır. Bu değişiklikler ile boşanma işlemi için çeşitli kolaylıklar getirilmiştir. Bu yapılan değişikliğe göre boşanma davanızı geçerli hale getirmek için konsolosluklara gitmeniz yeterlidir. Burada önemli olan nokta boşandığınız kişinin vatandaşlık durumudur. Eğer Türk vatandaşı, çifte vatandaş veya mavi kart sahibi biriyse bu durumda boşanma için imza atmaya o kişinin de gelmesi gerekir. Eski eşiniz ile anlaşarak boşanmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • Konsolosluktan randevu almalısınız. Bu randevu başlığı Nüfus olmalıdır.
  • Yabancı boşanma kararınızı yanınıza almalısınız.
  • Apostil şerhi yanınıza almanız gerekmektedir.
  • Bu evrakların noter onaylı ve yeminli tercüman tarafından çevrilmiş hali istenecektir. Bunu konsoloslukta yaptırabilirsiniz.

Bu aşamaları izleyerek boşanma davanızı Türkiye’de geçerli kılabilirsiniz. Konsolosluklar sadece bu gibi durumlarda hizmet vermektedir. Nafaka gibi konular hakkında bir bilgi almanız mümkün değildir.

Yurtdışı boşanmalarına yeni düzenleme

Yurtdışı Boşanmalarına Yeni Düzenleme Nedir? 2. Yöntem Nasıl Uygulanır?

Eğer eşiniz anlaşmalı boşanmaya yanaşmıyor ise bu durumda 2. Yöntem uygulanabilir. Genel olarak eski eş ile yaşanan duygusal kırgınlıklar, intikam alma duygusu gibi konular sebebiyle eski eş imza atmaya gelmeyebilmektedir. Bu durumda farklı bir yöntem ile boşanma mümkündür. Yurtdışı Boşanmalarına Yeni Düzenleme Nedir? Sorusuna bu yöntemden bahsederek cevap verebiliriz. Yapılan kolaylaştırmalar sayesinde eğer eski eşiniz boşanmaya yanaşmıyor ise bu şekilde boşanabilirsiniz.

Bu yöntem Türkiye’de bir dava açmak şeklinde gerçekleştirilmektedir. Tanıma ve tenfiz davası adın altında açılan dava ile boşanma sağlanabilir. Bu davanın sonuçlanmasının ardından eşiniz imza atmasa da boşanmayı geçerli hale getirmeniz mümkündür. Bu davayı açmak için Türkiye’ye dönmenize gerek olmamaktadır. Avukatlık büromuz ile iletişime geçmeniz halinde sizlere yardımcı olunacaktır. Ben Avukat İbrahim Halil Aydın, bu konuda sizlere gerekli olan tüm talimatları iletiyor olacağım.  Vereceğiniz bir vekâletname ve boşanma kararınıza ilişkin yabancı evrakınızı iletmeniz durumunda dava açılabilmektedir.

Tanıma Davası nedir? Nasıl Açılır?

Yurtdışı boşanmalarına yeni düzenleme konusunda önemli bir yere sahip olan dava tanıma davasıdır. Bu dava en genel tabir ile boşanma kararınızı Türkiye’de geçerli hale getirmek için açılan davadır. Bu dava bir bakıma durum tespit davasıdır. Yani mevcutta olan boşanma kararının Türkiye’de geçerli olmasını sağlayan bir davadır. Bu dava kapsamında boşanmanız ispatlanır ve Türkiye’de geçerli hale getirilir. Eğer sadece boşanma kararının ülkemizde tanınmasını isteniyorsanız bu davayı açmanız yeterlidir. Davayı açmak için bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir. Gerekli evraklar ile alakalı detaylı bilgi telefonda verilecektir. Bu evrakları ileterek Türkiye’ye gelmeden dava açabilirsiniz.

Yurtdışı boşanmalarına yeni düzenleme

Tenfiz Davası Nedir? Nasıl Açılır?

Bu dava tanıma davasına benzer bir davadır. Yine aynı şekilde boşanma davasının Türkiye’de geçerli olmasını bu dava sağlamaktadır. Ancak tanıma davasına göre farklılıkları mevcuttur. İcrai nitelik bulunması halinde bu dava açılabilir. Tanıma davası genel olarak durum tespiti iken bu dava icrai niteliklerdeki kararların alınması için açılan bir davadır. Eğer boşanma davası sonucunda nafaka, tazminat gibi çeşitli kararlar alınmışsa ve bunların ülkemizde de geçerli olması isteniyorsa bu durumda tenfiz davası açılmalıdır. Eğer siz de bu davayı açmak isterseniz bizler ile iletişime geçebilirsiniz. Yurtdışı boşanmalarına yeni düzenleme hakkında bilgi almak ve olumlu etkilerinden faydalanmak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti almak için

+905427618406

Av.ibrahimhalilaydin@gmail.com

Şanlıurfa avukat İbrahim Halil Aydın

Yurtdışı Boşanmalarına Yeni Düzenleme Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön