Alkollü Araç Kullanma Suçu ve Cezası

Alkollü araç kullanma suçu ve cezası hakkında 2024 ve 2023 yılı için yürürlükte olan kurallar hakkında bilgi veriyoruz.

Karayollarında araç kullanan kişinin sürüş esnasında uyuşturucu/uyarıcı madde etkisinde ve/veya alkollü olması, yürürlükte bulunan yasalar gereği kabahat kabul edilir. Alkollü araç kullanma suçu ve cezası 2918 sayılı Trafik Kanunu esas alınarak çıkarılan Karayolları Trafik Yönetmeliğinde belirtilmiştir.

Sürücünün Alkollü Araç Kullanma Durumu Nasıl Tespit Edilir?

Araç kullanma sırasında trafik polisleri teknik ekipmanlarını kullanarak sürücünün alkollü olup olmadığını saptayabilirler. Sürücünün kullanmış olduğu alkol miktarı promil ölçümü yapılarak bulunur. Trafik polisleri bu uygulamayı rutin kontrol için yapabilir.  Bu durumda alkol muayenesi yapılması zorunlu olmayabilir.

Rutin kontrol dışında herhangi bir trafik kazası yapılması neticesinde sürücülerin alkollü olup olmadıklarının tespit edilmesi yasalar gereği zorunludur. Böyle bir durumda sürücü alkollü araç kullanma suçu ve cezası kapsamında değerlendirilmesi için trafik polisinin ekipmanı ile yaptığı ölçümü doğru kabul etmez ise resmi bir sağlık kurumuna sevkini isteyerek, ilgili sağlık kuruluşunda alkol analizi yaptırma hakkına sahiptir. Fakat böyle bir durumda zaman geçtikçe kandaki alkol düzeyinin azalacağı göz önünde tutularak yönetmelik hükmünde yapılan düzenleme gereği,   kaza yapılan saat ile sağlık kurumunda ölçüm yapılan saat farkı hesaplanır. Daha sonra sağlık kuruluşu raporunda promil cinsinden bildirilen kandaki alkol seviyesine her saat başına 0.15 ml promil eklenerek, hesaplama yapılır.

Alkollü Araç Kullanma Suçu İçin Yasal Alkol Limiti Nedir?

Trafik polislerince ya da sağlık kuruluşlarında yapılan ölçümler sonucu sürücünün kanındaki alkol değerinin yasal olarak belirlenen sınırın üzerinde olması durumunda gerekli cezai yaptırımlar uygulanır.  Yasal olarak belirlenen promil değerleri şunlardır:

 • Özel otomobil kullanıcıları için izin verilen maksimum promil değeri 0.5’dir.
 • Özel otomobil dışındaki diğer araç sürücüleri için izin verilen maksimum promil değeri 0.21’dir.

Alkollü Araç Kullanma Suçu İçin 2024 Yılı Cezası Nedir?

Yapılan alkol muayenesi sonucu kanında bulunan alkol seviyesi yasada belirtilen sınırın üzerinde olan sürücüler için uygulanan cezai yaptırımlar şunlardır:

 • İdari para cezası
 • Sürücü belgesinin geri alınması
 • Eğitim ve psiko-teknik değerlendirme
 • Adli ceza

İdari Para Cezası

Alkollü araç kullanma suçu için uygulanan ceza suçun her tekrarlanışında artarak, değişir. İdari para cezası uygulaması 2023 yılı için belirlenen değerleri şunlardır:

 • Alkollü araç kullanma suçu ilk kez işlendiğinde uygulanan para cezası 1228 TL’dir. ( Cezanın % 25 oranında indirimli tutarı ise 921 TL’dir.)
 • Alkollü araç kullanma suçu ikinci kez işlendiğinde ödenmesi gereken para cezası 1539 TL’dir. ( Cezanın % 25 indirimli tutarı 1154.25 TL’dir)
 • Alkollü araç kullanma suçu 3 kez ya da daha fazla işlemesi halinde idari para cezası tutarı 2473 TL’dir. ( Cezanın % 25 indirimli hali 1854.75 TL’dir)

Her kural ihlali için de 20 ceza puanı uygulaması yapılır.

Sürücü Belgesinin Geri Alınması

Alkollü araç kullanma suçu için uygulamaya konan sürücü belgesi geri alma cezası, geriye doğru ilk beş yıl göz önünde tutularak hesaplanır. Sürücü belgesinin alıkonma süresi suçun kaçıncı kez işlediğine bağlı olarak değişir.

 • Sürücünün alkollü araç kullanma suçu ilk kez gerçekleşmişse, sürücü belgesine 6 ay el konur.
 • Alkollü araç kullanma suçu ilk beş yıl içinde ikinci kez işlendi ise, sürücü belgesine 2 yıl boyunca el koyulur.
 • Alkollü araç kullanma suçu ilk beş yıl geri gidildiğinde 3 kez ya da daha fazla işlenmiş ise, 5 yıl süre ile sürücü belgesi geri alınır.

Sürücü belgesinin alıkonma süresi bittiğinde, belgenin geri alınabilmesi için idari para cezasının tamamının ödenmiş olması şarttır.

Eğitim ve Psiko-Teknik Değerlendirme

Alkollü araç kullanma suçu nedeniyle ehliyetleri alınan sürücüler, ehliyetlerine el konma sürelerine yani söz konusu suçu kaç kez işlediklerine göre çeşitli eğitimlere katılmak zorundadır.

 • Sürücü belgesine 2 yıl için el koyulan sürücü davranışlarını geliştirme eğitimine katılmak zorundadır.
 • Sürücü belgesine 5 yıl için el koyulan sürücü ise psiko-teknik değerlendirme ile psikiyatri kontrolünden geçirilir.

Adli Ceza

Alkollü araç kullanma suçu için uygulanan adli ceza prosedürleri şunlardır:

 • Yapılan alkol muayenesi sonucunda sürücü, kanındaki alkol miktarı 1.00 promil ya da daha yüksek bulunması halinde herhangi bir kazaya karışmamış olsa da ya da muayene sonucu kandaki alkol değeri yasal sınırların üzerinde bulunan sürücü herhangi bir kazaya karışmış ise,  Türk Ceza Kanunu 179. maddesi uyarınca 3 ay ila 2 yıl arasında hapis cezası alabilir. TCK 179 Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma suçu ile ilgili yasal düzenlemedir.
 • Alkollü araç kullandığı için can ve mal kaybı olmasına taksirle sebep olan sürücü için Türk Ceza Kanunu 85. Madde uyarınca ceza verilir.
 • Alkollü araç kullandığı için taksirle yaralamaya sebep olan sürücü için Türk Ceza Kanunu 89.madde uyarınca ceza verilmesine hükmedilir.
 • Alkollü araç kullanan kişinin bilinçli taksirle yaralamaya ya da ölüme veya mal kaybına sebep olduğunun anlaşılması halinde verilen ceza 1/3 ila ½ oranında arttırılır.

Alkollü Araç Kullanma Cezası Adli Para Cezasına Çevrilebilir Mi?

Alkollü araç kullanma suçu için verilen hapis cezasının 1 yıl ya daha az olması durumunda, hakimin verilen cezayı adli para cezasına çevirme yetkisi vardır, fakat hakim bu yetkiyi kullanmak zorunda değildir.

Alkollü araç kullanma suçu için verilen hapis cezası 30 günden daha az ise ve sürücü daha önce hapis cezası almamış ise, hakimin verilen cezayı adli para cezasına çevirmesi zorunludur.

Alkollü Araç Kullanma Cezası Adli Sicile İşlenir Mi?

Alkollü araç kullanma suçu idari suçlar arasında yer alır. Bu bakımdan suç değil kabahatler sınıfında değerlendirilir. Genel kural olarak idari cezalar, sabıka kaydına işlenmez. Yani alkollü araç kullanma cezası adli sicil kaydına işlenmez.

 •  BU MAKALENİN TÜM TELİF HAKLARI AVUKAT İBRAHİM HALİL AYDIN’A AİTTİR. İZİN ALINMADAN MAKALELERİMİZİN PAYLAŞILMASI DURUMUNDA YASAL SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR.
 • MAKALE SİTEMİZDE MAKALERELERİNİN PAYLAŞILMASINI İSTEYEN HUKUKÇU,HUKUK ÖĞRENCİSİ,AVUKAT VE DİĞER BRANŞLARDAN OLAN SİZ DEĞERLİ ARKADAŞLARIMIZ AD -SOYAD VE MAKALELERİNİ av.ibrahimhalilaydin@gmail.com  ADRESİNE GÖNDEREBİLİRLER. MAKALELERDE KONU SINIRLAMASI YOKTUR. ANCAK YAZIM KURALLARINA DİKKAT EDİLMESİ RİCA OLUNUR.
 • MAKALE İÇERİKLERİ AVUKAT İBRAHİM HALİL AYDIN TARAFINDAN ÜRETİLMEKTE OLUP HERHANGİ BİR HUKUKİ TAVSİYE İÇERMEMEKTEDİR. OKUDUĞUNUZ BU MAKALELERE DAYANILARAK YAPTIĞINIZ HUKUKİ İŞLEMLERDE SORUMLULUK KABUL ETMİYORUZ. TAVSİYEMİZ HUKUKİ DESTEK İÇİN BİR AVUKATLA İLETİŞİME GEÇMENİZDİR.

 

Başa dön