AMERİKA’YA İLTİCA ETME

Amerika’ya iltica etme konusuna geçmeden önce iltica hukukunun genel hatlarına bakmak gerekir. İltica hukuku demek kişilere iltica hakkını sunar. Bu da hukuki ve politik olarak sığınma hakkı sağlar. Bir ülkeye gidebilmek için öncelikli olarak başvurular yapmak ve koruma altına alınmasının sağlanması gerekir. Vatandaşlıkla hiçbir ilgisi bulunmayan bu  durumun gönüllü geri dönüş yapılabilmesi için başvuruyu ülkeden çıkmadan önce geri çekmek gerekir.

İltica hukuku genel kapsamıyla Türkiye’den başvuru alamayan bir kurallar içerir. Amerika’da Amerikan Konsolosluğu aracılığıyla işlemlerin yapılması gerekir. Yani irticaya başvurabilmek için öncelikli olarak fizikken Amerika’da bulunmak gerekir. Vizeli ya da vizesiz bir şekilde Amerika’ya gitmek ile birlikte iltica başvurusu yapılabilir. Bu başvuruların yapılabilmesi için herhangi bir mahkemeye gitmek gerekmez. Yalnızca iltica başvurusunun yapılabileceği iltica ofislerine gitmek yeterlidir.  Bunun  dışında hangi vizeyle Amerika’da bulunulduğunun herhangi bir önemi yoktur. Fakat eğer gemici vizeniz var ise iltica başvurusu yapamazsınız. Bunun dışında iltica başvurusu yaparak onay almanız mümkündür. Amerika içerisinde vizeyle bulunup bulunmamak önemli değildir.

Amerika’ya giriş yaptıktan sonra bir yıl süre içerisinde iltica başvurusu yapılması gerekir. Çünkü bir yıl sonrasında yapılan iltica başvurularının onaylanması zorlu bir süreci içinde barındırır. Eğer bir yılı kaçırmış iseniz bir göçmen avukatıyla görüşmeniz gerekir. Kısacası süreyi kaçırmış olmak otomatik red almayı sağlamaz. Fakat zorluk oluşacak bir süreçtir.

İltica Başvurusunda Hangi Belgeler Gerekir?

İltica başvurusunda öncelikli olarak başvuru formunun doldurulması gerekir. Bu başvuru formu göçmenlik ofisinde yer alan internet sitesi üzerinden indirilir ve doldurulduktan sonra da diğer gerekli dokümanlarla birlikte iletilir. Bu dökümanlar pasaport, Amerika girişi gösteren I-94  belgesi, yazılı ifade, başvuruyu kanıtlar şekilde ülke koşullarında doldurmuş diğer gerekli belgeler olmaktadır. Bunları aldıktan sonra kendinize uygun olarak iltica başvurusu seçeneklerini seçebilirsiniz. Çünkü iltica başvuruları genellikle farklı şekilde yapılmaktadır. Dökümanlama işlemi Kürt, Alevi, LGBT, ateist ya da deist gibi farklı alanlarda başvuracak olan kişilere göre değişiklik gösterir. Dökümanlama işleme bu seçeneklerde farklı olduğundan dolayı dikkatli olmak gerekir.

İltica Sonucu Ne Olur?

İltica başvurusu gönderildikten sonra göçmenlik ofisinden bir mektup alırsınız. Bu mektupta genel olarak iltica başvurusu yaptığınızın bildirildiği ve Amerika’da iltica başvurunuzun sonlanacağı süreye göre kadar alabileceğinizi belirten bir yazı bulunur. Genel anlamda iltica başvuruları 3 ay kadar sürekli tamamlanır. Fakat birbirinden bağımsız şekilde ilerleyen iltica ofisinden farklılık gösterir. Bu durum 2 veya 3 yılda sürebilmektedir.

İlk mektup geldikten sonra ikinci mektup gelmektedir. Bu mektupta ise parmak izi randevusu bulunur. Çağrılan alanda parmak izi alınır ve resmini çekilir. Ülkeye alınacak olan kişilerin terörist organizasyonu üyesi olduğu ya da herhangi bir cezai işleme tabi tutulduğu gibi çeşitli durumların olup olmadığı parmak izi ve resim ile değerlendirilir. Değerlendirme sonunda 5 10 dakikalık süre içerisinde ilk randevu daha sonrasındaki üçüncü mektup sonrasında oluşan randevu ise genelde 2 ile 4 saat arasında sürer.

İltica Başvurusunda Gerekenler

İltica başvurusunda bulunan veya bulunmak isteyen kişilerin akıllarında çeşitli sorular vardır. Bu sorulardan biri iltica başvurusunda gerekenlerdir. Öncelikli olarak iltica başvurusu yapabilmek için herhangi bir dil konuşuyor olmak gerekmez. Yani eğer akıcı bir şekilde İngilizce konuşmuyorsanız rahat olabilirsiniz çünkü bu konuda yanınızda tercüman götürme hakkı veriliyor. Genel anlamda göçmenin ilk ofislerinin çevirmenleri bu işlemleri yapıyor. Özellikle göçmenlik ofislerinde iltica başvuruları için yapılacak işlemlerde Türkçe bilen çevirmenler bulunduğundan dolayı sorun yaşanması mümkün değildir. Ayrıca çevirmen kullanmanın herhangi bir negatif etkisi yoktur. Bundan dolayı kendimizi ifade edebilmeniz yeterlidir.

İltica başvurularının sonuçlanma süresi ise genellikle 15 gündür fakat şu anda yoğunluklar olduğundan dolayı 2-3 ay kadar sürmesi mümkündür.

Yasal olmayan yollarla Amerika’ya girmiş bir kişinin iltica süreci ise genellikle iltica ofislerinde yapılıyor. Fakat eğer Amerika içerisinde herhangi bir statü yok ve Amerika memurları yakalamış ise süreç tamamen farklıdır. Bu kapsamda süreçte gözaltına olabilir veya mahkemeye çıkarılmak gibi bir işlem bulunabilir. Dolayısıyla yasal yollarla Amerika’ya gitmek istiyor iseniz vizenizi ve pasaportunuzu ya da diğer gerekli tüm işlemleri tamamlamanız önemlidir. Bir yıl içerisinde başvurduğunuz iltica hata size sonuç vererek sorunsuz bir şekilde tamamlanmaktadır. İltica başvurusu kabul edilen kişiler vatandaşlık almak için de 5 yıl beklemek zorundadır.

AVUKAT İBRAHİM HALİL AYDIN

SİTEMİZDE MAKALERELERİNİN PAYLAŞILMASINI İSTEYEN HUKUKÇU ,HUKUK ÖĞRENCİSİ,AVUKAT VE DİĞER BRANŞLARDAN OLAN SİZ DEĞERLİ ARKADAŞLARIMIZ AD –SOYAD VE MAKALELERİNİ av.ibrahimhalilaydn@gmail.com  ADRESİNE GÖNDEREBİLİRLER  . MAKALELERDE KONU SINIRLAMASI YOKTUR. ANCAK YAZIM KURALLARINA DİKKAT EDİLMESİ RİCA OLUNUR.

AMERİKA’YA İLTİCA ETME

AMERİKA’YA İLTİCA ETME” için bir görüş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön