Dolandırıcılık Davası Nasıl Açılır?

Dolandırıcılık Davası Nasıl Açılır?

Dolandırıcılık davası açılabilmesi için ortada bir dolandırıcılık suçunun olması gerekir. TCK kapsamında hileli davranışlar ile bireyleri aldatıp zarara uğratan, bununla birlikte kendine ya da bir başkasına fayda sağlayan kişiler dolandırıcılık suçu kapsamında değerlendirilir.

Dolandırıcılık suçu, 5237 sayılı TCK ilgili maddelerinde dolandırıcılık ve nitelikli dolandırıcılık başlıkları ile ayrılarak incelenmektedir. Suçun açığa çıkması ile birlikte kişiler görevli mahkemelerde dolandırıcılık davası açma hakkına sahiptir. Bu suça ilişkin cezalar yine Türk Ceza Kanunu kapsamında düzenlenmiştir. Suçun niteliğine göre mahkemeden çıkacak ceza kararları değişim de gösterebilmektedir. Kanunlarda dolandırıcılık suçuna ilişkin hapis ve adli para cezası uygulamaları ön görülür.

Dolandırıcılık Suçu Yasalarda Nasıl Görülür?

Söz konusu suçun dolandırıcılık niteliğinde değerlendirilmesi için haksız bir çıkarın olması gerekir. Dolandırıcılığın gerçekleşmemesi ve plan halinde kalması durumunda da yine dolandırıcılık suçu şartlarının yerine getirildiği sayılır. TCK’da bu açıkça dile getirilmiş kurallar olan bu suçta ceza miktarlarının farklılığına göre kişilerin farklı değerlendirmelere tabii tutulduğu görülmektedir. Dolandırıcılık davası sürecinde de avukatınız sizi bilgilendirmektedir.

Dolandırıcılık Davası Süreci Nasıl İşler?

Dolandırıcılık suçu, hukuk sistemi kapsamında şikâyete bağlı olmayan suçların arasında bulunur. Bu suçun savcılık tarafınca öğrenilmesi ya da suç ihbarı olması doğrultusunda Cumhuriyet savcılığı tarafından soruşturma başlar. Eğer yeterli şüphe oluştuysa kamu davası olarak bu suç yargıya taşınır.

Dolandırıcılık suçuna yönelik herhangi bir şikâyet suçu belirtilmese de genel hükümler incelendiğinde suçun en fazla 8 yıl içerisinde ilgili mercilere bildirilmesi gerekir. Dolandırıcılık davası birçok farklı konu kapsamında değerlendirilebilir. Bu davalardan en çok görüleni telefonla ve internetle yapılan dolandırıcılık faaliyetleri sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Dolandırıcılık Davası Açmanın Şartları

Dolandırıcılık davası açabilmek için belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar;

  • Zor ya da tehlikeli durumlar altında kalan kişilerin bu durumundan yararlanma,
  • Hileli davranışlarda bulunarak yarar sağlama,
  • Dini inançların suiistimal edilmesi,
  • Algı zayıflığından yararlanmak,
  • Sigorta bedelini almak amacıyla dolandırmak,
  • Kamu, parti, vakıf veya meslek gibi kurumların kullanımı ile dolandırmak,
  • Bilişim sistemleri aracılığıyla dolandırmak,
  • Basın – yayın araçlarının avantajlarından yararlanarak dolandırmak

Bu şartların olması halinde dolandırıcılık suçu ortaya çıkacaktır. Suçun ortaya çıkmasından sonra savcılık tarafından kamu davası da açılabilir.

Dolandırıcılığın Cezası Ne Kadardır?

Dolandırıcılık suçu için Türk Ceza Kanunu ilgili maddelerinde; suçun hangi sürelerde ve hangi şekilde cezaya tabi olacağı belirlidir. Hileli davranışlar ile bir kişiyi aldatmak suretiyle yarar sağlamak; 1 yıldan 5 yıla kadar hapis ile beş bin güne kadar adli para cezası sonucunu ortaya çıkaracaktır.

Kanun çerçevesinde sayılan suçların işlendiğinin kesinleşmesi sonrası, bu suçlar üç ya da daha fazla kişi işlediyse verilecek cezalar yarı oranında arttırılır. Aynı zamanda suç işlemek adına oluşturulan örgüt faaliyetleri kapsamında yapılan dolandırıcılıklar için ceza bir kat oranda arttırılır. Dolandırıcılık davası kapsamında suçun tespiti ve işleniş biçimi bu cezaların belirlenmesinde etkili olmaktadır.

Banka Dolandırıcılığı Davası Nasıl Açılır?

5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 158. Maddesinin birinci fıkrasının f bendinde; “Dolandırıcılık suçunun; ;…banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle, … işlenmesi halinde, iki yıldan yedi yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezasına hükmolunur. Ancak, (e), (f), (j) ve (k) bentlerinde sayılan hallerde hapis cezasının alt sınırı üç yıldan, adli para cezasının miktarı suçtan elde edilen menfaatin iki katından az olamaz” şeklinde madde bulunur. Dolandırıcılık davası kapsamında bu madde dikkate alınır.

Dolandırıcılık Davalarında Şikayet Süreleri

TCK içerisinde bazı suçlar şikayete bağlı olmadan değerlendirilir. Dolandırıcılık suçu da bu suçlar içerisinde değerlendirildiği için cezanın üzerinde karar verilirken soruşturmaları dikkatlice yapılması gerekir. Dolandırıcılık suçu, bir alacağın kişilere teslim edilmesi ile sona erdirilecekse kovuşturmalar şikayete bağlı olacak şekilde gerçekleştirilir.

Cumhuriyet savcılıklarıysa kendilerine yapılan şikayetlerin sonrasında suçu öğrenmesinin ardından kamu davası niteliğinde davaları açarak şüphelerin araştırılmasını sağlarlar. Bu kovuşturma süreci esnasında davaya konu olan suçun şikayete bağlı olarak gerçekleştiği anlaşılırsa, bu durumda dolandırıcılık olayından mağdur olan kişi de şikayetini çekmezse yargılama devam eder. Bu sebeple kişilerin mutlaka 8 yıllık bir süre içerisinde şikayet hakkını kullanması gerekiyor.

HUKUKİ YARDIM ALMAK VE AVUKAT İBRAHİM HALİL AYDIN İLE GÖRÜŞMEK İÇİN RANDEVU ALABİLİRSİNİZ.

İletişim: 0542 761 8406

E-mail: av.ibrahimhalilaydin@gmail.com

Atatürk Bulvarı Urfa İşhanı Kat:2 No: 217 Haliliye/ Şanlıurfa

Av. İbrahim Halil Aydın
Dolandırıcılık Davası Nasıl Açılır?

Dolandırıcılık Davası Nasıl Açılır?” için bir görüş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön