Mavi Kartlılar Türkiye’de Şirket Kurabilirler mi?

Türkiye’de şirket kurmak isteyen mavi kartlılar, ne gibi avantajları veya dezavantajları olacağını merak ediyor. Şirket kurma prosedürleri devletlerin hukuki değişkenlerine göre farklılık gösterebiliyor. Bununla birlikte Türkiye’de mavi kartlılar şirket kurarken T.C. vatandaşları ile aynı haklara sahiptir. Ek olarak ülkemize yurtdışından gelecek yatırımlar konusunda önemli ölçüde teşvik yapılmaktadır.

Türkiye son yıllarda uluslararası yatırım açısından en cazip fırsatlar sunan ülkelerden birisi olmuştur. Bunun sebepleri arasında coğrafi elverişliliği, işgücü verimliliği, ekonomik açıdan hızla büyümesi sıralanabilir. Mavi kartlılar şirket kurmak istediklerimde karşılaştıkları ilk zorluk yasal işleyişe yabancı olmalarıdır. Bu konuda hukuki danışmanlık hizmeti alarak karmaşık gibi görünen süreçler daha kolay atlatılabilir.

Mavi Kartlılar Türkiye’de Nasıl Şirket Kurabilir?

Mavi kart, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak doğan, ancak sonrasından vatandaşlıktan ayrılan bireylere verilen kimlik belgesidir. Başka bir ülkenin vatandaşlığına geçtiği için Türkiye vatandaşlığından çıkmak zorunda kalan kişiler için düzenlenmiştir. Aynı zamanda bu kişilerin alt soyları için de aynı haklar tanınmıştır. Böylelikle Türkiye sınırları içerisindeki hakları koruma altına alınmıştır.

Mavi kartlılar Türkiye’de şirket kurmak istediklerinde ekstra bir izin alma zorunlulukları bulunmaz. Kartlarının üzerinde T.C. kimlik numaraları bulunduğu için pek çok işlemi rahatlıkla halledebilirler. Şirket kurabilir, işyeri açabilir, ikamet değişikliği yapabilir, sigorta ve miras haklarından faydalanabilirler. Bazı istisnai durumlar dışında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tanınan neredeyse tüm haklara sahiptirler.

Mavi kartlıların hakları “6735 sayılı Uluslararası İşgücü Kanunu” ve “5901 sayılı Türk Vatandaşlı Kanunu” dâhilindedir. Kanun nezdinde çalışma hakları saklıdır. Bu kartın herhangi bir geçerlilik süresi olmadığı için uzun vadeli yasal süreçleri etkilemez. Şirket kurma konusunda izlemeleri gereken adımlar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile aynı şekildedir.

Mavi Kartlıların Türkiye’de Şirket Kurma Adımları

Türkiye’de şirket kurmak isteyen mavi kartlılar Türk Ticaret Kanunu’nda belirtilen yükümlülükleri yerine getirmelidir. Aynı zamanda 6 Aralık 2016 tarihinde 29910 sayılı Şirket Kuruluş Sözleşmesi’ne ilişkin bir tebliğ yayınlanmıştır. Buna göre T.C. kimlik kartı olmayan kişiler mart kartlarını ibraz etmelilerdir. Bu aşamada bir şirket avukatına vekâlet vererek işlemlerinizi daha pratik gerçekleştirebilirsiniz.

Türkiye’de şirket kurmak isteyen mavi kart sahibiyseniz, iletişim sayfamızı ziyaret ederek danışmanlık talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca konuyla ilgili merak ettiğiniz diğer sorular için de iletişime geçebilirsiniz. Şirket kurma aşamasında izlenecek en temel basamakları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Şirket türü belirlenir, iş yeri adresi ve doğruluğunu gösteren belgeler hazırlanır.
  • Şirket kuruluş işlemlerinde kullanılması için notere tasdikli vekâletnameler çıkarılır.
  • MERSİS üzerinden şirket sözleşmesi hazırlanarak yetkililer tarafından imzalanır.
  • İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden kayıt işlemleri gerçekleştirilir.
  • Şirket kuruluşunun tamamlanmasıyla birlikte vergi levhası çıkarılır.

Mavi kartlılar Türkiye’de kurmayı planladıkları şirket türüne göre genel olarak yukarıdaki süreçleri takip eder. Bununla birlikte şirket türüne göre yapılacak işlemler değişiklik gösterebilmektedir. Şirket kuruluş süreci ticaret kanunu hükümlerine uygun şekilde gerçekleşmelidir. Herhangi olumsuz bir durumla karşılaşmamak adına danışmanlık desteği almak faydalı bir seçenektir.

Mavi Kartlılar Türkiye’de Hangi Şirket Türlerini Açabilir?

Mavi kartlıların şirket türü konusunda herhangi bir sınırlandırmaları bulunmamaktadır. İstedikleri tüm şirket türlerini açabilme hakkına sahiptirler. Şahıs şirketleri ticari faaliyetlere başlamak için düşük maliyetli ve hızlı bir seçenektir. Ancak limited, anonim, komandit, kolektif şirket türlerini de açabilirler. Mavi kart sahibi olmayanlar “Yabancılar Türkiye’de Şirket Kurabilirler mi?” başlıklı makalemizi inceleyebilirler.

Mavi Kart Sahiplerinin Türkiye’de Şirket Kurmasının Avantajları Nelerdir?

Mavi kart sahipleri Türk vatandaşlarla aynı haklara sahip olduğu için çalışma iznin almalarına gerek yoktur. SGK girişleri kolaylıkla yapılır ve sağlık hizmetlerinden faydalanabilirler. Aynı zamanda primlerini ödeyerek bireysel emeklilik haklarından yararlanabilirler. Kolaylıkla vergi numarası alarak tüm ticari faaliyetlerini yasal şekilde gerçekleştirebilirler. Yabancılar için geçerli olan çoğu kısıtlamanın dışında yer alırlar.

Evlatlık Olan Kişinin Türkiye’de Mirasçılık Durumu Ne Şekilde Gerçekleşir

Mavi kart sahipliği çifte vatandaşlık anlamına gelmemektedir. Bu kişiler resmiyette farklı bir ülkenin vatandaşıdırlar. Bu sayede vatandaşı oldukları ülke ile Türkiye arasında uluslararası ticari bağ kurabilirler. Vatandaşı oldukları ülkeden getirmek istedikleri elemanlar için çalışma izni konusunda kolaylık sağlanır.

Günümüzde ticari büyümenin en önemli koşullarından birisi internet üzerinde var olabilmektir. Mavi kartlılar e-devlet şifresi alarak pek çok online işlemi gerçekleştirebilirler. Herhangi ek bir belgeye ihtiyaç duymaksızın banka hesabı açabilir ve tüm bankacılık işlemlerini yapabilirler. Türkiye’de ikamet etmedikleri takdirde işyerlerinde bulundurdukları bir vekil veya temsilci aracılığı ile işlemlerine devam edebilirler.

Şirket kurma süreçlerinde danışmanlık hizmeti almak için;

+90 0542 761 84 06

E MAİL: av.ibrahimhalilaydin@gmail.com

address : Atatürk Bulvarı Urfa İşhanı kat:2 no :217 Haliliye Şanlıurfa

https://g.page/r/CWmruL4XqMswEAE

https://www.youtube.com/channel/UC2tCXK3iOFb27mShQlol1CA

Mavi Kartlılar Türkiye’de Şirket Kurabilirler mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön