Ticaret Kanunları ve Kripto Para Kullanımı

Ticaret kanunları ve kripto para kullanımı, günümüzde gelişen teknoloji ile daha da derinleşen bir ilişkiye sahiptir. Kripto paralar, alım satım işlerinde etkin bir rol oynamaya başlamaları nedeniyle ticaret kanunlarının sınırları içerisinde yer alır. Ticaret hukuku içinde özellikle ayrı bir yere sahip olan kripto paralar özgür bir alanı temsil etse de kanunlar kapsamında işlev görmektedir. Ticaret kanunlarının kripto para kullanımında ön plana çıkmasının nedeni ise yasa dışı bir işlemin önüne geçilmesidir. Kanunlar sayesinde ticaret yapan iki tarafın da tüm hakları korunmaktadır. Bitcoin ve benzeri kripto paraların ticaretinde de taraflar; ticaret kanunları sayesinde güvence altına alınmış olur.

Ticaret Hacmindeki Kripto Paranın Avantajı

Ticaret kanunları kapsamında kullanılan kripto paralar, şirketler ve şahıslar tarafından tercih edilebilmektedir. Ülke ticaret hacmi içerisinde kullanılan kripto paraların avantajları da bulunmaktadır. Genel olarak kripto paralar, ülkelerin para biriminden bağımsız bir özelliğe sahiptir. Bu yüzden enflasyon olsa bile kripto paralar bu durumdan etkilenmez. Böylece kripto para üzerinden ticaret yapan ülke de zarar görmez. Ayrıca transfer yapılması için herhangi bir aracı durum da gerektirmez. Üçüncü bir kişinin devreye girmesi ve fayda sağlaması söz konusu olmaz.

Kripto paralar, ticaret kanunları kapsamında da korunduğu için sebepsiz para kaybı yaşama ve dolandırılma durumlarında taraflar yasal haklarını arayabilmektedir. Ticaret kanunları özellikle siber saldırılara karşı da önem taşır. Siber saldırı sebebiyle kaybedilen maddiyatlar için şahıslar dava açabilme hakkına sahip olur. Ancak bu noktada bilişim suçları da devreye girmektedir. Kripto paralar kişiye özgü olan bir kullanıma sahip olsa da yasa dışı bir işlem yapılması söz konusu olmamaktadır. Yeni dönem ticaret kanunlarının kripto paraları daha fazla koruması beklenmektedir.  

Kripto Para İçin Ticaret Kanunun Önemi

Ticaret kanunu, iki tarafın güvenilir bir şekilde ticaret yapabilmesine olanak tanımaktadır. Bu durum kripto paralar için de geçerlidir. Her ne kadar kripto paralar denetimden geçmese de kanunlar çerçevesinde para kaçırma ve yasa dışı işlemler engellenmektedir. Ticaret kanunları ve kripto para kullanımı, her türlü yasa dışı işleme karşı korunma altına alınmaktadır. Ticaret hukuku tarafından belirlenen tüm haklar, kripto paraların ticaretteki yerinin büyümesi ile bu para birimleri için de geçerlilik gösterir.

Sanal ortamda menkul kıymetler ve fonlar da devrede olmak üzere tüm değerli varlıklar ve paralar kripto paraya çevrilebilmektedir. Birçok insan kendi genel parasını kripto paraya çevirip işlem yapmaktadır. Özellikle bu gibi durumlarda kripto para kullanımı daha çok ön plana çıkar. Kanunlar kapsamında korunan bu para birimi ile geniş çaplı ve sorunsuz bir ticaret hacmi ortaya çıkar. Bireyler, çeşitli varlıklarını kripto paraya çevirebilir ve bu varlıklarında yasa dışı bir işlem tespit edildiği anda avukatlardan yardım alarak ticaret kanunlarından faydalanabilir.

Ticaret Mevzuatı Açısından Kripto Para

Ticaret kanunları ve kripto kullanımı paranın alınıp satılmasından genel ticaret hacmine kadar kazanç sağlar. Kanunlarda kripto paranın kullanımı engellenmez. Bunun sebebi, ticaret mevzuatlarında kripto para için herhangi bir tanımın olmamasıdır. Sermaye şirketleri eğer kripto para ile kazançlarını ikiye katlamak istiyorlarsa bunun için belli bir vergi yükümlülüğünü de taşımak zorundadır. Bu sebeple sermaye şirketlerinin yapacakları kripto para alışverişleri kanunlar ile denetlenmektedir. Ticaret kanunları ve kripto kullanımı her ülke için ayrı şekilde incelenmektedir. Kripto para, bugün büyüyen sermaye ve gelişen ticaret hacmi içinde büyük bir yere sahiptir. Kripto para sermayesinin bu şekilde gelişmesi, avukatların ve hukuk bürolarının kripto para alanında hizmet vermesine ve çeşitli ticaret kanunlarının kripto paralarını denetlemesini gerektirmektedir.  

HUKUKİ YARDIM ALMAK VE AVUKAT İBRAHİM HALİL AYDIN İLE GÖRÜŞMEK İÇİN RANDEVU ALABİLİRSİNİZ.

İletişim: 0542 761 8406

E-mail: av.ibrahimhalilaydin@gmail.com

Atatürk Bulvarı Urfa İşhanı Kat:2 No: 217 Haliliye/ Şanlıurfa

Av. İbrahim Halil Aydın
Ticaret Kanunları ve Kripto Para Kullanımı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön