Kripto Para Yönetmeliği

Kripto Para Yönetmeliği

Kripto para yönetmeliği yayımlandı. Resmi gazetede yayımlanan yönetmelik doğrultusunda kripto para kullanımına sınırlama getirildi. Artan kripto para kullanımıyla birlikte ortaya çıkan birçok mağduriyetin önlenmesi adına bir dizi kararlar alındı. Resmi gazetede yayımlanarak 30 Nisan tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni kararlara göre ödeme sistemleri içerisinde kripto paralar kullanılmayacak. Herhangi bir vergi ya da fayda sağlamaları nedeniyle kripto paraların ödeme yöntemlerinden kaldırılması resmi olarak gazete de yayımlandı. Buna göre bu tür hizmetleri veren ve kripto parayla alışveriş yapılmasını sağlayan tüm işletmeler, bunları 30 Nisan tarihi sonrasında gerçekleştiremeyecek.

Kripto Para Kullanımına Kısıtlama

Yeni kripto para yönetmeliği ardından aracı olarak para aktarımı yapan birçok sistemde, bu yasaktan nasibini aldı. Buna göre hiçbir sistem ya da kurum, sanal olarak bu tür kripto paraların saklanmasını, aktarılmasını ya da satın alınmasını destekleyemeyecek. TCMB yaptığı açıklamada kripto paraların herhangi bir yönetim mekanizmalarının olmamasına değindi. Bunun birlikte herhangi bir kontrolü olmayan varlıkların, alım satım işlemlerinde kullanılamayacağı vurgulanıyor.

Kripto Para Kullanımı Neden Kısıtlandı?

Herhangi bir somut değeri olmayan ve dijital ortamda kullanıma açık bir şekilde sunulan kripto paraların, TCMB önerisiyle birlikte kullanımı sınırlandırıldı. Kripto para yönetmeliği doğrultusunda herhangi alım sayımlarda kripto para ödemeleri geçerli olmayacak. Özellikle bu süreçte aracı firmalarında işlemlerini engellendi. Özellikle sürekli değişen fiyat dengeleri ve herhangi bir yönetim mekanizması bulunmaması, bu kararın en net nedenleri arasında yer alıyor. Kripto paraların doğrudan alım satımına herhangi bir engelleme ya da kısıtlama getirilmezken, yalnızca alım satım işlemleri sırasında ödeme yöntemi olarak kullanılmalarının kısıtlaması, resmi gazetede yayınlanmış durumda.

Ödeme Kısıtlaması Ne Anlama Geliyor?

Herhangi bir yerde yapılacak alım satım işlemlerinde kripto paraların herhangi bir kullanılamayacak. Buna birkaç sebep TCMB tarafından açıklanmış durumda. Resmi Gazetede yer alan bilgilere göre, kripto para yönetmeliği varlıklarının herhangi bir kesin dayanağının olmaması ve sürekli değişen fiyatları, bu kısıtlamanın alınmasının en büyük nedenidir. Şu an halihazırda faaliyet gösteren ve kripto paralarla alım satım yapılmasını destekleyen işletmeler, 30 Nisan tarihi ile birlikte bu işlemleri sonlandıracaklar. Bu aşamada işlemlerin yapılması için aktarım yapan, kripto para depolayan aracı firmalarda bu faaliyetlerini sonlandırmak zorunda kalacak

Kripto Para Kullanımı Neden Arttı?

Kripto para yönetmeliği, borsalarındaki dalgalanma ve insanların para kazanmaya başlaması, farklı kişilerinde bu alana yönelmesindeki en büyük etken. Bu durum TCMB tarafından sürekli olarak takip edilmektedir. Özellikle son dönemlerde artan kripto para ödemeleri nedeniyle kısıtlamalar getirilmeye devam ediyor. Bu süreçte büyük kayıplar yaşamamak ve kripto para hususunda sorun yaşamamak için hazırlanmış olan kısıtlama kararları, resmi olarak yayınlandı. 30 Nisan sonrasında yürürlüğe girecek kararlar, işletmelerin ve vatandaşların kripto para mağduriyetlerinin gidermek adına hazırlanmıştır.

Kripto Para Düzenlemesi Kimleri Etkiledi

Kripto para yönetmeliği, birçok aracı uygulama ve firmayı etkilemiş durumda. Alım satım sırasında para aktarmak için kullanılan Papara bunlardan ilki. Papara artık herhangi bir alım satım aktarımı yapmak için kullanıcılara izin vermeyecek. Bunun yanında küçük ya da büyük teknolojiye ayak uyduran işletmelerde hazırlanan kripto para ödeme sistemleri kullanım dışı kalacak. Hazırlanan yeni kısıtlama paketleriyle birlikte bu durum en iyi şekilde düzenlenmiş olacaktır.

Kripto Para Yönetmeliği Neleri İçeriyor?

Birçok yasadışı bahis sistemi ve yasadışı suç örgütleri, kripto paralar üzerinden işlemlerine devam ediyor. Bu aşamada tüm bunları engellemek amacıyla hazırlanan yönetmelikte, kripto para varlıklarının kontrolünün yapılmıyor oluşu en temel sebeplerden bir tanesidir. Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte her geçen gün artan bir kripto para yelpazesi mevcuttur. Güncel kurlar ve duruma bağlı olarak alım satım sistemlerinde kullanılan kripto paralar, artık bu tür işlemlerde kullanılamayacak. Bu alanda aracı olarak faaliyet gösteren birçok sistemde işlemlerini durdurmak zorunda kalacak. Kripto para yönetmeliği alışveriş aşamasında bu paraların kullanılmasını yasaklıyor.

Kripto Para Alım Satımı Kısıtlandı mı?

Kripto parayla yapılan alışveriş işlemlerine gelen bu kısıtlama, kripto para alım satım işlemlerini etkilemiyordu. Farklı ülkelere ait borsalar ve ülkemizde faaliyet gösteren alım satım platformlarında, hâlen rahatlıkla kripto para ticareti yapılıyor. Bu alanda özellikle mağduriyetlerin önlenmesi adına alınan bu tür kararlar, büyük faydalar oluşmasında etkendir. Özellikle yönetmelik birçok farklı platformu ve işletmeyi de büyük ölçüde etkilemiştir. İleride meydana gelebilecek kripto para sorunları, değer kaybı, dolandırıcılık faaliyetleri bu yönetmelikle birlikte büyük ölçüde önlenecektir.

HUKUKİ YARDIM ALMAK VE AVUKAT İBRAHİM HALİL AYDIN İLE GÖRÜŞMEK İÇİN RANDEVU ALABİLİRSİNİZ.

İletişim: 0542 761 8406

E-mail: av.ibrahimhalilaydin@gmail.com

Atatürk Bulvarı Urfa İşhanı Kat:2 No: 217 Haliliye/ Şanlıurfa

Av. İbrahim Halil Aydın
Kripto Para Yönetmeliği

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön