Kasten Yaralama Cezası

Kasten Yaralama Cezası

Kasten yaralama cezası 1 yıldan 3 yıla kadar çıkmaktadır. Ancak bu durum yaralamanın niteliğini de etkilemektedir. Eğer yaralama durumu mağdurun hayatını tehdit edecek şekildeyse o zaman kasten yaralamanın cezası 3 yılın üzerine de çıkabilir. Bu gibi durumlarda yüksek merci kurumları ceza kapsamını arttırabilmektedir. Kasten yaralama cezası kişinin komaya girmesine ve sağlığını büyük çaplı etkilemesine sebep olacaksa ceza ağırlaşabilir. Ancak genel geçer bir yaralama suçu varsa ortada bu gibi durumlarda ceza 1 yıldan 3 yıla kadar olacak şekilde uygulanır. Çünkü Burada cezanın kapsamı sadece yaralamayla orantılı olacak şekilde genişler. Ceza durumu yaralama suçuyla eş değer olacak şekilde gelişir.

Kasten Yaralamada Kişide Kalıcı Hasarın Olması

Kasten yaralama cezası mağdurda kalıcı hasar olması halinde daha çok ağırlaşabilir. Kasten yaralama suçu kişide bir sakatlığa neden olabilir. Bir uzvunun bir daha eski halini almaması ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda kişi sağlığı büyük bir tehlike altına girer. Bu da ceza yaptırımını arttırır. Yaralama cezası kalıcı hasar olması durumunda kişinin ileriki yaşamındaki kısıtlamaya dikkat çeker. Bu kısıtlama ise hem hapis hem de para cezası olarak fail olan kişiye döner. Sakatlığa maruz olan kişi hapis cezasına ek olarak tazminat davası açma yükümlülüğüne sahiptir. Üstelik fail olan kişinin de bu parayı ödeme yükümlülüğü vardır.

Kasten Yaralama Suçunda Tazminat Davası

Kasten yaralama cezası sadece hapis cezası ile sınırlı değildir. Burada tazminat davası da söz konusu olabilir. Tazminat davası hapis cezasından ayrı olacak şekilde açılır. Eğer mağdur olan kişide kalıcı bir hasar söz konusu olursa tazminat davası açabilir. Fail olan kişinin ise bu tazminat davasını ödeme yükümlülüğü vardır. Tazminat davası failin ödeyemeyeceği kadar çoksa bu durumda tazminat cezası da hapis cezasına dönüşüp uygulanır. Burada fail olan kişinin tazminat davasına itiraz etme hakkı vardır. Ancak bu itiraz haklı bulunmazsa mahkeme itirazı iptal etme yetkisini devreye koyar. Mahkeme tazminat davasını onaylayıp süreci sunduktan sonra bu yükümlülük doğrudan fail olan kişiye geçer.

Kasten Yaralama Suçunda Psikolojik Çöküş

Kasten yaralama cezası karşı tarafın psikolojik çöküş yaşamasına da neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda sadece psikolojik çöküş nedeniyle de ayrıca tazminat davası açılabilir. Psikolojik çöküş kişinin ruhsal açıdan zarara uğraması anlamını taşır. Bu gibi durumlarda tazminat davasını açma ve kazanma hakkı da vardır. Psikolojik çöküş durumunda kişi sağlığı büyük oranda zedelenir. Burada sadece fiziksel değil ruhsal sağlığa dikkat çekilmektedir. Ruhsal sağlığın bozulması kişinin genel hayatını da olumsuz etkiler. Bu etkiye karşılık da mağdur olan kişi sadece ruhsal çöküş açısından tazminat davası açabilir. Dava onaylanıp kazanıldıktan sonra fail olan kişinin parayı ödeme yükümlülüğü vardır.

Kasten Yaralama Suçunda Kişinin Kendini Koruması

Kasten yaralama cezası fail olan kişinin kendini korumak için bunu yapmasına bağlı olarak değişebilir. Burada fail olan kişi eğer yaralamaya girişmeseydi kendisinin yaralanacağını iddia eder. Yani burada söz konusu olan her iki tarafında saldırgan olmasıdır. Tek taraflı bir saldırma durumu yoktur. Kişinin kendini koruması nefsi müdafaaya girer. Bu gibi durumlara fail olan kişinin durumu kanıtlayacak bilgi ve belgeleri sunması gerekir. Ya da bir tanığın olması gerekir. Bunun için belli bir kamera görüntüsü de delil olarak kullanılabilir. Tüm bunlar incelendikten sonra nefsi müdafaa durumu ortaya çıkarsa eğer bu durum doğrudan ceza alma kapsamını değiştirir.

Kasten Yaralama Suçunda Fail Olan Tarafı Tahrik Etme

Kasten yaralama cezası fail olan kişinin karşı tarafın tahriki yüzünden ortaya çıkmış olabilir. Bu gibi durumlarda tahrik suçundan ötürü de olsa fail olan kişinin cezasında bir indirim olmaz. Eğer karşı taraf fail olan kişiye saldırmış olsaydı o zaman ceza durumu ortadan kalkabilirdir. Yaralama suçunda sadece karşı tarafın tahriki sonucu durum ortaya çıksa bile yine de ceza durumu olduğu gibi uygulanır. Burada cezanın kapsamının azaltılması söz konusu olmaz. Çünkü söz konusu olan durum tek taraflı işlenen bir durumdur. Hakim ve savcılar da bu durum üzerinden yola çıkarak ceza uygulamasına gider. Ceza onaylandıktan sonra failin yargılanmasının önü açılır.

HUKUKİ YARDIM ALMAK VE AVUKAT İBRAHİM HALİL AYDIN İLE GÖRÜŞMEK İÇİN RANDEVU ALABİLİRSİNİZ.

İletişim: 0542 761 8406

E-mail: av.ibrahimhalilaydin@gmail.com

Atatürk Bulvarı Urfa İşhanı Kat:2 No: 217 Haliliye/ Şanlıurfa

Av. İbrahim Halil Aydın
Kasten Yaralama Cezası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön