Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçların Cezası

Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçların Cezası

Cinsel dokunulmazlığa karşı suçların cezası kanunda dört ayrı suç faktörü olarak karşınıza çıkar. Bunlar

  • Cinsel istismar suçu ve cezası
  • Reşit olmayanlarla cinsel ilişki suçu
  • Cinsel saldırı
  • Cinsel taciz suçu ve cezası

Bunlar kanun önünde dörde ayrılarak her biri büyük ceza kapsamına girmektedir. Cinsel istismar bir kişinin hem fiziksel hem de ruhsal açıdan yara alması demektir. Bu yüzden ceza kapsamı da genişlemektedir. Cinsel istismar suçu kanun önünde en büyük suçlardan birisidir. Burada işlenen suçun cezasının hafifletilmesi söz konusu olmaz. Ağırlaştırılmış ceza almaya kadar giden bir durum söz konusu olmaktadır. Kanun kapsamında ceza içeriği de suça göre değişmektedir.

Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlar

Cinsel dokunulmazlığa karşı suçların cezası kişinin işlediği suçun ağırlığına göre ortaya konur. Bu suçlar şu şekilde sıralanabilir.

  • Basit bir cinsel saldırı. Bu suç Türk ceza kanunun 102. maddesine göre cezaya tabii tutulur.
  • Sarkıntılık ve rahatsız etme şeklinde işlenen suçlar. Burada 2 yıldan 5 yıla kadar ceza alma durumu vardır.
  • Nitelikli cinsel saldırı. Burada doğrudan suç işlendiği için en az 12 yıl olacak şeklinde ceza uygulanır.

Cinsel istismar suçu yukarıda sayılanlarla genişlemektedir. Burada özellikle suçun fiili bir şekilde işlenmesi cezanın önünü doğrudan açıyor. Eğer sadece rahatsız etme gibi bir durum söz konusuysa burada ceza kapsamı biraz daha hafifler.

Cinsel İstismarda Ceza Durumu

Cinsel dokunulmazlığa karşı suçların cezası suçun kapsamına göre değişir. Türk ceza kanunun 103. maddesine göre ceza ortaya konmaktadır. Eğer 18 yaşından küçük olan birine istismar uygulanırsa bu durumda ceza ağırlaştırılmış bir duruma dönüşür. Bir çocuğa karşı tehdit unsuru söz konusuysa bu durumda en az 2 yıl olacak şekilde ceza uygulanır.İstismar cezası doğrudan hem tehdidi içerip hem de fiili olarak gerçekleşiyorsa bu durumda ceza en az 10 yıl olacak şekilde uygulanır. Burada yargı önünde cezanın hafifletilmesi durumu söz konusu olmaz. Çünkü cezanın fiili olacak şekilde işlenmesi ortadadır. Bu gibi durumlarda cezaya itiraz etme durumu da yaşanmaz.

Cinsel İstismarda Ruhsal Çöküntüye Karşı Ceza

Cinsel dokunulmazlığa karşı suçların cezası sadece failin işlediği istismarla ilişki olmaz. Burada ruhsal çöküntüyü de içine alan bir cezai durum uygulanır. Bu cezai durum kapsamında da kişiye yargı kararını verir. Eğer mağdur olan kişi çok ağır bir şekilde ruhsal çöküntü yaşıyorsa bu durumda cezanın kapsamı çok genişler. Ruhsal çöküş özellikle bu gibi istismar suçlarında çok fazla ön plana çıkan bir olgudur. Bu durumda yargı önünde fiziksel değil ruhsal açıdan da ceza uygulamasının önü açılır. Çünkü burada kişi sağlığını etkileyen büyük bir sorun söz konusudur. Üstelik bu durum mağduru tüm hayatı boyunca etkileyecektir.

Cinsel İstismarda Yaralama

Cinsel dokunulmazlığa karşı suçların cezası fiziksel olarak uygulansa da çoğu durumda mağdur olan kişinin yaralanması veya darbeye maruz kalması durumu da söz konusu olmaktadır. Bu durum mağdur olan kişinin sağlığı ile ilgilidir. Failin işlediği istismar suçuna ek olarak yaralama suçu da ayrıca cezaya tabii tutulur. İstismarda yaralama suçu ayrı bir dosya olacak şeklinde uygulanır. Bu gibi durumlarda hem istismar hem de şiddet suçu ayrı ayrı cezalar halinde faile uygulanır. Bu durumda failin cezası daha çok artar. En az 10 yılı bulacak şekilde bir cezai durum vardır. Bu durumda cezaya itiraz etme de söz konusu olmaz.

Cinsel İstismar Suçunda Cezanın Kapsamı Neye Göre Genişler?

Cinsel dokunulmazlığa karşı suçların cezası Türk ceza kanununa göre uygulanır. Ancak bazı durumlarda cezanın ağırlaştırılması da söz konusu olmaktadır. Bu durumlar içinde kişinin mağdura şiddet uygulaması ilk sırada yer alır. Ayrıca mağduru çok sık tehdit etmesi de cezai durumu daha fazla arttırmaktadır. Ceza kapsamı fail olan kişiye karşı sadece tarafından işlenen suçlara göre arttırılır. Fail eğer istismardan dolayı ruhsal açıdan mağdura zarar vermişse bu durumda da ceza ek olarak artar. Özellikle yetişkin değil küçük çocuklara karşı bir istismar durumu söz konusuysa bu durumda ceza daha ağır olur. Çünkü burada reşit olmayan kişiye karşı bir istismar durumu vardır.

HUKUKİ YARDIM ALMAK VE AVUKAT İBRAHİM HALİL AYDIN İLE GÖRÜŞMEK İÇİN RANDEVU ALABİLİRSİNİZ.

İletişim: 0542 761 8406

E-mail: av.ibrahimhalilaydin@gmail.com

Atatürk Bulvarı Urfa İşhanı Kat:2 No: 217 Haliliye/ Şanlıurfa

Av. İbrahim Halil Aydın
Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçların Cezası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön