Şanlıurfa Ceza Avukatı

Şanlıurfa Ceza Avukatı

Şanlıurfa ceza avukatı, Türkiye’de sıklıkla avukat desteğine ihtiyaç duyulan hukuk alanlarından biridir. Ağır ceza avukatı olarak da bilinen bu hukuk bölümünde, bireylerin dava açabilmeleri veya kendilerine açılan davalarda savunma yapabilmeleri için hukuksal desteğe ihtiyaç duymaları mümkündür.

Genellikle ağır suçların işlendiği ve bu suçlara dair davaların görüldüğü ceza hukukunda profesyonel avukat desteği büyük ölçüde önem taşır. Bu alanda avukatlar birçok görevi ve talebi üstlenerek, müvekkillerine hukuksal destek sağlar.

Şanlıurfa ceza avukatları genel olarak ağır ceza hukuku veya ceza hukukunda uzmanlaşmış kişilerdir. Bu sebeple bu alana dair her türlü dava, dosya ve hukuksal problemler ceza avukatı eşliğinde çözüme ulaştırılmaktadır.

Ceza Hukuku Nedir?

Ceza hukuku, Türkiye adalet sisteminde bulunan bir kamu hukukudur. Genel ve özel olarak birbirinden ayrılan ve iki kolda incelenen ceza hukukunda suç işleyen kimseler, belirli dava ve dosya sürecinin ardından cezaya veya ağır cezaya çarptırılmaktadır.

Ceza hukukunda suç kavramı sadece maddi değil aynı zamanda manevidir. Bu nedenle ceza veya ağır ceza hukuku, diğer hukuk türlerine göre daha geniş suçları kapsamaktadır.

Ceza hukukuna veya hukuka aykırı maddi, manevi suç işleyen kimselere kamu tarafından dava açılarak bu kişinin ceza alması istenmektedir. Bu davalar özel avukatlar tarafından da açılabilir. Ceza hukuku avukatları bu hukuk dalında davacı veya davalı tarafa hukuksal destek sağlayabilir.

Şanlıurfa Ceza Avukatı Nedir? Ne İş Yapar?

Şanlıurfa ceza avukatı, ceza hukuku yargılanmasında bulunan müvekkillere hukuksal destek sağlar. Ayrıca ceza avukatları bu davalarda gerek vekil gerekse de müdavi olarak görev yapabilir.

Ceza avukatı nedir, sorusuna cevap vermek gerekirse ceza avukatları genel olarak ceza davalarına bakan avukatlardır. Bununla birlikte hukuk kapsamında mağdur haklarını korumak, kişi özgürlüğünü sağlamak ve müvekkile hukuksal destek sağlamak avukatların görevleri arasında yer alır.

Bu amaç doğrultusunda mahkeme veya dava sırasında ceza hukuku kapsamında yargılanan müvekkilin savunması yapılabilir. Ayrıca avukatlar sadece yargılanan kişilerin değil aynı zamanda mağdur ve suçtan zarar gören kimselerin de ceza avukatlığını yapabilmektedir. Birçok görevi olan ceza avukatları, ağır ceza ve ceza davalarında tarafların kesinlikle destek alması gereken profesyonel hukukçulardır.

Ceza Hukukunda Avukat Talebi Nasıl Yapılır?

Her dava ve hukuk dalında olduğu gibi ceza hukuku davalarında da tarafların avukata ihtiyaç duyması mümkündür. Bu tip durumlarda ceza kanunu, tarafların avukat desteği almasını şart koşmaktadır.

Alt sınırı beş yıldan fazla ceza gerektiren suçlarda ve davalarda tarafların istemi olmasa dahi avukat, dava tarafından görevlendirilir. Ayrıca tarafların talepleri doğrultusunda avukat tutmaları da mümkündür.

Ceza hukuku davalarında tarafların avukat desteği almaları, suçlu durumdan aklanmaları, haklarını ve özgürlüklerini korumaları veya mağduriyetlerini gidermeleri açısından önem taşımaktadır. Bu tip davaların taraflar açısından çözüme ulaşabilmesi için avukat desteği oldukça önemlidir.

Ağır Ceza Avukatı Nedir? Farklar Nelerdir?

Ağır ceza avukatı, ceza avukatlarının aksine daha ağır suç teşkil eden dosyaları takip etmek, bu dosyalarda taraflara hukuksal destek sağlamak görevinde olan kişilerdir. Ağır ceza hukukunda suçlar ve suçların cezaları ceza hukukuna göre daha ağırdır. Bu doğrultuda ağır ceza davalarında verilebilecek cezalar genel olarak aşağıdaki gibidir;

 • Müebbet hapis cezası
 • Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası
 • 10 yıl ve daha fazla hapis cezası

Yukarıdaki cezalar doğrultusunda ağır ceza ve ceza hukuku avukatlarının görevleri genel olarak şu şekildedir;

 • Ağır ceza veya ceza hukuku davalarında taraf olan kişilerin davalarına bakmak,
 • Müvekkillerin haklarını korumak. (Maddi, manevi ve özgürlük)
 • Delillerin, savunmaların, suçlamaların incelenmesi ve dava dosyasına eklenmesi,
 • Gerçek suçluların bulunması ve ceza almalarını sağlamak,

ŞANLIURFA CEZA AVUKATI

Şanlıurfa ceza avukatından destek almak için iletişim numaramızı veya mail adresimizi tercih ederek bize ulaşabilirsiniz.

 • Avukat İbrahim Halil Aydın
 • +905427618406
 • Av.ibrahimhalilaydin@gmail.com
 • Atatürk bulvarı Şanlıurfa İşhanı kat 2 Numara 217
 • Hukuki destek ve Avukatlık hizmeti almak için randevu alabilirsiniz.

HUKUKİ YARDIM ALMAK VE AVUKAT İBRAHİM HALİL AYDIN İLE GÖRÜŞMEK İÇİN RANDEVU ALABİLİRSİNİZ.

İletişim: 0542 761 8406

E-mail: av.ibrahimhalilaydin@gmail.com

Atatürk Bulvarı Urfa İşhanı Kat:2 No: 217 Haliliye/ Şanlıurfa

Av. İbrahim Halil Aydın
Şanlıurfa Ceza Avukatı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön