Neticesi Sebebiyle Ağırlaşmış Suçlar

Neticesi Sebebiyle Ağırlaşmış suç

Neticesi sebebiyle ağırlaşmış suç, Türk ceza kanununa göre suçu ortaya çıkaran bir fiilin kastedilenden daha ağır bir neticeyi meydana getirmesidir.  5237 sayılı T.C.K. ye göre fail bir suç işliyor ve bu suç kasıtlı olarak işleniyor. Ancak alınan cezai durum ise bu kasıt nedeni göz önünde bulundurularak ortaya konmaktadır. Ağırlaşmış suçlar, kişinin kasti olarak yaptığı suç ile doğru orantılıdır. Burada iyi hal indirimi olmaz. Çünkü kişi burada bilinçli bir şekilde suç işlediğini kanıtlıyor. Örneğin basit bir yaralamada kişinin yumruk ile gözünün kör olması. Burada yumruk atan kişi bunu kasıtlı yapmaktadır. Buda kasti suça girdiği için sadece yaralama değil kişinin kör olmasına neden olduğundan cezası ağırlaştırılır.

Neticesine Göre Ağırlaşmış Suçların Özellikleri

Neticesi sebebiyle ağırlaşmış suç unsusu bazı özelliklere sahiptir. Bunlar şu şekilde sıralanır.

 • Temel suça neden olan fiilin kasıtlı olarak başlaması gerekir.
 • Yapılan fiil sonuç olarak ağır bir duruma neden olmalıdır.
 • Kişinin suçtan sorumlu olması için suçun ve sonucunun arasındaki nedensellik bağına bakılır.
 • Failin suçu işlerken taksirle hareket etmesi gerekir.

Neticesi sebebiyle suç unsusu sayılması için kişinin yukarıdakilere sahip olması gerekir. Tüm bunlar neticesine göre gerçekleşen suç unsurunu teşkil eder. Bunlar sonucu ağır olan cezai durumları ortaya çıkarır. Bu durum hapis cezası ile birlikte para cezası olarak da kişiden alınır.

Ağır Netice Bakımından Olası Kast Durumu

Neticesi sebebiyle ağırlaşmış suç alanında olası kast durumu da vardır. Fail burada işlediği suçun sonucunu göze alarak filli işler. Bir nevi sonucu başından kabul eder. Burada kasten yapılan bir suç vardır. Bu suç kasıtlı olarak işlendiği için bunun müdafaası da olmaz. Kast durumu failin her şeyi bilerek ve isteyerek yaptığını ortaya çıkarır. Burada bilinçsiz bir durum söz konusu olmaz. Bilinçli ve kasıtlı olarak bir suç işlendiği için cezai durumdan muaf olma da söz konusu olmaz. Burada ceza ağırlaştırılmış bir şekilde verilir. Cezanın dayattığı sonuç ne olursa olsun bunun azaltılması ve hafiflemesi durumu yaşanmaz.

Neticesine Göre Ağırlaşmış Yaralama Suçu ve Cezası

Neticesi sebebiyle ağırlaşmış suçlar arasında kasten yaralama da vardır. Bir kimsenin vücuduna bilerek ve isteyerek acı vermesi durumudur. Burada fail olan kişi her şeyi bilinçli olarak yapmaktadır. Kasten yaralama suçu T.C.K nin 86. maddesine göre temel suç unsuru olarak görülür. Kasten yaralama suçu ile

 • Mağdurun duyularından birine zarar vermek
 • Mağdurun konuşmasında zorluğa yol açmak
 • Mağdurun yüzünde iz bırakmak
 • Hamile kadına şiddet uygulayıp düşük yapmasına neden olmak

Tüm bunlar kasten yaralamanın meydana getirdiği sonuçlardır. Bu sonuçlar Türk ceza kanununda ağırlaşmış cezalara yol açar. Çünkü burada fiili işleyen fail kişi sonucunu bilerek suça teşebbüs eder.

Kasten Yaralamada Mağdurun Ölümü Gerçekleşirse

Neticesi sebebiyle ağırlaşmış suç unsuru içinde ölüme sebep verme de vardır. Ağırlaşmış yaralama durumu şu şekilde gerçekleşir.

 • Fail yaralama kastıyla hareket etmeli
 • Mağdur kanunun 86. maddesine göre yaralamış olmalı
 • Failin yaptığı eylem ile illiyet bağı olacak şekilde mağdur ölmeli
 • Failin taksirle bağlantılı olacak şekilde bir kusuru olmalı.

Ağırlaşmış suç unsuru arasında bu yukarıdakiler göz önünde tutularak ceza verilir. Çünkü fail burada kişiyi sadece yaralamak için teşebbüs ediyor. Öldürmek için bir durum yoktur. Kanun da bu durumları göz önünde tutarak  cezai işlemi uygular. Eğer fail bilerek ve öldürmek için kişiyi yaralıyorsa bu durumda ceza ölüme sebebiyet vermesi üzerinden işlenir.

Neticesi Sebebiyle Ağırlaşmış Cinsel Saldırı Suçu

Neticesi sebebiyle ağırlaşmış suç unsuru arasında cinsel saldırı da yer alır. Kanunda 102. maddeye göre cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar arasında cezai durum verilir. Cinsel saldırı sonucu kişi bitkisel hayata girerse, ölümü yaşanırsa veya ruhsal durumu bozulursa bu durumda kişiye ağırlaştırılmış müebbet verilir. Cinsel saldırı suçunda doğrudan kişinin tüm hayatına etki edecek bir durum söz konusudur. Üstelik cinsel saldırı suçu diğer suçlardan ayrı olacak bir konuma sahiptir. Burada ortaya konacak olan cezalar da diğerlerine oranla biraz daha ağır olur. Burada fail olan kişiye doğrudan ağırlaşmış müebbet cezası hükmü yargı tarafından onaylanarak verilir.

HUKUKİ YARDIM ALMAK VE AVUKAT İBRAHİM HALİL AYDIN İLE GÖRÜŞMEK İÇİN RANDEVU ALABİLİRSİNİZ.

İletişim: 0542 761 8406

E-mail: av.ibrahimhalilaydin@gmail.com

Atatürk Bulvarı Urfa İşhanı Kat:2 No: 217 Haliliye/ Şanlıurfa

Av. İbrahim Halil Aydın
Neticesi Sebebiyle Ağırlaşmış Suçlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön