Kasten Öldürmenin İhmali Davranışla İşlenmesi

Kasten Öldürmenin İhmali Davranışla İşlenmesi

Kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi kişinin sonucunu bilmeden yapması demektir. Burada planlayarak öldürme yoktur. Sadece öldürme durumu küçük bir ihmal sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu durum ise doğrudan ceza alma anlamına gelmez. Burada ceza indirimi de uygulanabilir. Alınan cezanın indirimine ise yargı karar verir. Kasten öldürme suçu hem bilinçli hem de bilinçsiz olacak şekilde işlenebilir. Burada plansız ve sonucu bilinmeden bir cinayet meydana gelirse kişi doğrudan cinayetle ilişkilendirilmez. Sadece yapılan ihmalin durumuna bakılır. Bu ihmal yargı tarafından detaylı bir şekilde incelenir. Mahkeme son nihai sonucu verdikten sonra ceza devreye girer. Failin cezaya itiraz etme durumu da vardır.

Kasten Öldürmede Delil Yetersizliği

Kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi durumunda deliller devreye girer. Eğer delil yetersizliği olursa bu durumda dava süreci devam eder. Kesin bir yargıya varmak adına dava ayrıntılı bir soruşturmadan geçer. Delil yetersizliği olduğu zaman kesin bir karara bağlanma durumu söz konusu olmaz. Delil yetersizliği yargı kararının kesin sonuçlanmasının önünü kapamaktadır. Bu gibi durumlarda dava ileriki bir sürece ertelenir. Bu süreçte suç unsuru başka deliller veya şahitler huzurunda yeniden değerlendirilir. Böylece yargı kararı doğru bir karara varmış olur. Delil yetersizliği olması durumunda anında fail olan kişi suçsuz bulunmaz. Dava süreci ayrıntılı bir şekilde işlendikten sonra fail hakkında kesin karar verilir.

Kasten Öldürme İhmal Unsurları

Kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi sürecinde bazı unsurlar dikkat çeker. Bu unsurlar şunlardır;

  • Kişinin sonucunu kestiremediği bir suçu işlemesi
  • Kişinin pişmanlık duyması
  • Yapılan  bir hareketin yanlış olarak bilinmemesi
  • Bilinç dışı bir hareketin yapılması

Yukarıda sayılan durumlar kasten öldürmeye girse de kişi burada bilinçli bir şekilde adam öldürmemektedir. İhmali davranış unsuru altında ihmal edilme gerekçesi incelenir. Eğer bu gerekçe hakim ve savcı tarafından makul bir şekilde karşılanırsa bu durum doğrudan cezaya da etki etmektedir. Burada bir ceza indirimi söz konusu olmaktadır. Çünkü kişi yaptığı davranışın yanlış olduğunu bilmemekte ya da bu davranışın sonucunu kestirememektedir.

Kasten Öldürmede Toplu Kişilerin Rolü

Kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi sadece tek bir kişiyle değil birden fazla kişiyle de yapılmaktadır. Burada bir çalışma alanı örnek verilebilir. Bir çalışma firmasının iş güvenliğini sağlamadığı için işçinin ölmesi gibi. Bu gibi durumlarda sorumluluk tek bir kişiye yüklenmez. Birden fazla kişiye yüklenir. Kasten öldürme alanında toplu kişiler devreye girdiği zaman her bir kişiye uygulanacak olan cezai durum da aynı olur. Burada toplu kişilerin olması ceza durumunu hafifletmez. Sağlıklı bir yargı süreci için her bir kişinin görüşü ve bu suç unsurundaki rolüne bakılır. Böylece karar her bir kişi için doğru bir şekilde sonuca bağlanır.

Kasten Öldürmede Kişinin Ruhsal Durumunun Etkisi

Kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi durumunda kişinin ruhsal sağlık durumuna da bakılır. Kişi bunu tamamen ruhsal bozukluktan ötürü yapmış olabilir. Bu gibi durumlarda sağlık raporuna ihtiyaç duyulur. Eğer sağlık raporu bunu teyit ederse o zaman bu gibi durumlarda ceza almama da ortaya çıkmaktadır. Ruhsal durum bir sağlık durumu olduğu için fail olan kişi bilinçli bir şekilde suç işlememektedir. Sadece ruhsal bozukluğundan ötürü bu durum meydana gelmektedir. Bu gibi durumlarda ise fail olan kişi doğrudan ruhsal tedaviye yönlendirilir. Çünkü burada kişi sağlığından ötürü ceza ortaya çıkmaz. Sağlık durumu cezaya engel olacak bir durumu taşımaktadır.

Kasten Öldürmede İhmal Durumunun Derecesi

Kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi durumunda bu davranışın içeriğine bakılır. Yani davranışın derecesi ceza durumunu etkileyebilir. Eğer davranış derecesi tehlikeli bir unsuru barındırıyorsa bu gibi durumlarda ceza yükü de artar. Ancak davranış derecesi hafifletilmiş bir sebebi barındırıyorsa eğer bu da doğrudan ceza indirimine neden olur. İhmal derecesi yargı kararında yakından ilişkili bir durumdur. Bu derece suçun nasıl işlendiğini de ele vermektedir. Ceza sürecinde kasıtlı veya bilinçsiz bir şekilde suçun işlenmesi failin ne derece suçlu olduğunu da ele vermektedir. Burada hakim ve savcı kararı ile suçlunun suçu işleme sebebi üzerinde durulur. Bu sebepten yola çıkarak cezai durum uygulanır.

HUKUKİ YARDIM ALMAK VE AVUKAT İBRAHİM HALİL AYDIN İLE GÖRÜŞMEK İÇİN RANDEVU ALABİLİRSİNİZ.

İletişim: 0542 761 8406

E-mail: av.ibrahimhalilaydin@gmail.com

Atatürk Bulvarı Urfa İşhanı Kat:2 No: 217 Haliliye/ Şanlıurfa

Av. İbrahim Halil Aydın

Kasten Öldürmenin İhmali Davranışla İşlenmesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön