BOŞANMA DAVASI NASIL AÇILIR ?

Boşanma davası,(anlaşmalı ve çekişmeli boşanma) ile ilgili merak edilen herşey bu yazımızda incelenecektir.

BOŞANMA DAVASI NASIL AÇILIR:

Öncelikle boşanmanın çekişmeli mi yoksa çekişmesiz mi olduğu önemlidir. Burada halk dilinde çekişmeli boşanma iki tarafın da belli kusurlar doğrultusunda mahkemeye gidip gelerek duruşmaları takip etmesi sonucunda hakimin verdiği karar ile boşanma biçimidir.

Çekişmesiz boşanma ise anlaşmalı boşanma yani tek celsede boşanma olarak tabir ettiğimiz boşanma biçimidir. Eğer ki anlaşmalı boşanmak istiyorsanız bir avukat yardımıyla düzenlenmiş ve her türlü konuda anlaşılmış (tazminat miktarı, nafaka miktarı, velayet hususundaki anlaşma, mallar arasındaki anlaşma) protokol içerisine etkilenerek yetkili aile mahkemesine sunulur ve boşanma davası bu şekilde açılır. Akabinde yetkili aile mahkemesinin vereceği duruşma günüyle iki taraf da o duruşma gününde mahkemede olarak protokol konusundaki anlaşmalarını mahkeme huzurunda da ikrar ederek boşanmayı sağlamış olurlar. Bu arada anlaşmalı boşanma için ayrıca gerek şartlar da bulunmaktadır. Anlaşmalı boşanma için en az 1 yıldır evli olma şartı aranmaktadır.

Ülkemizde daha çok karşı karşıya kalınan boşanma davalarından önde olanı çekişmeli boşanmadır. Ülkemizdeki medeni hukuk sisteminde boşanmak için sınırlı sayıda sebepler sayılmıştır. Bunlara örnek olarak; zina, hayata kast ve pek kötü davranış, şiddetli geçimsizlik, terk durumları boşanma nedenleri arasında sayılmaktadır. Boşanmak isteyen kişinin bu durumlardan birini kanıtlıyor olması gerekir. Bunlardan en çok kullanılan neden, şiddetli geçimsizliktir. Çünkü diğer aranan nedenler için çok farklı ispat koşulları bulunmaktadır. Yine bir dava açmak istediğinizde de belli koşulları sayarak yetkili aile mahkemesine başvuruda bulunarak ve süreci iyi yöneterek davayı kazanma şansınız bulunmaktadır fakat bunların tamamı hukuk eğitimi almayan vatandaşların tek başlarına yapabilecekleri faaliyetler arasında yer almaz.

Hukuki problemlerinizle alakalı olarak Avukat İbrahim Halil Aydın ile görüşmek için randevu alabilirsiniz. iletişim hattı: +90 542 761 84 06 E- MAİL : av.ibrahimhalilaydin@gmail.com adres: Atatürk Bulvarı Urfa işhanı kat:2 no:217 Haliliye Şanlıurfa

Av. İbrahim Halil Aydın

BOŞANMA DAVASI NASIL AÇILIR ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön