E-Ticaret Hukuku ve Danışmanlık

Dijital dönüşümün hız kazanmasıyla birlikte e-ticaret hukuku hayatımıza giren yeni kavramlardan birisi oldu. Bu konu hakkındaki ayrıntılar e-ticaret yapanlar kadar tüketicileri de ilgilendiriyor. Ancak online ticaret yapanlar için ayrı bir öneme sahip. Çünkü bilgi ve iletişim teknolojileri her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Bununla birlikte yasal düzenlemeler de yenileniyor.

İnternet üzerinden yapılan alış-verişlerin sağlam bir zemine oturması için yasal yükümlülüklere uyulması gerekiyor. Bu durum tüketicilerin güvenliğini öncelerken, girişimcilerin de belirli çerçeveler dâhilinde hareket etmelerini zorunlu kılıyor. Dolayısıyla internet mağazası açmak isteyenler e-ticaret hukukuna dair bilgi sahibi olmalı. Hukuki danışmanlık hizmeti alarak tüm süreci güvenli bir şekilde yönetmek de mümkün.

E-Ticaret Hukuku Nedir?

E-ticaret hukuku, 2014 yılında yayınlanan 29166 saylı “Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun” hükümlerine tabidir. Elektronik ticarete ilişkin sorumlulukları ve olası yaptırımları kapsayan kanun, alış-veriş işlemlerinin güvenli şekilde yapılmasında etkilidir. Girişimcilerin veya işletmelerin işlemlerini güvenilir şekilde gerçekleştirmelerini teşvik eder. Tüketici haklarının korunmasını, etik bir alış-veriş ortamı oluşmasını sağlar.

E-ticaret işlemleri; ödemenin gerçekleştiği kanal, teslimat süreci, tüketicinin bilgilendirilmesi gibi çeşitli basamaklara sahiptir. Elektronik ticaret hukuku olarak da bilinen e-ticaret hukuku, bu basamaklarda yaşanabilecek güvenlik risklerini önlemeyi amaçlar. Hem alıcıların hem de satıcıların uyması gereken kuralları içerir. Böylelikle her iki tarafın hakları korunurken, muhtemel aksaklık durumlarında yapılacaklar da belirlenmiş olur.

Online ticaret işlemlerinde alıcı ve satıcı bir araya gelmeden ödeme bilgileri aktarılmaktadır. Bu sebeple kişisel verilerin nasıl işleneceği, saklanacağı, kullanılacağı ve korunacağı endişe yaratabilmektedir. E-ticaret hukuku tüm bu başlıkların tek bir kanun altında toplanmasını ve uygulanmasını sağlar. Ancak e-ticaret geniş bir alan olduğu için başka pek çok kanun ile ilişkilidir.

E-ticaret hukuku; rekabet hukuku, ticaret hukuku, tüketici hakları hukuku gibi başlıklar ile birlikte değerlendirilebilir. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve Fikri Mülkiyet Hukuku yükümlülükleri de e-ticaret işlemlerinde göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer uluslararası bir alış-veriş söz konusu ise gümrük ve lojistik ile ilgili yükümlülükler devreye girecektir.

E-Ticaret Hukukunun Kapsamı Nedir?

E-ticaret hukukunda, alış-veriş işlemlerinin gerçekleştiği web sitesi ile tüketici arasındaki bilgi akışının güvenliği önceliktir. Ticaretin gerçekleşmesinden ürünün satıcıya ulaşmasına, iade süreçlerinden cezai hükümlere kadar geniş bir kapsamda yer alır. Düzenlemeye dair önemli maddelerden birkaçı şu şekilde sıralanabilir;

  1. Bilgi verme yükümlülüğü: Alıcılar siteye girdiğinde satıcı hakkındaki güncel bilgilerine kolaylıkla ulaşabilmelidir. Satış sözleşmesine dair ayrıntılara, saklanmasına veya sonradan ulaşılabilirliğine dair bilgi verilmelidir.
  2. Sipariş: Alıcı ödeme işlemini gerçekleştirmeden önce sözleşmenin şartlarını açık bir şekilde görebilmelidir. Siparişin alınmasının ardından alıcıya bilgi (e-posta, mesaj vs…) verilmelidir. Sipariş ekranı alıcının veri giriş hatalarını tespit edebileceği teknik yeterliliğe sahip olmalıdır.
  3. Ticari iletişim ve elektronik ileti gönderme: Ticari işlemlerde tarafların açıkça belirlenebileceği bilgiler sunulmalıdır. Yeniden pazarlama gibi ticari amaçlı elektronik iletilerin gönderilebilmesi için alıcıların onayı alınmalıdır. Ayrıca iletiler, onay sırasında sunulanlar çerçevesinde olmalıdır.
  4. Kişisel verilerin korunması: Gerek satıcılar gerekse aracı platform sağlayıcılar, sakladıkları kişisel verileri üçüncü kişilerle paylaşamazlar. Saklanmasından ve korunmasından sorumludurlar.

E-ticaret hukuku zamanla mesafeli satış sözleşmesi, gizlilik sözleşmesi, cayma hakkı gibi disiplinlerle iç içe geçmiştir. 3D secure gibi yüksek güvenlikli ödeme sistemlerinin yaygınlaşmasını sağlamıştır. Kredi kartı, iletişim ve ikamet bilgileri, ip adresleri gibi verilerin paylaşılması güvenli hale gelmiştir. Bununla birlikte henüz yeni bir durumdur ve yeni kuralları oluşmaya devam etmektedir.

Özetle; e-ticaret hukuku, satış öncesi ve satış sonrası olarak uyulması gerekenleri iki başlık altında toplar. Satış sözleşmesinden e-faturaların düzenlemesine kadar geniş bir alanla ilgilenir. Ek olarak alan adı (domain) çekişmeleri, markalaşma, haksız rekabet gibi başlıklar ile de temas halindedir. Bu açından diğer ilgili kanunlarla birlikte değerlendirildiği söylenilebilir.

E-Ticaret Hukuk Danışmanı Neler Yapar?

E-ticaret hukukunun geniş bir kapsamda yer aldığını belirtmiştik. Bir online işletmenin kuruluşundan faaliyet süreçlerine uzanan basamaklar uyulması gereken çeşitli yükümlülükleri beraberinde getirir. Bu konuda uzman hukuk danışmanları işletmelerin sağlam yasal zeminlere oturması ve işleyişi konusunda yardımcı olur. Danışmanın başlıca katkı ve hizmetleri şu şekilde sıralanabilir;

  1. E-ticaret işletmesinin sağlam bir hukuki temele oturması için gerekli prosedürlerin tamamlanmasını sağlar. Sözleşmelerin hazırlanması, takibi, güncellenmesi işlemlerini yürütür.
  2. Online platformun sahip olması gereken teknik yeterlilikler, vergi mükellefiyetleri gibi konularda satıcıyı bilgilendirir.
  3. Alan adı, marka adı gibi telif haklarının korunması için çalışır. Olası ulusal veya uluslararası uyuşmazlıklarda işletmeyi temsil eder.
  4. Verilerin korunmasına ilişkin standartlara uyulması, gizlilik politikalarının geliştirilmesi, yeni mevzuatların uygulanması konularında yol göstericidir.
  5. Online yarışmalar, çekilişler veya üyelik sistemlerinin hukuka uygunluğunun kontrolünü gerçekleştirir.

E-ticaret faaliyetlerinin mevzuata uygun şekilde gerçekleşmesi firmaların büyüme süreçlerinde oldukça önemlidir. Kanun hükümlerine uyulmadığı takdirde ciddi para cezaları ile karşılaşılabilir. Bu yüzden bir danışmanlık hizmet almak ticaret sürecinizde büyük katkılar sağlar. E-ticaret hukuku ve danışmanlık hizmetimiz hakkında daha fazla bilgi almak için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

E-Ticaret Hukuku ve Danışmanlık

E-Ticaret Hukuku ve Danışmanlık” için bir görüş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön