Kamu Hizmetlerinden Yararlanma Hakkının Engellenmesi

Kamu Hizmetlerinden Yararlanma Hakkının Engellenmesi

Kamu hizmetlerinden yararlanma hakkının engellenmesi kanun önünde büyük suçlardan birisidir. Bu hak her Türk vatandaşına verilmiş olan bir haktır. Bunun vatandaşın elinden alınması yaşamsal açıdan hayatta değersizleştirme çabasına girme anlamına gelir. Bu durum ise doğrudan bir suç unsuruna dönüşür. Hukuka tamamen aykırı bir durumdur. Kamu hizmeti alanında yapılan herhangi bir engellenme Türk ceza kanununda 113. maddede belirtilen hürriyete karşı suçlar adı altında işlenir. Burada kişinin hürriyeti kısıtlanmış olmaktadır. Bu yolda kişiye herhangi bir kısıtlama uygulamak cezai bir durumun önünü açar. Bu gibi durumlarda karşı taraf eğer şikayetçi olursa kişi doğrudan ceza almak durumunda kalır.

Kamu Hizmetini Engelleme Suçunun Cezası

Kamu hizmetinden yararlanma hakkının engellenmesi hukuksal açıdan cezai durumun önünü açar. Bu cezai durum ise kanunun 113. maddesine göre şekillenir. Bu davranışlar

  • Bir kamu faaliyetinin yürütülmesini engelleme
  • Bir kamu kurumunda verilen hizmetten yararlanılmasını engelleme

Gibi durumlarda doğrudan kişinin hürriyeti kısıtlanır. Kişi burada yaşamsal açıdan eksikliklerle karşılaşır. Cezai durum olarak ise 2 yıldan 5 yıla kadar olan bir ceza uygulanır. 2 ve 5 yıl olarak değişmesinin en temel sebebi işlenen cezanın niteliğidir. Eğer suç burada ağırsa o zaman 5 yıl gibi büyük bir cezai durum uygulanır. Üstelik bunun yasama önünde itirazı gerçekleşse bile kişi ceza almaktan kaçamaz.

Kamu Hizmeti Hakkının Engellenmesi Suçunun Nitelikli Halleri

Kamu hizmetinden yararlanma hakkının engellenmesi belli nitelikleri kapsar. Bu nitelikler şu şekilde sıralanır.

  • Silahla bu suçu işlemek
  • Kişinin kendini tanınmaz hale getirip bu suçu işlemesi
  • Birden fazla yani grupça suçun işlenmesi
  • Var olan bir suç örgütünü kullanarak bu suçu işlemek
  • Kamu hizmetinin sağlamış olduğu nüfusu kötüye kullanmak

Nitelikli suçlar adı altında bunlar sıralanır. Tüm bunlar ceza verilirken göz önünde tutulur. Kişinin işlediği suçun nitelikleri de hakim ve savcı tarafından incelenir. Ayrıca bu suçun içinde başkaları varsa onlar da cezaya dahil olur. Burada tek bir kişi üzerinden yürütülen bir durum söz konusu olmaz.

Kamu Hizmetini Engelleme Suçunu Adli Para Cezasına Çevirme

Kamu hizmetinden yararlanma hakkının engellenmesi durumunda doğrudan cezai durum işlenir. Ancak burada mevcut olan para cezası da vardır. Suçun unsuruna göre para cezasına çevirme durumu da söz konusudur. Ancak burada kişi belli bir örgütle bu suçu işlemişse o zaman para cezası değil doğrudan hapis cezası uygulanır. Adli para cezası doğrudan işlenen suçun niteliği de göz önünde tutularak ortaya konur. Para cezası uygulandıktan sonra verilen süre zarfında ödemesi yapılmalıdır. Eğer gerekli ödeme yapılmazsa bu durumda hapis cezası tekrar uygulanır. Burada mahkemenin kişiye vermiş olduğu bir süreç vardır. Bu süreç içinde para cezası ödenir.

Suçun Şikayetinde Zaman Aşımının Olması

Kamu hizmetinden yararlanma hakkının engellenmesi gibi suçlar mahkemeye taşındıktan sonra bazı mahkemeler hemen sonuca varmayabilir. Bu durum suçun kanıtlanmamasıyla alakalı bir durumdur. Bu gibi durumlarda da doğrudan mahkeme süreçleri uzar. Belli bir süreç geçtikten sonra da zaman aşımı ortaya çıkar. Suçta zaman aşımı durumunun ortaya çıkması demek yeniden mahkemeye başvurmak demektir. Çünkü burada zaman aşımı olursa dosya kapanır. Bu gibi durumlarda ise tekrardan mahkemeye başvurup yeni bir dosyanın açılması gerekir. Böylece süreç tekrar eskisi gibi devreye girer. Bu gibi durumlarda doğrudan bir avukattan da yardım alınabilir. Bir avukat yardımı ile zaman aşımı gibi durumların da önüne geçilebilir.

Kamu Hizmetini Engellemede Yargıtay Kararı

Kamu hizmetinden yararlanma hakkının engellenmesi sürecinde Yargıtay kararı belirleyici olmaktadır. Bu gibi büyük suçlarda doğrudan Yargıtay kararına başvurulur. Yargıtay kararı demek bu süreçten sonra cezaya itiraz etmemek demektir. Çünkü burada Yargıtay büyük bir merciyi temsil eder. Bu yüzden kararları temyize çekilir. Yargıtay kararı ile onaylanan bir suç ve ceza olursa bu durumda ceza doğrudan kişiye uygulanır. Kişinin cezaya itiraz etme hakkı bile doğmaz. Çünkü kişi için yüksek merci tarafından karar çıkmıştır. Bu süreçten sonra artık ceza safhasına geçilir. Aynı şekilde cezanın kaç yıllık hapis şeklinde uygulanacağına da 113. maddeye göre Yargıtay karar verebilir.

HUKUKİ YARDIM ALMAK VE AVUKAT İBRAHİM HALİL AYDIN İLE GÖRÜŞMEK İÇİN RANDEVU ALABİLİRSİNİZ.

İletişim: 0542 761 8406

E-mail: av.ibrahimhalilaydin@gmail.com

Atatürk Bulvarı Urfa İşhanı Kat:2 No: 217 Haliliye/ Şanlıurfa

Av. İbrahim Halil Aydın
Kamu Hizmetlerinden Yararlanma Hakkının Engellenmesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön