Taksirle Öldürme

Taksirle Öldürme

Taksirle öldürme suçu bir ölüme dikkat dağınıklığı nedeniyle sebep olmak demektir. Burada hem nitelikli hem de niteliksiz öldürme devreye girmektedir. Eğer nitelikli olursa bu durum doğrudan ceza almanın da önünü açmaktadır. Ancak niteliksiz yani tamamen bilinç dışı olacak şekilde gerçekleşirse bu durum yargılamayı da etkiler. Taksirle öldürme suçu kişinin kasten adam öldürmese de buna ortam hazırlamasını sağlayan bir suçtur. Bu yüzden yargı karşısında yaptığı hataya karşı yargılanması söz konusu olmaktadır. Ancak burada bir kişinin ölümü söz konusu olduğu için fail olan kişinin tamamen cezasız kalması gibi bir karar ortaya çıkmaz. Sadece cezanın hafifletilmesi için mevcut olan gerekçeler ön plana çıkar.

Taksirle Adam Öldürme Suçunun İçerikleri

Taksirle öldürme suçunun içerikleri şu şekilde sıralanabilir.

  • Bir doktorun hatalı bir ölüme neden olması
  • Bir iş kazasında işçilere gereken güvenlik talimatlarının sunulmaması
  • Trafik kazasında kural ihlali

Burada kişi cinayet işlemiyor ama cinayetin oluşmasına zemin hazırlıyor. Bu da doğrudan cezalandırmanın önünü açmaktadır. Taksirle adam öldürme bir zemine yer verdiği için bu zemin üzerinden yargılama süreci devreye girer. Burada cinayetin kaynaklandığı kaynağa bakılır. Bu kaynak üzerinden fail olan kişi cezalandırılır. Çünkü burada bir ihmal söz konusudur. Bu ihmal ise doğrudan bir kişinin hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Yargı bu konuda tüm delilleri göz önünde tutarak karar vermektedir.

Taksirle Adam Öldürme Suçunun Hafifletilmesi

Taksirle öldürme suçunun hafifletilmesi kişinin delilleri ve yaptığı ihmal göz önünde tutularak karara varılır. Bir suçun hafifletilmesi için failin bilinçsiz bir şekilde hataya sebebiyet vermesi gerekmektedir. Eğer hatayı kasıtsız bir şekilde yapmışsa bu durumda ceza indirimi uygulanır. Taksirle öldürme suçunun hafifletilmesi için burada gerekli delil ve belgelerin yanı sıra şahitlerin de olması gerekmektedir. Eğer yüksek merci kurumları da tüm bunlara onay verirse bu durumda ceza indirimi uygulanır. Ancak kasten bir ihmal mevcutsa bu durumda ceza indirimi söz konusu olmaz. Bilinçli yapılan bir hatada iyi hal uygulaması da geçerli olmaz. Tamamen ceza kararının önü açılır.

Taksirli Suç Kavramının Unsurları

Taksirle öldürme suç kavramının unsurları arasında şunlar yer alır.

  • Fiilin taksirle yani bilinçli bir şekilde işlenen bir suç olması
  • Hareketliliğin iradeliği, Yani fail burada yaptığı hareketi kendi özgür irade ise yapmaktadır.
  • Neticenin iradi olmaması, Burada fail özgür iradesiyle suça neden olmasına rağmen sonucun böyle olacağını tahmin etmemektedir.
  • Hareketle işlenen suçun arasında nedensellik bağının bulunması, Failin yaptığı hareketin mutlaka bir nedeni ve sonucu olmalıdır.
  • Neticenin daha önceden öngörülür olması.

Taksir kavramı içinde tüm bu unsurlar suça inşirak eder. Bu suçlar doğrudan işlenen yanlış hareketin olumsuz bir duruma yol açacağını kanıtlar niteliktedir. Bu da doğrudan fail olan kişinin ceza almasına neden olacaktır.

Taksirle Adam Öldürme Suçu ve Sorumluluk

Taksirle öldürme suçu fail tarafından sorumluluk adı altında kabul edilirse eğer bu durum cezanın katlanmasını engeller. Burada fail olan kişi sorumluluk almakta ve yaptığı yanlıştan dolayı pişmanlık duymaktadır. Türk ceza kanununda pişmanlık yasasından yararlanarak ceza indirimine gidebilir. Öldürme suçu burada taksirle yapıldığı için fail olan kişinin sorumluluğu doğrudan devreye girer. Ancak burada inkar yoluna gitmek ve suçu kabul etmemek yargı sürecinin uzamasına neden olur. Bu da doğrudan suçun kapsamının ve cezanın genişlemesine neden olur. Bu gibi durumlarda fail olan kişi doğrudan sorumluluk alarak pişmanlık yasasından yararlanabilir.

Trafik Kazasında Taksirle Adam Öldürme

Taksirle öldürme suçu en çok trafik kazası alanında yaşanmaktadır. Araba sürücüsü bilmeden kaza yaparak başka bir kişinin hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Burada fail olan kişinin yüksek hızda araba sürmesi ya da kuralları ihmal etmesi doğrudan taksirli öldürme suçuna girmektedir. Bu da bilinçli ve kasıtlı yapılan bir durumdur. Trafik kazası ile taksirle adam öldürme suçu kişinin esasen kuralları çiğnemesiyle gelişmektedir. Burada kişinin büyük bir sorumsuzluk bilinci devreye girer. Bu da kasıtlı yapılan bir taksir suçuna dönüşür. Yargı önünde de özellikle trafik kazalarında genellikle bilinçli ve kasıtlı öldürme yaşanmaktadır. Bu da kişinin kendini müdafaa etmesine neden olmadan doğrudan ceza almasına sağlamaktadır.

HUKUKİ YARDIM ALMAK VE AVUKAT İBRAHİM HALİL AYDIN İLE GÖRÜŞMEK İÇİN RANDEVU ALABİLİRSİNİZ.

İletişim: 0542 761 8406

E-mail: av.ibrahimhalilaydin@gmail.com

Atatürk Bulvarı Urfa İşhanı Kat:2 No: 217 Haliliye/ Şanlıurfa

Av. İbrahim Halil Aydın
Taksirle Öldürme

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön