Şanlıurfa İcra Avukatı

Şanlıurfa İcra Avukatı

Şanlıurfa icra avukatı, icra ve iflas hukuku gibi alanlar üzerinde çalışma tercihinde bulunarak bu sorunların çözüme kavuşturulmasında görev alır. Şahıs ya da kurum olan alacaklının alacak tahsili, eğer müvekkil borçlu olan taraf ise dosya hesabı hakkında görüşmeler yapılması, icra takipleriyle ilgilenilmesi ve haciz gibi işlemler adına icra avukatları hizmet vermektedir.

İcra dosyaları, sürekli olarak takip edilmesi gereken mühim dosyalardır. İcra takibinin açılması sonrasında yeterli ilginin gösterilmemesi, haciz yenileme işlemlerinin yapılmaması ve borçlu ile ilgili mal varlık gelişmelerinin takip edilmemesi, kayıpları da beraberinde getirecektir. Bu sebeple icra ve iflas hukuku davalarında bir icra avukatı ile çalışmak önemlidir.

Şanlıurfa İcra Avukatının Görevi Nedir?

İcra hukuku işlemleriyle alakalı danışmanlık ve avukatlık hizmeti veren Şanlıurfa icra avukatının yükümlülükleri şu şekildedir;

  • Borçlu ile anlaşma sağlanması ve alacağın tahsil edilmesini sağlamak,
  • Alacağın tahsil edilememesi halinde icra müdürlüğü vasıtasıyla icra takip işlemlerini başlatmak,
  • Davasını aldığı kişinin hakkını, dava bitimine dek savunmak,
  • Borçlunun mal varlıklarına haciz konulması, satış işlemlerinin gerçekleştirilmesi sonuç olarak alacağın tahsili için dava sürecinde görev almak,
  • Karşılıksız çek davalarını başlatmak ve bunun takibini yapmak,
  • İpotek ve rehinin paraya çevrilmesi yoluyla alacak takibini başlatmak,
  • Kötü niyetli açılan icra davalarına itiraz sürecinin başlatılmasında ve takibinde görev almak,
  • Kredi sözleşmeleri ve finansal kiralamadan ortaya çıkan alacakların takibini sağlamak,
  • Haciz işleminin başlatılmasından tahsil edilmesine kadar olan tüm süreç kapsamında müvekkil ile iletişimin sürdürülmesini sağlamak, avukatın yükümlülüklerindendir.

Şanlıurfa İcra Avukatının Danışma Hizmeti

Şanlıurfa icra avukatı, kişilerin hukuki uyuşmazlıklarını çözmek adına hukuki danışmanlık hizmeti vermektedir. İflas ve icra hukuku alanında danışmanlık hizmeti veren İbrahim Halil Aydın ile talep edeceğiniz tüm sorulara danışmanlık hizmeti ile yanıt verilmektedir.

İflas ve icra hukukuna dair verilen danışma hizmetinde hem borçlu kişi hem de alacaklı kişi açısından sorunların çözümüne yönelik bilgiler verilmektedir. Borçlunun kendisine karşı açılan icra takibine yönelik itiraz yoluna başvuruda bulunup bulunmayacağı, itiraz etme süresi kaçırıldıysa hangi davaları hangi şartlarla açabileceği gibi detaylı icra takip sorularına cevap verilmektedir. Alacaklı olan tarafta ise borçlu aleyhine hangi tür icra yoluna başvurabileceği, icra takip süreci hakkında bilgilendirme ve alacağının tahsil edilme süreci kapsamında danışmanlık hizmeti verilebilmektedir.

İcra Avukatı Hangi Davalara Dahil Olur?

Şanlıurfa icra avukatı, borcun tahsil edilebilmesi adına dava açabileceği gibi karşılıksız çek senet konusunda da dava açabilme yetkisine sahiptir. Kötü niyetle açılan icra davalarına da itiraz davası açabilen icra avukatı, ipoteklerin paraya çevrilmesi konusunda da müvekkiline yardımcı olmaktadır.

İcra avukatları, yedieminliği süistimal davalarını açma yetkisine sahip oldukları gibi iflas hukuku işlemlerini de takip edebilme yetkisine sahiptir. İflasın ertelenmesi gibi durumlarda yine Şanlıurfa icra avukatı ile davaların takibini gerçekleştirilebilir.

İcra Takibinin Başlatılması

İcra takibi, alacağın icra müdürlüğü aracılığıyla tahsil edilmesi amacıyla başlatılır. Alacaklı olan kişi, avukatsız olarak da icra takibini başlatma hakkını sahiptir. Fakat icra ve iflas hukuku kapsamında hukuki bilgi ve tecrübe gereksinimi vardır. Bu sebeple kişinin süreçten kayıpsız bir şekilde çıkabilmesi için tecrübeli ve uzman bir avukat ile ortaklaşması önemlidir.

Özellikle alacaklı olan kişinin borcuna dair hangi icra yolu üzerinden açılması gerektiği, icra takibi kapsamındaki harçların yatırılması, tebligat işlemleri, icra müdürlüğünden sorgu yapılması gibi işlemlerin halledilebilmesi için bir avukat ile çalışmak en uygunudur.

İcra Avukatının Hacze Çıkma Süreci

Alacaklının alacağını tahsil etmesi amacıyla borçlunun taşınır ve taşınmaz mallarına yönelik haciz işlemi gerçekleştirilmektedir. Ek olarak icra müdürlüğünde başlatılan takip üzerinden icra memuru ile borçlunun iş yeri ya da evindeki mallarına el konulmak için hacze çıkma süreci başlatılır.

Şanlıurfa icra avukatı, icra takibinin kesinleşmesinden sonra haciz işlemi için icra müdürlüğüne talepte bulunur. İcra müdürlüğü, icra avukatının haciz işlemi için saati ve günü belirleyerek memurlarını gönderir ve haciz işleminin gerçekleştirilmesini sağlar.

HUKUKİ YARDIM ALMAK VE AVUKAT İBRAHİM HALİL AYDIN İLE GÖRÜŞMEK İÇİN RANDEVU ALABİLİRSİNİZ.

İletişim: 0542 761 8406

E-mail: av.ibrahimhalilaydin@gmail.com

Atatürk Bulvarı Urfa İşhanı Kat:2 No: 217 Haliliye/ Şanlıurfa

Av. İbrahim Halil Aydın

Şanlıurfa İcra Avukatı

Şanlıurfa İcra Avukatı” için bir görüş

  1. Avukat İbrahim Halil Aydın bey gayet kibar sorduğumuz soruların tümüne cevap verdi. Sorunumuz kolaylıkla çözüme kavuştu. Teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön