Cinsel Saldırı Suçu

Cinsel Saldırı Suçu

Cinsel saldırı suçu,  saldırıyı gerçekleştiren kişinin cinsel duygularını tatmin etmesi amacına yönelik davranışlarda bulunması sonucunda oluşmaktadır.  Cinsel saldırı suçu, fail tarafından 18 yaşından büyük olan kişilerin vücut dokunulmazlığını ihlal etmek suretiyle gerçekleşmiş olmaktadır. Eski kanunlarda bunun ismi “ırza geçme” olarak bilinmektedir. Aynı zamanda bu saldırının adı halk arasında da “tecavüz” ismiyle anılır. Burada mağdur olan kişi, kadın ya da erkek olabileceği gibi, suçu işleyen kişi de erkek ve ya kadın olabilir. Şuan ki yürürlükteki Türk Ceza Kanunu’ndaki ismi ise cinsel saldırı suçu olmakla beraber, cinsel dokunulmazlığa  karşı suçlar ana başlığı altında incelenmektedir. Bu suçlar, Türk Ceza Kanunu’nun 102. Maddesi gereklerine göre yargılanmaktadır.  

Cinsel Saldırı Suçu Kriterleri

Cinsel saldırı suçu; olayda suçu oluşturan ihlal derecesindeki eylem, mağdur olan bireyin vücudunda fiziksel bir temas ve de bir müdahale olup olmadığı aranır. Bunun yanında bu suç, sarkıntılık düzeyinde kalmış ta olabilmektedir. Ancak halk arasında bu durum cinsel taciz suçu ile karıştırılmakta ve de taciz ismiyle nitelendirilmektedir. Taciz suçu ayrı bir suçtur. Bu suçta mağdura fiziki olarak bir müdahalede bulunulmamakta ve de bundan dolayı da bu suçlar cinsel taciz adı altında incelenmektedir. Cinsel saldırı  suçu, işlenen suçun yoğunluk durumuna göre kademeli bir şekilde değişiklik göstermektedir. 

Basit Cinsel Saldırı Suçu ve Sarkıntılık Suçu

Cinsel saldırı suçu, basit haliyle değerlendirilecek olursa, burada önemli olan yine saldırının şekli ve nasıl işlendiğidir. Basit cinsel saldırı suçunda mağdura karşı cinsel ilişki boyutuna varmayan ancak cinsel davranışlar içeren durumlar söz konusu olmaktadır. Bu saldırının temel halindeki cezası, 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasıdır. Yine bu durum tabi ki mağdurun verdiği ifade doğrultusunda da değişiklik göstermektedir. Eğer şikayet yoksa zaten yaşanan olay hakkında hiç bir şekilde dava açıklamayacak ve soruşturma başlatılmayacaktır. Sarkıntılık suçunda ise ceza daha az olmaktadır. Türk Ceza Kanunu’nun 102/1 maddesi ve 2. cümlede bu durum tamamen düzenlenmiş haldedir. Buradaki olayda mağdurun vücut dokunulmazlığını ihlal etmeye yönelik olan davranış, kesik, ani ve de hafif derecede bir eylemden oluşmaktadır. Buna örnek olarak öpme, sarılma, elbisesini çıkarmaya çalışma gibi şeyler verilebilir. Bunun cezası ise 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası şeklindedir.

Nitelikli Cinsel Saldırı Suçu ( Tecavüz )

Nitelikli cinsel saldırı suçu, Türk Ceza Kanunu’nun 102. Maddesi 2. Bölümünde düzenlemiştir. Bu eylemde ise ceza daha fazla olmaktadır. Çünkü burada eylemin bir çok niteliği bulunmaktadır. Nitelikli cinsel saldırı suçu, saldırgan tarafından mağdurun vücuduna organ ya da sair bir cisim sokmak suretiyle gerçekleşmektedir. Halk arasında bunun adı” tecavüz “ olarak bilinir. Burada önemli olan konu, mağdurun vücuduna oral, anal ya da vajinal her hangi bir yoldan organ ya da başka bir cisim sokulması eylemidir. Tecavüz suçu, ancak bu şekilde gerçekleşmiş sayılacaktır. Nitelikli cinsel saldırı suçu, yani tecavüz suçunun cezası ise Türk Ceza Kanunu gereğince 12 yıldan az olmamak suretiyle hapis cezasını gerektirmektedir. Buradaki işlenen suç, şikayete bakılmaksızın soruşturmaya tabi tutulmaktadır. Ancak eğer bu suç, eşe karşı işlenmişse bu durumda mağdurun şikâyeti esas alınmakta, buna göre soruşturma açılmakta ve kovuşturmaya konu olmaktadır.

Cinsel Saldırı Suçunun Ağır Ceza Gerektiren Halleri

Cinsel saldırı suçu, diğer suçlarda olduğu gibi daha ağır ceza gerektiren şekillerde de işlenmektedir. Bunları da maddeler halinde açıklığa kavuşturmak gerekirse:

  • Cinsel saldırı suçunun birden çok kişiyle işlenmesi ya da silah kullanılarak işlenmesi.
  • 3. Derece akraba da dahil olmak üzere, kan hısımlığı bulunan bir kişiye karşı(üvey de olabilir), cinsel saldırı suçu işlenmesi. Bunun haricinde ana, baba, kardeşe karşı, evlatlığa karşı ve yahut ta evlat edinen kişi tarafından işlenmesi.
  • Kendini savunacak durumda olmayan yani beden ve ruh sağlığı bakımından sıkıntılı olan kimselere karşı cinsel saldırı suçu işlenmesi.
  • Toplu yaşanılan yerlerde özellikle de zorunlu olarak toplu yaşanılan yerlerde bu kolaylığı kullanmak suretiyle cinsel saldırı suçu işlenmesi
  • Kamu görevini kötüye kullanmak suretiyle cinsel saldırı suçu işlenmesi, Türk Ceza Kanunu maddeleri gereğince daha ağır bir şekilde cezalandırılmaktadır.

HUKUKİ YARDIM ALMAK VE AVUKAT İBRAHİM HALİL AYDIN İLE GÖRÜŞMEK İÇİN RANDEVU ALABİLİRSİNİZ.

İletişim: 0542 761 8406

E-mail: av.ibrahimhalilaydin@gmail.com

Atatürk Bulvarı Urfa İşhanı Kat:2 No: 217 Haliliye/ Şanlıurfa

Av. İbrahim Halil Aydın
Cinsel Saldırı Suçu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön