Özel Hayata ve Hayatın Gizli Alanına Karşı Suçlar

Özel Hayata ve Hayatın Gizli Alanına Karşı Suçlar

Özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar kanun önünde de büyük bir suç unsuruna dönüşmektedir. Bu suçlar doğrudan özel yaşamın gizliliğini ihlal ettiği için ön plana çıkıyor. Özel hayata karşı suçlar denildiği zaman kişiyi rahatsız etme ya da sözlü tacizde bulunma bunların hepsi birer suç unsurudur. Özel hayat dokunulmazdır. Eğer bu kural çiğnenirse doğrudan bir suç unsuru ortaya çıkar. Özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar da bu alan içinde değerlendirilip kişi buna göre yargılanır. Kişi özel hayatı çiğnediği zaman doğrudan suç unsuru altında ona yaptırım uygulanır.

Haberleşme Gizliliğini Deşifre Etme

Özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar altında haberleşmenin deşifre edilmesi vardır. Burada iki kişi arasında bulunan belli bir konuşma söz konusudur. Bu konuşma karşı tarafın haberi ya da talebi olmadan yayınlanırsa bu durum gizliliğin ihmal edilmesi anlamını taşır. Hayatın gizliliği suçu altında bu suç işlendiği için doğrudan fail olan kişi bu suç altında yargılanır. Eğer mağdur olan kişi dava açarsa kazanma oranı yüksektir. Özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar altında üçüncü denilen kişilerin konuşulanları duyması mağdur kişiyi rahatsız edip kötü bir konuma düşürebilir. Bu gibi durumlarda ise doğrudan mağdur kişi için yargının önü açılır.

Kişiler Arasındaki Konuşmanın Dinlenmesi Suçu

Özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar arasında belli bir konuşmaya şahitlik etme ya da dinleme de vardır. Burada doğrudan ve kasıtlı bir dinleme söz konusu olur. Konuşma dinlendikten sonra eğer kaydedilip başka kişilere aktarılırsa o zaman bir suç unsuruna dönüşür. Özel hayat alanına karşı suçlar içinde birini yanlışlıkla dinleyebilirsiniz. Ancak burada dinlenen kişinin tüm konuşması kaydedilip ona karşı bir suç unsuru olarak kullanılırsa bu durumda ceza alabilir. Özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar içinde bu suç büyük çaplı bir soruna dönüşür. Bu tür durumlarda ise dava her zaman mağdur olanın lehine sonuçlanır.

Verilerin Kaydedilip Şantaj Yapılması

Özel hayata ev hayatın gizli alanına karşı suçlar adı altında özellikle şantaj daha çok ön plana çıkar. Burada kaydedilen bir ses kaydı ya da çekilen bir resim üzerinden şantaj durumu söz konusu olur. Kişinin özel yaşamı şantaj ile kısıtlanır. Gizli alana karşı suçlar içinde burada mağdurun yaşamını olumsuz etkileyecek bir durum söz konusu olur. Bu gibi durumlar kişinin psikolojisini de bozabilir. Özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar altında özellikle verilerin kaydedilip uzun bir süre saklanması kişi için belli bir süre tehtide dönüşür. Bu gibi durumlarda ise mağdur olan kişinin yasal yollardan hakkını araması gerekir.

Verileri Hukuka Aykırı Olarak Ele Geçirme

Özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar denildiği zaman burada işlenen suçun ne derece kişi hayatını etkileyeceği de göz önünde tutulur. Burada veriler tamamen şans eseri değil de hukuka aykırı yollarla elde edilir. Bu gibi durumlarda sadece işlenen suç değil verilerin toplanması da göz önünde tutularak ayrı bir ceza verilir. Özel hayatı çiğneyen suçlar altında çoğu zaman kullanılan yol da yasal olarak yanlış olmaktadır. Eğer şans eseri bir resme girdiyse ya da ses kaydına girdiyse burada fail olan kişi bunu kullanmaz. Ancak bilinçli yapılan bir durum söz konusuysa eğer bu durumda hukukun önü açılır.

Veriler Yok Etme Suçu

Özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar altında verileri kasıtlı bir şekilde yok etme de bir suçtur. Burada kişi hukuksal açıdan bir yaptırımla karşılaşacağını anlar. Bu gibi durumda ise doğrudan verileri yok etmeye gider. Ancak verileri mahkemeye sunmadan yok ederse o zaman bu da yargı önünde bir suça dönüşür. Verileri Silme suçu doğrudan kişinin özel yaşamını içine alan ve bunun mahkemede mağdur lehine kullanılmasını engelleyen bir suçtur. Bu gibi durumlarda mahkeme ayrıca bir cezai yaptırım uygulayabilir. Eğer cezai yaptırım uygulanırsa iki ceza birden kişiye uygulanabilir. Burada failin işlediği tüm suçlar cezaya tabii tutulur.

HUKUKİ YARDIM ALMAK VE AVUKAT İBRAHİM HALİL AYDIN İLE GÖRÜŞMEK İÇİN RANDEVU ALABİLİRSİNİZ.

İletişim: 0542 761 8406

E-mail: av.ibrahimhalilaydin@gmail.com

Atatürk Bulvarı Urfa İşhanı Kat:2 No: 217 Haliliye/ Şanlıurfa

Av. İbrahim Halil Aydın
Özel Hayata ve Hayatın Gizli Alanına Karşı Suçlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön